Dünya Doğumsal Kalp Hastalığı Farkındalık Haftası

Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazan Özbarlas, "Doğuştan kalp hastalığı görülme sıklığının yaklaşık yüzde 1 olduğu göz önüne alındığında, ülkemizde her yıl yaklaşık 12 bin yeni doğuştan kalp hastası dünyaya geliyor.

Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazan Özbarlas, "Doğuştan kalp hastalığı görülme sıklığının yaklaşık yüzde 1 olduğu göz önüne alındığında, ülkemizde her yıl yaklaşık 12 bin yeni doğuştan kalp hastası dünyaya geliyor." dedi.

Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneğince, "Dünya Doğumsal Kalp Hastalığı Farkındalık Haftası" kapsamında, toplumu ve aileleri bu konuda bilinçlendirme amacıyla basın toplantısı düzenlendi.

Özbarlas, doğuştan kalp hastalığının erken teşhisi için doğum öncesi ve sonrası kontrollerin önemine değinerek, Türkiye'deki çocuk kalp sağlığı hizmetlerinin son yıllarda önemli ilerleme gösterdiğini anlattı.

Türkiye'de artık anne karnında teşhis konulabildiğini ve böylece, birçok ağır doğuştan kalp hastalığının ameliyatla tedavi edilebildiğini belirterek, "Kalplerinden orta veya geniş deliklerle doğan bebekler, erken teşhis edilmez ve zamanında tedavi edilmezlerse kalp yetersizliği gelişebilir, akciğer tansiyonu yükselebilir, büyüme ve gelişmeleri geri kalır, sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonlarıyla sağlıkları ve tüm ailenin yaşamı etkilenir." dedi.

Özbarlas, doğuştan hastalıklar arasında en sık görülenin, kalbin yapısal bozuklukları olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

"Doğuştan kalp hastalığı görülme sıklığının yaklaşık yüzde 1 olduğu göz önüne alındığında ülkemizde her yıl yaklaşık 12 bin yeni doğuştan kalp hastası dünyaya geliyor. Bu hastalığın değişik şiddet ve şekilde olabilir ve yüzde 49'ı hayatlarının bir döneminde anjiyo ya da ameliyat yoluyla tedavi gerektirir. Tedavi ihtiyacı olanların üçte birine her yönden çok özel bir dönem olan bebekli döneminde bu işlemleri yapılması hayat kurtarıcı olabiliyor. Günümüzde doğmadan önce tanı koyulabilmesi tedavi şansı yakalayabilecek bebek sayısı giderek artıyor. Doğuştan kalp hastalıklarının daha az ciddi olanları ise çocukluk yıllarında ya da yetişkinlikte bile teşhis edilebiliyor."

"Hastalık yakından takip edilmeli"

Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu da hastalıkla ilgili anne ve babalara yönelik önerilerde bulundu.

Ailelerin, çocuklarının tedavilerini asla aksatmaması gerektiğini dile getiren Ömeroğlu, şunları kaydetti:

"Çünkü doğuştan kalp hastalığıyla dünyaya gelen bir bebeğin iyi beslenmesi, büyüme ve gelişmesinin yakında takip edilmesi gerekiyor. Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında enfeksiyon hastalıklarından korunmaya çok dikkat edilmeli. Bu tür hastalıklar genellikle solunum ve direk temas yoluyla bulaşır. Dolayısıyla hasta insanlarla aynı ortamda uzun süre kalmak, el sıkışmak ve benzeri temaslarda bulunmaktan kaçınılmalı."

Ayrıca, toplantı kapsamında, kalp hastası çocukların kendi hikayelerini anlattıkları resimleri de sergilendi.

8.2.2017 1 - 25718Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]