EDİM Gönüllülerine Bakan Yazıcı'dan Plaket!

Esenler'in İyilik Kapısı EDİM (Esenler Belediyesi Dayanışma ve İyileştirme Merkezi) Hayır Marketi'ne katkı sağlayan hayırsever iş adamları, düzenlenen bir törenle onurlandırıldı.

EDİM Gönüllülerine Bakan Yazıcı'dan Plaket!

Yoksul vatandaşlara koli ve poşetle yardımı sona erdirip ihtiyaç sahibi ailelere dijital bir kartla alış-veriş yapma imkânı sağlayan Esenler Belediyesi Dayanışma ve İyileştirme Merkezi (EDİM) projesine katkı sağlayan iş adamları Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı tarafından plaketle ödüllendirildi. Bakan Yazıcı, “EDİM, medeni yardım etmenin önemli bir uygulamasıdır " dedi.

Esenler Belediyesi’nin en önemli sosyal projelerinden birisi olan Esenler’in İyilik Kapısı EDİM (Esenler Belediyesi Dayanışma ve İyileştirme Merkezi)  Hayır Marketi’ne katkı sağlayan hayırsever iş adamları, düzenlenen bir törenle onurlandırıldı. Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda akşam yemeğinin ardından EDİM Hayır Market’i anlatan kısa film gösterimi yapıldı.

Daha sonra kürsüye gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, EDİM’in kuruluşu ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. “Görevi devraldığımızda hep kendi kendimize, havasını teneffüs ettiğimiz bu şehirde acaba iyilik elimizi uzatmamız gereken kaç kişi var, biz bunların kaçına el uzatabiliyoruz sorusunu sormaya başladık” diyerek EDİM’in doğuş fikrini anlatan Göksu, “Biz, sorumluluğumuzu aldığımız şehirde açta, açıkta kimse sabahlamayacak. Kendimizin aç kalması pahasına ekmeğimizi sizlerle paylaşacağız demiştik. Yoksulu devletin şefkatli eliyle, milletin şefkatli kucağında buluşturacağımızı söylemiştik. İşte bu düşüncelerin sonucu olarak EDİM ortaya çıktı” dedi.

Bir yerde yaşanan yoksulluk ve yoksunluk varsa oradaki herkesin sorumluluğu olduğuna dikkati çeken Göksu, “Birilerinin bu sorunlara el atması gerekiyordu, biz önderlik ettik” dedi ve EDİM hakkında şu bilgileri verdi;

“Bu projenin içinde 10 hayır kapısı var. Bunlardan birincisi EDİM Hayır Market. Bu market ülkemizde bir çok belediyeye model oldu. Nasıl ki, biz akşam evimize giderken markete uğrayıp çocuğumuza çikolata alıyorsak veya başka bir ihtiyacını karşılıyorsak muhtaç aileler da aynısını yapabilsin istedik. Şu anda ilçemizde EDİM kartla toplam 1730 aile günün herhangi bir saatinde EDİM Market’ten sütten, çikolataya, pirinçten salçaya, çekyattan halıya kadar alış-verişini yapabiliyor.

Bu aileler, 6 ayda bir güncelleniyor. Çünkü biz bir yoksulluk sınıflandırması yaptık. Ve yoksulları 3’e ayırdık. Birincisi; kronik yoksullar. Biz ellerinden tutmazsak hayatlarını idame ettiremeyecek yoksullar. Ayrıca bunlara bir kapı daha açtık. Kardeş Aile kapısı. Zengin aile ile yoksul ailenin dayanışması.

Zengin aile yoksul aileyi tanıyor ve dijital ortamda yoksul olan kardeş ailesininin durumunu takip edebiliyor. Ancak, yoksul aile zengin aileyi tanımıyor. İkinci yoksulluk; geçici yoksulluk. Bu aileler de 5-6 ay veya bir sene yoksulluk çekenler. Bunların sıkıntılarını EDİM Market’ten karşıladığımız gibi onlara iş imkanları sunuyoruz. Kurduğumuz ESKAM (Esenler Kariyer Merkezi) ve açtığımız kurslar aracılığı ile onları özel sektörde işe yerleştiriyoruz. Şimdiye kadar 1.100 kişi işe yerleştirdik ve onları yoksulluktan kurtardık. Eğer onları kurtarmasaydık, bugün EDİM kart sahibi insan sayısı 2.830 olacaktı. Üçüncü yoksulluk ise, anlık yoksullar. İşten çıkarılmış, günlük yoksulluklar yaşıyor. Onlar için de Sevgi Çemberi diye bir kapımız var. Mahalleli, kendi içinde yoksulluğu çözüyor.

