Dr. Yemenici: "Dünyada Her 10 Saniyede 1 Kişi Sigaradan Ölüyor"

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada dünyada her 10 saniyede 1 kişinin sigaradan hayatını kaybettiğini belirtti.

Dr. Yemenici:

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, "9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü" nedeniyle yaptığı açıklamada dünyada her 10 saniyede 1 kişinin sigaradan hayatını kaybettiğini belirtti.

Dr. Yemenici, sigaranın insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen kötü alışkanlıkların başında geldiğini ifade etti. Dr. Yemenici, "Dünyada, her 10 saniyede 1 kişi sigaradan ölüyor. Bu, her yıl 6 milyon kişinin sigara sebebiyle hayatını kaybetmesi demektir. Yine, günde yaklaşık yarım paket sigara içen bir insan, her gün beynine 300 nikotin vuruşu göndermiş oluyor. Sağlık Bakanlığı olarak amacımız insanımızın kaliteli bir ömür geçirmesidir. Sigara kalp ve damar hastalıkları, bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH, damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç, midede gastrit, ülser ve mide kanseri, ciltte sararma, cilt kanseri, ağız kokusu ve dişlerde sararma, gebelikte erken doğum, çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonrası ise sütün kesilmesi gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Tüm bunlar da sağlıklı yaşam kalitemizi düşürmekte, çevremiz de bu hastalıklardan dolayı maddi manevi sıkıntıların altına girmektedir. Bize ve sevdiklerimize bu kadar zararı olan bir şeyi bırakmak elbette çok mühim. Bu noktada da sizleri her türlü psikolojik danışmanlık ve ilaç tedavisi desteği vermek üzere Sigara Bırakma Polikliniklerimize davet ediyoruz. Sigarayı bıraktığınızda göreceksiniz ki 2 saat sonra nikotin vücudunuzu terk etmeye, 6 saat sonrada kalp atış hızı ve kan basıncı düşmeye başlayacak. 12 saat sonra ise sigara dumanından kaynaklanan zehirli karbonmonoksit, kan dolaşımınızdan temizlenip ciğerlerinizin daha iyi çalışması sağlanacaktır. Bu ve bunun gibi pek çok iyileşmeye kavuşmak için lütfen bugünü vesile ederek eğer içiyorsanız sigarayı bırakın" diye konuştu. - AFYONKARAHİSAR

8.2.2017 1 - 25725Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]