Dünya Göz Hastanesi Lazer Tedavisi Hakkında Merak Edilenleri Yanıtlıyor

Lazer, tıp dünyasının pek çok dalında olduğu gibi gözde de mucize yaratıyor. 5-10 dakikalık bir lazer operasyonuyla gözlük ve lenslerden ömür boyu kurtulmak mümkün. Üstelik 10 dereceye kadar miyoplar, 6 dereceye kadar astigmat ve 6 dereceye kadar hipermetroplar sıfırlanabiliyor. Dünya Göz Hastanesi Lazer Birim Şefi Opr. Dr. Efekan Coşkunseven merak edilenler ve yeni tedaviler hakkında bilgi verdi.

Dünya Göz Hastanesi Lazer Tedavisi Hakkında Merak Edilenleri Yanıtlıyor

Lazer hangi göz kusurları için uygulanabilir?

Miyop, hipermetrop, astigmat ve yaşa bağlı yakını görme yeteneğini kaybedenlere uyguluyoruz.

Kimlere lazerle göz ameliyatı yapılabilir?

18 yaşını doldurmuş, son iki yılda 0. 50 dereceden fazla göz kusuru değişmemiş, kornea dokusu kalınlığı yeterli olan hastalara lazer yapılabiliyor.

Lazerle kaç dereceye kadar olan göz kusurları sıfırlanıyor?

Eksi 10 dereceye kadar miyop, eksi 6 dereceye kadar astigmat, artı 6 dereceye kadar hipermetrop düzeltilebiliyor.

Lazerin çeşitleri var mı?

Evet, yıllardır lazer tedavileriyle ilgili her gün farklı teknolojilerden, farklı kavramlardan bahsedildi. Ancak artık bugün bu karmaşaya bıçaksız lazer yani intralase ilasik yöntemi ile son nokta konuldu. Yapılan tedavinin güvenilirliği, sonucun stabil ve görme kalitesinin yüksekliği bu tedavi yönteminin en uç noktadaki ortam koşullarına maruz kalan astronot ve savaş pilotlarında dahi uygulanmasına onay verilen dünyadaki tek yöntem olmasını sağladı.

Neden bıçaksız lazer?

Intralase'in en önemli özelliği ameliyatın bilgisayar kontrolünde ve kişiye özel programlanan bir tedavi olması. Doktor hatasını sıfıra indiren bu yöntemle önce kornea dokusundan ince bir tabaka (flep) bilgisayar kontrolünde kaldırılıyor, daha sonra da yatak dokuya lazer yapılarak kornea şekillendiriliyor.

Lasik cerrahisinde cerrahi dediğimiz flep oluşturmada riskleri minimuma hatta sıfıra indiren bu yöntem, korneası çok dik ya da düz, göz kapak aralığı çok dar hastalarda sorunsuz, kontrollü flep oluşturmayı sağlıyor. Ameliyat süresi yaklaşık beş dakika sürüyor ve kişinin tedavi öncesi görme kapasitesi ve göz yapısına bağlı olmakla birlikte pek çok hastada wavefrontla beraber uygulandığında  %120 ye kadar varabilen gözlüksüz görme sağlanabiliyor.

Flebin oluşturulmasında kullanılan bıçaklı – mekanik yöntemlerde nadir de olsa istenmeyen yırtılma, kopma delinme çok ince ya da çok kalın olması gibi sonuçlar gelişebilir. Oysa bıçaksız lazer intralase teknolojisi ile elde edilen flep mükemmel ölçülerde ve doktorunuzun istediği şekilde olacaktır.

Günümüzde Lasik ameliyatlarında teknolojinin ulaştığı en son nokta olarak görülen bu yöntemin getirdiği beklide en büyük avantajlardan biride : İnce Flepli Lasik. Intrelase lasikin çok hassas istenilen flep kalınlığı elde etme şansı bize çok ince kornealarda bile lasik ameliyatı şansı veriyor.

8.7.2010 1 - 1501

Dünya Göz Hastanesi Lazer Tedavisi Hakkında Merak Edilenleri Yanıtlıyor Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Gürkan Soysal dedi ki;
5.2.2011

Ertuğrul Alptekin dedi ki;
24.9.2010

Berika Şahin dedi ki;
15.9.2010

Zekiye Engin dedi ki;
16.7.2010

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir? Grip Nasıl Tedavi Edilir? Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır? Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir? Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir? Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur? Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]