Eksik Diş Bunama Sebebi mi?

Kentucky Üniversitesi'nde 144 kişi üzerinde yapılan bir çalışma üzerine diş kaybı ve ağız hastalıklarının ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı ortaya çıktı.

Eksik Diş Bunama Sebebi mi?


Journal of the American Dental Association'da yayınlanan bu araştırma 12 yıl boyunca devam etti, dental ve medikal kayıtlar incelendi. Yapılan çalışmadaki kişiler 75 ve 95 yaşlar arasındaydı. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, ağzındaki diş sayısı dokuzdan az olan katılımcılarda, diğerlerine göre daha fazla bunama görüldüğü tespit edildi. Biz de bu araştırma üzerine Dt. Ezgi Tufan Eremre'ye diş kaybı ve ağız hastalıklarının ilerleyen yaşlarda nelere yol açabileceğini sorduk.

Araştırmada diş kaybı ve ağız hastalıklarının ilerki yaşlarda bunama riskini artırdığı belirtiliyor? Sizce bu doğru bir saptama mı?

Öncelikle Alzheimer hastalığında ne oluyor da unutkanliklar başlıyor, onu özetlemeye çalışayım. İnsan beyninin ürettiği Amiloid Beta Proteini olağan biçimde beyinden uzaklaştırılır, ancak Alzheimer hastalarında bu protein beyinden atılamaz. Plakalar halinde birikir. Bu plakalar da sinirler arasındaki iletişimi olumsuz etkiler. Bu plakalarin oluşumunda indirekt olarak vücuttaki iltihabı olaylar da rol alır.

Bugüne dek Alzheimer hastalarının yetersiz hijyene bağlı diş problemleri olduğunu biliyorduk. Bu araştırma bizi farklı düşünmeye yöneltiyor. Araştırmada benim de katıldığım görüşler var ama ben bu konu üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Ağızdaki eksik dişler yaşam kalitesini azaltıyor!

Ağzıdaki diş azalması ne gibi hastalıklara davetiye çıkartır?

Ağızdaki eksik dişler kişinin hayat kalitesini çok ciddi biçimde etkiler, yeterince çiğnenmeden yutulan besinler mide ve barsaklarda sorunlara, eksik dişler ise çiğneme kaslarının daha fazla kasılmasına, dolayısıyla baş ve boyun ağrılarına, estetik ve fonasyon (konuşma) sorunlarına ve kişinin psikolojisinin bozulmasına bile sebep olabilir.

Erken yaşta görülen beslenme bozukluğu, enfeksiyonlar veya kronik hastalıklar diş kaybına ve beyinde hasara yol açabilir mi?

Dişlerde ya da dişetlerinde sürekli iltihaplanma mevcutsa kişinin kanında da iltihap vardır. En basit açıklamayla kanın vücudun hücrelerini besleme ve onarma işinde rol aldığını düşünürsek iltihap vücudun her bir hücresine ulaşacak ve bu da organların işleyişine, fonksiyonuna zarar verecektir.

Bunama, Demans, Alzheimer gibi problemlerde diş sağlığı nasıl etkilenir? Neler yapmak gerekir?

Bunama, Demans gibi hastalıklarda kişi diş fırçalamayı, ağız bakımını ihmal ettiği için çok ciddi diş problemleriyle karşılaşabilir. Bu nedenle, hastanın 6 ayda bir dişhekimi kontrolünden geçmesi, gerekli bakımların yapılması gerekmektedir. Yakınlarının düzenli olarak dişlerini fırçalaması, sakız çiğnetilmesi ise diş problemlerinin artmasını engelleyebilir.

1.03.2016 - 20198Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]