Düzenli Jinekolojik Muayene Hayat Kurtarır

Özel Hatem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nazan Özdemir, kadınlarda düzenli jinekolojik muayenenin çok önemli olduğunu belirterek, "Kadınlarda en sık görülen rahim ağzı, yumurtalık ve tüp kanserleri düzenli periyodik muayene sayesinde erken teşhis edildiğinde tedavisi...

Düzenli Jinekolojik Muayene Hayat Kurtarır

Özel Hatem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nazan Özdemir, kadınlarda düzenli jinekolojik muayenenin çok önemli olduğunu belirterek, "Kadınlarda en sık görülen rahim ağzı, yumurtalık ve tüp kanserleri düzenli periyodik muayene sayesinde erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan hastalıklardandır" diye konuştu.

Özel Hatem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nazan Özdemir, "Düzenli jinekolojik kontroller sayesinde, rahim ağzı enfeksiyonu veya ilerleyen dönemde, kansere dönüşebilecek öncü bir lezyon saptanabilmektedir. 18 yaşından itibaren her kadının periyodik olarak jinekolojik kontrol yaptırması, özellikle 30-65 yaş arasında kontrollerin aksatılmaması büyük önem taşımaktadır" dedi.

Smear testi yaptırmayı ihmal etmeyin

Üreme çağındaki bir kadının yılda bir kez smear testi yaptırması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Nazan Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Smear testi sayesinde rahim ağzındaki hücrelerde kötü huylu bir hastalığa dönüşme potansiyeli saptanabiliyor ve bu da tedaviyi mümkün kılıyor. Smear alınması basit ve ağrısız bir işlemdir. Rahim ağzı kanserinin ilerlemesi bazen çok hızlı olabildiğinden, kanserin erken dönemde saptanabilmesi için tüm kadınların düzenli jinekolojik muayene ve smear testi yaptırmalarının büyük önemi vardır".

Yumurtalık kistleri kansere dönüşebiliyor

Ayrıca Op. Dr. Özdemir, "Yumurtalıklarda olan kiste ait problemler, adet düzensizliği veya ağrı yapabildiği gibi sinsi de seyredebilir. Yumurtalık kistleri, kişinin yaşı arttıkça kanser olma ihtimalini de beraberinde getirebilir. Düzenli jinekolojik muayeneler ve tetkiklerle, yumurtalık bölgesi problemlerinin önüne geçilir" şeklinde konuştu. - GAZİANTEP

7.2.2017 1 - 25682Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Eyvah Ülser Hastasıyım!
Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık Video Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!
Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!
Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!

 

[Hata Bildir]