Eklem Hastalıkları Artroskopiyle Dert Değil

Günümüzde Artroskopi tekniği sayesinde açık ameliyatlara gerek kalmadan ağrısız ve kansız ameliyatların yapılıyor.

Eklem Hastalıkları Artroskopiyle Dert Değil

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Önder Akkuş, pek çok kişinin açık ameliyata gireceğini sandığı için ağrılı eklem hastalıklarının tedavisini ertelediğini ve hastalığın ağrısıyla yaşamayı göze aldığını belirterek, günümüzde Artroskopi tekniği sayesinde açık ameliyatlara gerek kalmadan ağrısız ve kansız ameliyatların yapıldığını bildirdi.

Dr. Akkuş, hastaya lokal ve genel anestezi verilerek, eklem bölgesine sadece 0,5 cm genişliğinde bir delik açılarak gerçekleştirilen artroskopi operasyonlarıyla ilgili detaylı bilgi verdi;

Artroskopi Nedir?

Dr. Akkuş tekniği tanımlarken, “Kelime anlamı eklemin içine bakmak olan artroskopi tekniği; menisküs, kireçlenme, kıkırdak lejyonu gibi birçok eklem hastalığının tedavisinde kullanılıyor ve teknolojinin de yardımıyla sağladığı avantajlarla hastaların yüzünü güldürüyor.  Başta diz bölgesi olmak üzere birçok eklem grubuna açık cerrahi ameliyata gerek duyulmadan kapalı ameliyat tekniğiyle müdahele etmeye, böylece operasyon süresini ve hastanın iyileşme süresini kısaltmaya yarayan Artroskopi Tekniği, günümüzde en sık kullanılan tıbbi tedavi yöntemleri arasında yer alıyor.’ Sözlerini kullandı.

Artroskopi Nasıl Uygulanıyor?

Artroskopi tekniğinin uygulama şeklinden bahseden Dr. Akkuş, “ Artroskopi Fiberoptik cihazlar kullanılarak, eklemlerin içlerini görüntülü muayene ederek, eklem içinde meydana gelen hastalık ve yaralanmaların tanı ve tedavisini sağlayan bir yöntemdir. Teknik olarak artroskopik işlemi genel veya bölgesel anestezi altında açılan küçük bir kesiden eklemin içerisine optik ile girilip eklemin büyütülerek bir televizyon ekranına yansıtılması ile yapılan işlemdir. Büyütülmüş ve netleştirilmiş görüntü, yapıları daha yakından inceleme olanağı sağladığı gibi aynı anda tedavinin de yapılmasını sağlar.

Artroskopi için düğme deliği kadar birkaç delik açılır. Bu delikten artroskopi ve diğer ameliyat aletleri sokulur. Aletin ucundaki ışık ile eklem içerisi aydınlatılmış olur ve görüntü büyültülerek ekrana yansıtılır. Bu sayede eklem içerisindeki problemler daha net görülür ve tedavisi mümkün olur. En sık diz eklemi olmak üzere, omuz, el bileği, ayak bileği gibi büyük eklemlere de rahatlıkla uygulanabilir.

Artroskopi ile Açık Ameliyatın Farkı Nedir?

Açık ameliyatlarda ekleme ulaşabilmek için büyük kesiler yapılması gerekir. Buna rağmen eklemin her yerini görmek çoğunlukla olası değildir. Ameliyat sonrasında ağrı daha fazladır ve buna bağlı olarak rehabilitasyon ve iyileşme dönemi daha uzun ve daha sıkıntılıdır.

Artroskopilerde çoğunlukla biri görüntüleyici cihaz için ikincisi de cerrahi aletlerin kullanımı için olmak üzere iki adet birkaç milimetrelik kesi yeterlidir.  Bu nedenle ameliyat sonrası ağrı daha az, iyileşme ve rehabilitasyon süresi de daha zahmetsiz ve daha kısadır. Artroskopi sonrasında kalan iz birkaç milimetre boyundadır ve birkaç ay sonra neredeyse görünmez olur.   

Ayrıca fiberoptik aletler yardımıyla  bir televizyon ekranına aktarılan görüntü eklem içinin çok daha büyütülmüş olarak görüntülenmesine ve böylece çok daha hassas çalışılmasına olanak tanır.

Artroskopi ile Yapılan İşlemler Nelerdir?

- Menisküs yırtıklarının tedavisinde
- Erken dönemdeki eklem kireçlenmelerinin temizlenmesinde
- Eklem içerisindeki serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkartılmasında
- Ön ve arka çapraz bağları yaralanmalarında
- Diz kapağı kemiğinin sorunlarında
- Eklem kıkırdağı hasarlarının tedavisinde
- Eklem içerisi kırıkların tedavisinde
- En çok diz eklemine uygulanan artroskopik yöntemle, sıklıkla menüsküs yırtıkları ve kıkırdak lezyonları tedavi ediliyor.

ZEKİ DURSUN-KONYA

11.04.2013 - 12419Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]