"Emzikli Maske" Geliştirdi

Bebek ve çocuklarda ameliyat öncesi ebeveynden ayrılma dolayısıyla oluşan huzursuzluğu azaltmak, anestezi uygulamasını kolaylaştırmak için "emzikli maske" geliştirdi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Hastanesince bebek ve çocuklarda ameliyat öncesi ebeveynden ayrılma dolayısıyla oluşan huzursuzluğu azaltmak, anestezi uygulamasını kolaylaştırmak, ameliyat sonrası beslenme sürecini hızlandırmak amacıyla "Yatıştırma ve Beslenme Fonksiyonlu Pediatrik Maske " geliştirildi. SÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İnci Kara, yaptığı açıklamada, bebek ve çocukların ameliyat öncesi maskeyi çabuk kabullenemediğini söyledi.

Yeni geliştirdikleri ve adını "Yatıştırma ve Beslenme Fonksiyonlu Pediatrik Maske " olarak belirledikleri buluşla, maskeye emzik monte ettiklerini belirten Kara, "Bu icadı, çocuğumdan yola çıkarak buldum. Maskenin iç kısmına yerleştirdiğimiz özel emzik sayesinde bebek ve çocuklar maskeye direnç göstermeyecek ve emzik sayesinde hastaya rahatlıkla anestezik gaz verilebilecektir. Maskeye adapte edilebilen emziğin teknik güçlüklerin pek çoğuna çözüm getirebilir durumda olduğunu düşünmekteyiz " dedi.

Klasik maskeler çocuklar üzerinde travmalar yaratabiliyor Kara, anestezi için bebek ve çocuklara anestezik gazların en sık maske yolu ile uygulandığını ifade etti. Ameliyat öncesinde bebeğin ve çocuğun huzursuzluğu genel anestezi uygulamalarında zorluklar meydana getirdiğini vurgulayan Doç. Dr. Kara, şunları kaydetti: "Bebek ve çocukların yabancı oldukları bu maskelerin yüz bölgesine uygulanmasına çocuk hasta direnç gösteriyor. Hatta zaman zaman klasik maskeler, çocuklar üzerinde travma yaratabiliyor, psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Yeni yapılandırılan maske ile bebek ve çocuğun kendi isteğiyle emziğini emerek maskenin yüze rahatça oturması sağlanabiliyor. Ameliyat sonrasında ise yoğun bakımlarda solunumsal tedavilerin uygulandığı bebek ve çocuklar, maskedeki emzik yardımıyla rahatlıkla beslenebilecek, tedaviye ara verilmek zorunda kalınmayacaktır. Bu da bebek ve çocukların tedavilerini hem kendileri hem de hekimleri için daha da kolaylaştıracaktır. " Maskenin kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacağını düşündüklerine dikkati çeken Kara, patent başvurusu yaptıklarını ve tescil için onay beklediklerini sözlerine ekledi.

15.7.2014 - 14993Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]