Embriyo Dondurma Hakkında Merak Edilenler

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, kafalarda soru işaretlerine neden olan 'dondurulmuş embriyo' ile ilgili bilgi verdi.

Embriyo Dondurma Hakkında Merak Edilenler

'Dondurulmuş embriyonun normal embriyodan hiçbir farkı yok' diyen Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir: "Dondurulmuş embriyodan elde edilen gebelikler, bebek için hiçbir risk içermez.

Ne bedensel, ne de zihinsel gelişimleri açısından normal bir bebekten, çocuktan hiçbir farkları olmaz. Hatta bizim dondurulmuş embriyodan elde edilen ve şuan okula giden tüp bebeklerimiz takdir, teşekkür belgelerini alarak kliniğimize bizleri ziyarete geldiler" dedi.

"Embriyo dondurma ve çözdürme işlemi, tamamen laboratuvarın teknik yapısı, embriyologların tecrübe ve becerisine bağlı olan bir işlemdir. Dondurulmuş embriyodan elde edilen gebelik oranları, taze embriyo transferiyle aynı düzeydedir.

PEK ÇOK AVANTAJI VAR

Dondurulmuş embriyo protokolünün uygulaması hastaya birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar; daha ucuz maliyetler ve taze embriyo transferinden sonra gebelik elde edilemezse, ikinci adette dondurulmuş embriyo transferi yapılabilmesidir. Ayrıca eğer hastanın gebeliği olup doğumla sonuçlanırsa ve 2-3 sene sonra tekrar çocuk arzu ederse, dondurulmuş embriyodan tekrar gebelik elde etme şansı vardır.

TAZE EMBRİYODAN FARKI YOK

Bugün, dünyada yapılan tüm tüp bebek tedavilerinde, dondurulmuş embriyo yöntemiyle doğmuş çocuklarda hiçbir farklılık yoktur. Dondurulmuş embriyo ve taze embriyo transferiyle doğan bebekler arasında da hiçbir farklılık, bugüne kadar belirtilmemiştir.

KARNELERİ İLE ZİYARETİMİZE GELDİLER

Normal yolla gebe kalan hastaların bebekleriyle, tüp bebek yöntemiyle gebe kalan hastaların bebekleri arasında da hiçbir fark izlenmemiştir. Bu bebekler, diğer bebekler gibi tamamen sağlıklı olarak gelişip büyümektedirler. Hatta karnelerini ve takdir, teşekkür belgelerini alarak kliniğimize bizi ziyarete gelen çocuklarımız da var. Ne bedensel, ne de zihinsel gelişimleri açısından diğer çocuklardan hiçbir farkları olmadığı gibi çok da başarılılar."

27.1.2016 - 19727Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]