Dr. Topçu: Çocuklarda İnmemiş Testis Kısırlığa Neden Olabilir

ÇOCUK Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Perihan Topçu, çocuklarda inmemiş teşhis sorununda erken teşhisin önemine vurgu yaparak, rahatsızlığın ameliyatla başarılı bir şekilde tedavi edilebildiğini söyledi.

Dr. Topçu: Çocuklarda İnmemiş Testis Kısırlığa Neden Olabilir
ÇOCUK Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Perihan Topçu, çocuklarda inmemiş teşhis sorununda erken teşhisin önemine vurgu yaparak, rahatsızlığın ameliyatla başarılı bir şekilde tedavi edilebildiğini söyledi.

İnmemiş testis tanı ve tedavisi hakkında bilgi veren Medicana Bursa Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Perihan Topçu, "İnmemiş testis, erkek çocuklarda görülen cerrahi bir hastalıktır. Bebek anne karnında gelişimini tamamlarken testisler, böbreklerin hemen altında oluşurlar ve doğumdan bir süre önce kasık kanalından geçerek torbaya yerleşirler.Testislerin bu inişi yapamayıp torbaya yerleşmemesine inmemiş testis denir. Her 100 çocuktan 3'ünde testisler inmemiştir. Erken doğan bebeklerde ise bu durum daha sıktır" dedi.

İnmemiş testis tanısının çok kolay olduğunu belirten Opr. Dr. Topçu, normalde dikkatli bir ebeveynin bebeğinin altını açtığında iki testisin de torbada olduğunu rahatlıkla fark edebileceğini, şüphe olması durumunda da bir çocuk cerrahisi uzmanı veya çocuk üroloğu tarafından yapılan basit bir fiziki muayeneyle tanı konabileceğini kaydetti. Opr .Dr. Perihan Topçu, "Bazen muayene sırasında torbada görülen testis zaman zaman yukarı kaçabilir ki buna utangaç testis veya mobil testis denir. Bu inmemiş testisin bir varyasyonu olup genellikle cerrahi tedavi gerektirmez. Daha nadir olarak ise fizik muayenede testis hiç ele gelmeyebilir. Bu durumda iki şey söz konusudur. ya testis karın içinde kalmıştır ya da testis hiç gelişmemiştir. Bu durumda da testisin karın içinde olup olmadığı laparoskopik olarak incelenir ve şayet varsa torbaya indirilir" diye konuştu.

KISIRLIĞA NEDEN OLABİLİR

İnmemiş testisin erken tanı ve tedavisinin çok önemli olduğunu belirten Opr .Dr. Topçu, "Burada amacımız, bu çocuklarda ilerde kalıcı olarak gelişebilecek testis fonksiyon kayıplarını ve hastalıklarını önlemektir. İnmemiş testis tedavi edilmediğinde ileride çocuklarda, üreme fonksiyonlarında azalma veya kayıp ya da testis kanseri gelişebilir. Ayrıca testis kendi etrafında dönerek çürüyüp yok olabilir veya yanlış yerde duran testis herhangi bir travmaya maruz kaldığında kolaylıkla yaralanabilir. Yine bu çocuklarda beraberinde kasık fıtığı gelişebilir. Ayrıca testisin eksik olmasından dolayı çocukta psikolojik ve kozmetik sorunlar görülebilir" dedi.

ASIL TEDAVİ CERRAHİ

Opr .Dr. Perihan Topçu, hastalığın tedavisi hakkında bilgi verirken, "İnmemiş testisin esas tedavisi cerrahidir. Testislerin inişi doğumdan sonra da devam ettiği için inmemiş testislerin yarısı bebek 6 aylık olunca kendiliğinden torbaya inmiş olur. İnmeyen testisler ise 6 ay ile en geç 1.5 yaş arasında mutlaka tedavi edilmelidir. İnmemiş testis ameliyatı basit bir ameliyat olup ameliyat sonrası birkaç saat gözlenen hastalar eve gönderilir. İnmemiş testiste, ameliyattan  değil aksine ameliyata geç kalmaktan korkmalıyız" ifadelerini kullandı.

- Bursa

13.4.2018 - 32666

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]