Kısacası; sizlerin desteği ile açmış olduğumuz iyilik kapısı ile 2 binin üzerinde aileye, aş ve iş imkânı sağlıyoruz. Bu ailelerimiz adına hepinize saygı ve hürmetlerimi sunmak istiyorum. Bugün burada diktiğiniz ağaçların meyvelerini gördüğünüzü ve bundan da mutlu olduğunuza inanıyorum Sizler yoksulların yüzünü güldürdünüz Allah da sizin yüzünüzü güldürsün. ”

Göksu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da yaptığı konuşmada, EDİM Market’in sadece alış-veriş yapılan basit bir market olmadığına dikkati çekti ve, “İnsanların onur ve gururu zedelenmeden, para ödemeden, dijital kartla alış-veriş yapılabilen önemli bir merkez. Esas katkı, siz saygıdeğer siz iş adamlarımızdan olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Son olarak kürsüye gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Türk milletinin yardımlaşmaya önem veren bir millet olduğunu belirterek, "Bizim toplumsal dokumuz içinde önemli bağlar var. Bunların içerisinde yardımlaşma ve dayanışma duygusu çok önemli. Yardımlaşmayı, sivil toplum kuruluşları ve bireyler olarak yapıyor olmamız çok daha anlamlı. Yoksulu, açı ve açığı gözetmek önemli. Bunu icra ederken yaptığınız yardımı ve yoksulu küçük düşürmeyeceksiniz. EDİM adı altındaki uygulama, medeni yardım etmenin önemli bir uygulamasıdır " dedi.

Dünyada 7 milyara yakın insanın yaşadığını ve 1,5 milyar insanın günlük bir Doların altında gelirle hayatını sürdürmek zorunda olduğunu aktaran Yazıcı, sosyal devletin önemini vurguladı ve, “(Sessiz yığınların sesi, kimsesizlerin kimi olacağız) diyerek yola çıktığımızdan bu yana Allah’a şükür Türkiyemizde günlük 1Doların gelirle hayatını sürdürmek zorunda olan yok” şeklinde konuştu. 


Bakan Yazıcıoğlu, hükümet olarak sosyal güvenlik alanında yaptıkları çalışmaları da anlattıktan sonra, EDİM Projesi’ne katkı veren ve projede emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi. 

Konuşmaların ardından Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, EDİM’e destek veren tüm hayır sever iş adamlarına birer şükran plaketi verdi. Toplantıya, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, belediye meclis üyeleri ve mahalle muhtarları da katıldı.

Kısaca EDİM;

Çağdaş bir ortamda ihtiyaç sahibi ailelere dijital bir kartla alış-veriş yapma özgürlüğü getiren EDİM Projesi'nden Esenler'de toplam 1730 aile yararlanıyor. EDİM projesi ile Esenler'de açlık sınırında ve altında yaşayan yoksul vatandaşlara her türlü gıda, giyecek, dayanıklı ev eşyası, sağlık ve kırtasiye malzemesi yardımı yapılıyor.

Bağışçıdan yardım alan ailelere kadar her şey kayıt altına alınıyor.

Hayırsever vatandaşlar, istediği takdirde bağışladığı malzemenin, hangi tarihte, kime, ne zaman ve kim tarafından teslim edildiğini görebiliyor. Proje kapsamında ailenin ihtiyaç durumuna göre her ay kredi kartına benzeyen EDİM kartlara para-puan yükleniyor ve ihtiyaç sahipleri bu kartlarla 600 metrekarelik bir markette alış-verişini gerçekleştirebiliyor.

Öte yandan proje için belediyenin bütçesinden herhangi bir ücret çıkmazken, organizasyon hayırsever iş adamları tarafından yürütülüyor.

31.12.2010 - 3995Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]