Dünya Lenfoma Günü'nde Lenfomayla Savaşmak

LLMBIRtarafından Dünya Lenfoma Günü nedeni ile Ahlatlıbel'de yürüyüş düzenlendi.

Dünya Lenfoma Günü'nde Lenfomayla Savaşmak


LENFOMADA ÜRKÜTEN ARTIŞ

Amerikan Kanser Enstitüsü verilerine göre (NCI) lenfoma görülme sıklığı son 10 yılda düzenli artış göstermektedir. Buna göre ABD'de yılda yaklaşık 80.000 yeni lenfoma hastası görülmektedir. Ülkemizde 100.000 nüfus başına 20 hasta görüldüğü tahmin edilmektedir. Artışın sebeplerinden biri insanoğlunun ömrünün uzaması. Yaşlılık lenfoma için önemli bir risk faktörüdür. Türkiye yaşlı nüfusu hızla artmakta olduğundan önümüzdeki yıllarda lenfomalı hasta sayısının da artacağı öngörülüyor.

YAŞLILIK EN BÜYÜK RİSK

LLMBIR Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan lenfoma görülme sıklığındaki artışı şöyle açıklıyor:
"Artışın sebeplerinden birisi ilginç: İnsanoğlunun ömrünün uzaması. Ömür uzaması güzel ancak yaşlılık lenfoma için önemli bir risk faktörü. Ülkemizin yaşlı nüfusu giderek artmaktadır. Dolayısı ile önümüzdeki yıllarda lenfomalı hasta sayısı artacak. Lenfoma tedavi başarısı yüksek olan bir hastalık ancak tedavi maliyeti oldukça yüksek dolayısı ile ülke ekonomisini yakından ilgilendiriyor. Özellikle zamanında tanı konulamaması tedavi başarısını azaltarak maliyetleri çoğaltıyor."

LENFOMALARDA MUTLAKA İKİ PATOLOJİ MERKEZİNDEN GÖRÜŞ ALINMALI

Lenfomanın kesin tanısının biyopsi ile konulabileceğini kaydeden Prof. Dr. Muhit Özcan mutlaka en az iki merkezden görüş almak gerektiğine, ülkemizde tanının değişme olasılığının %20 olduğuna dikkat çekti.

MUCİZEVİ FORMÜL: GÜNDE SIFIR PAKET SİGARA VE BİR PAKET YÜRÜYÜŞ!

Prof. Dr. Muhit Özcan alınabilecek önlemler için:
"Alınabilecek önlemler elbette mevcut: Sigara kullanımı hastalık riskini artırıyor, sigaradan uzak durulmalı. Kimyasal maddeler ve enfeksiyonlar lenfomaya yol açan önemli sebepler arasında.

Tanıyı zamanında koymak kadar tam ve kesin doğrulukla tanılamak çok önemli. Çünkü lenfomada deneyimli merkezlerde tanının %20'ye yakın bir oranda daha iyi veya daha kötü bir tanıyla değiştirilebildiği bilinmekte. Lenfomanın zamanında ve doğru tanısından sonra doğru tedavi de son aşamadır. Başlangıçtaki yetersiz tedaviler tıbbi başarısızlığa ve maliyet artışına yol açarken aşırı tedaviler de hastaya ek başka riskler getirmektedir. Lenfoma için mucizevi formül: Günde sıfır paket sigara ve bir paket yürüyüştür." Dedi.

Kendisi de lenfoma hastası olan Başak Erdem (LLMBIR Derneği Yönetim Kurulu Üyesi) hastalara tedavi süresince doktorlarına inanmalarını ve dediklerini uygulamalarını önerdi.

BİLGİ KİRLİLİĞİNE PAYDOS!

Başak Erdem kendi tedavi sürecinde yaşadıklarını şöyle anlattı: "Hasta olduğum duyulunca yakın, uzak tanıdıklardan ve hatta onların tanıdıklarından reçeteler ve alternatif tedavi önerileri yağmaya başladı. Doktorum bilgi kirliliğine paydos dedi, dinledim. Kemoterapiyle etkileşimini bilemeyiz diye acayip çay bitki karışımları yok dedi, dinledim. Tedavi sırasında hastanelerde sigortalı, sigortasız bir sürü insanı ve onlarla bu hastalığı yaşayan hasta yakınlarını, bütçe olmadığı için az sayıda olan kemoterapi hemşirelerinin bitmeyen koşturmacılarına tanık oldum. Bu çok pahalı bir hastalık. Ucuz olup elzem olan da kar marjı düşük olduğundan bulunamıyor ve karaborsada ağırlığınca altın değerine kavuşuyor. İlaç bulunamıyor gibi olunca insanın kalbi sıkışıyor çünkü kötü hücreler beklemiyor, çoğalmaya devam ediyor. Bu çaresizliği hiç kimsenin yaşamamasını dilerim. Bütün dileğim şansıma olan bu gidişatın derneğimizin insanlara yol ve yön göstermesiyle şans olmaktan çıkıp standartlar sağlaması. Türkiye'nin her yerinde standart kalitede laboratuarlar doğru teşhisi getirir ve hastalıklar için standart protokollerin uygulanması kan kanserleri tedavilerindeki yaşam oranını arttırır. Neredeyse artık hiç kimse kanserden ölmüyor, insanlar ilaçların yan etkilerine dayanabildiği sürece. Bu yüzden büyük ilaç firmalarının bütün araştırmaları artık 'tedavi ederken en az zararı nasıl veririz?' yönünde. İnsanoğlunun halen her koldan yürüttüğü bu pahalı savaşta devlete büyük bir yük düşüyor. Ancak yeni ilaçların Türkiye'de kabul edilmesi ve sigorta tarafından karşılanması hastalar için çok önemli. Allah beni sevdiklerime bağışladı, şu an tedavi görmekte olan her bir hasta için de aynı şeyi diliyorum. Dernek olarak her türlü tecrübemizle sizlerin yanınızdayız. Ben başardım, sıra sizde!" dedi.

16.9.2014 - 15350

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]