Elektrik Kesilirse Nefesi de Kesilecek

4 yaşındaki Muhammed Emir'in kesintisiz nefes alabilmesi için elektriğin kesilmemesi gerekiyor. Kronik solunum yetmezliği bulunan ve gecekonduda solunum cihazına bağlı yaşayan minik Muhammed "kesintisiz" nefes olabilmek için evlerine güneş enerji paneli kurulmasını istiyor.

Elektrik Kesilirse Nefesi de Kesilecek

 Muhammed Emir, Bursa'da yaşayan inşaat işçisi Gökhan Çelik'in oğlu. Çelik, kronik solunum yetmezliği ile mücadele eden oğlu Muhammed Emir için evde hastane odası gibi bir yer yapmış ve sürekli gözetim altında tuttuğu Emir'i hayata bağlamaya çalışıyor. 

Muhammed Emir'i daha 20 günlükken göğsündeki hırıltı nedeniyle hastaneye götürdüklerini belirten Çelik, "6 aylık bir araştırmadan sonra kronik solunum yetmezliği teşhisi konuldu. Daha sonra makineye bağlandı. Makineye bağlandıktan sonra çocuğu eve getirdik çünkü hastanede bir ömür kalamazdı " dedi.  

Bir gecekonduda yaşadıklarını ve evlerinde elektrik, su aboneliği bulunmadığını anlatan Çelik, şunları söyledi: "Elektrik aboneliği için başvurduk ancak 2004'ten sonra çıkan yasa nedeniyle abone olamayacağımızı söylediler. Onlar da haklı, yasa var ama 'Muhammed için gerekiyorsa geçici olarak elektrik verin' dedik, o da olmadı. 

''GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ OLURSA OĞLUM RAHAT NEFES ALACAK "

Şu an aboneliğimiz olmadığı için elektriği komşulardan seyyar kablo ile alıyoruz. Daha önce 3-4 yerden aldık ancak 'Bir abone başka bir aboneye elektrik veremez' kuralı olduğu için elektriğimiz kesildi. Şimdi bir marangoz atölyesinden elektrik alıyoruz. Bu da çözüm değil. Şimdi o işyerinden alıyoruz, yarın başkası gelse alamayabiliriz. Elektrik verilmezse yine sıkıntı çekeriz. Güneş enerji paneli kurabilirsek, evimizin elektrik sorunu çözülecek ve oğlum rahat nefes alabilecek. "

"ELEKTRİK KESİLDİĞİNDE PANİK YAŞIYORUZ "

Gökhan Çelik, elektrik kesildiğinde evdeki jeneratörü çalıştırırken panik yaşadıklarını vurguladı. Gündüzleri inşaatlarda sıvacı olarak çalıştığı için evde bulunmadığına değinen Çelik, şunları kaydetti:

"Çalışmak zorundayım. Eşim evde çocukla yalnız kalıyor. Elektrik gittiği zaman oksijen konsantrasyonu direkt devre dışı kalıyor. Sadece solunum makinesi 20 dakika kendi şarjıyla idare ediyor. Oksijen tüpümüz de var ancak evde elektrik gittiği zaman, çocuğunun morardığını da gördüğünde eşim panikliyor. Jeneratörü bu panikle çalıştıramıyoruz. Jeneratör elle çalıştırılıyor o bile 45 dakikamızı alıyor. Elektrik gittiğinde sıkıntı yaşadığımızda o korku Muhammed’in yüzüne de yansıyor. Boynundan aşağısı tutmuyor ama akıllı bir çocuk. Mimiklerinden anlıyoruz. "

Gökhan Çelik, oğlunun durumunu internet aracılığıyla öğrenen bazı kişilerin maddi yardımda bulunmak istediğini aktardı. Mevzuatı bilmedikleri için yardımları kabul ettiklerini söyleyen Çelik, şöyle konuştu:

"GÖNÜLLÜLER YARDIM EDİYOR, YETKİLİLER DE YARDIMCI OLSUN "

"Bankada bir miktar para birikti. Bir mühendis arkadaşımız Muhammed için bir güneş enerji paneli geliştirdi. Bu arkadaş da internet üzerinden bize ulaştı. 3 firmadan teklif aldı. Firmalarla o görüştü. Bunun maliyeti 40 bin lira civarında. Bununla alakalı 16 bin lira civarında bir para hesapta birikti. Bunu da izin almadığımız için kullanamıyoruz. İnsanlar yardım etmek istedi, biz de geri çevirmedik. Yardım talebimiz de yok ancak bu gelen yardımlar için valilikten izin alınacağını bilmiyorduk. Bu nedenle biriken parayı da alamıyoruz. Elektrik sıkıntımız 3,5 yıldır devam ediyor. Güneş enerjili panel fikrini geliştiren kardeşimiz çok özverili bir şekilde araştırma yaptı. Bununla alakalı, sadece bizim elektrik sorunumuz ortadan kalkmayacak maddi olarak da bize desteği olacak. Elektrik faturasından da kurtulacağız. Yetkililere sesleniyorum; sizin de evladınız böyle olabilir, lütfen bize yardımcı olun. "

2.7.2015 1 - 17918İlgili Diğer Yazılar
Çocuklarda Hipotiroidi kaynaklı büyüme geriliğine dikkat
Çocuklarda Hipotiroidi kaynaklı büyüme geriliğine dikkat
2 Metrelik Ceset Çiçeği 5 Yıl Sonra Açtı
2 Metrelik Ceset Çiçeği 5 Yıl Sonra Açtı
Gözleri Görmeyen Köpeğin Vücuduna Giydirilen Tamponla İlk Deneyimi
Gözleri Görmeyen Köpeğin Vücuduna Giydirilen Tamponla İlk Deneyimi
Kanser Saçan Ürünler Açıklandı
Kanser Saçan Ürünler Açıklandı
Turia Pitt ve Sevgilisi Michael Hoskin Nişanlandı
Turia Pitt ve Sevgilisi Michael Hoskin Nişanlandı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]