Emziren Annelerin Sütü Artık Kesilmeyecek

Emziren annelerin sütü artık kesilmeyecek Anne Sütü Emzirme Eğitimi Danışmanlığı ve Relaktasyon Merkezi açıldı Annelere etkin emzirme teknikleri öğretiliyor Anne Sütü Eğitim Danışmanı Seval Öztürk: "Relaktasyon, sütü kesilmiş annenin sütünü yeniden oluşturmak, evlatlık almış bir annenin...

Emziren Annelerin Sütü Artık Kesilmeyecek

Emziren annelerin sütü artık kesilmeyecek

Anne Sütü Emzirme Eğitimi Danışmanlığı ve Relaktasyon Merkezi açıldı

Annelere etkin emzirme teknikleri öğretiliyor

Anne Sütü Eğitim Danışmanı Seval Öztürk: "Relaktasyon, sütü kesilmiş annenin sütünü yeniden oluşturmak, evlatlık almış bir annenin sütünü oluşturmak anlamına geliyor"

ANKARA - Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Anne Sütü Emzirme Eğitimi Danışmanlığı ve Relaktasyon Merkezi açıldı.

Anne Sütü Eğitim Danışmanı Hemşire Seval Öztürk, Türkiye'nin her yerinden anne sütü ile ilgili eğitim almamış annelere daha çabuk ulaşmak, onlara yol göstermek, anneleri bebekleri ile buluşturmak ve ülkeye daha sağlıklı nesiller kazandırmak amacı ile açılan Anne Sütü Emzirme Eğitimi Danışmanlığı ve Relaktasyon Merkezi ile ilgili, "Şu ana kadar merkezimiz çok güzel gidiyor. Relaktasyon, sütü kesilmiş annenin sütünü yeniden oluşturmak, evlatlık almış bir annenin sütünü oluşturmak anlamına geliyor. Bunun için ülkemizin bütün illerinden herkesi buraya bekliyoruz" ifadesini kullandı.

"Bebeğe ön sütü değil geride kalan yağlı sütü vermek gerekiyor"

Öztürk, Anne Sütü Emzirme Eğitimi Danışmanlığı ve Relaktasyon Merkezi'nde verilen eğitimi ise şöyle aktardı:

"Emzirme teknikleri, göğsü nasıl tutacak, bebeği nasıl tutacak bununla ilgili demo bebeğimiz var. Önce onunla gösteriyoruz sonra anneye bebeği tutmasını söylüyoruz, etkin bir şekilde göğsü boşaltamazsa birçok sıkıntının oluşabileceğini anlatıyoruz. Annenin beslenmesiyle ilgili; ne yerse sütü olur? Çok yemek yerse sütü olur mu? Genelde yanlış bir kanı var 'Tatlı yerim sütüm olur' diye. Halbuki tatlı yer susar, su içtiği için sütü olur. Bunlarla ilgili kısa ama annenin anlayabileceği şekilde bilgiler veriyoruz, kontrole çağırıyoruz, bebeklerimizin kilo takibini yapıyoruz. Anne etkin emzirebilmiş mi? Göğsünü boşaltabilmiş mi? Bebeğimize sütü yetiyor mu? Genelde bu kaygıya kapılıyorlar. Bizim ön sütlerimizin yüzde 90'ı su, bebek emdi ve uyudu geri döndüğünde yarım kalan göğüsten başlaması gerekiyor ki gerideki o yağlı sütü, çocuğu doyuran, uyutan, büyüten sütü versin ama birçok annemiz ön sütlerini veriyor. Çocuk emdi, uyudu, geri döndüğünde diğer göğsünü veriyor, suyu verdiği için de çocuk hep aranıyor ve göğsü boşaltamadığı için yeni sütte olmuyor, yavaş yavaş sütü azalmaya başlıyor, bununla ilgili bilgiler, eğitimler veriyoruz."

"Yeni doğum yapmış annelere en başta eğitim verirsek, ileride sütün kesilmesi gibi bir sıkıntı yaşamazlar"

Merkeze gelenlerin çok memnun olduklarını belirten Öztürk, "4,5 aylık bir annemiz İstanbul'dan aradı, erken doğum yapmış, bebek hastanede yatmış, anne strese girmiş ve sütü kesilmiş, bebek 4,5 aylık olmuş ve mama alıyormuş burayı öğrenince bizi aradı. Çağırdık, 24 saat yatırdık, 24 saatte göğsüne bir sonda yapıştırarak relaktasyonu, sütün oluşmasını sağladık, anneyi bebekle buluşturduk. 24 saatin sonunda annenin göğsünden süt gelmeye başladı ve bir hafta oldu, dün aradılar İstanbul'dan. Her iki göğsünden süt geliyor, bebeği çok güzel anneyi emiyor bir sorun yok çok mutlular bunu da söylemek istiyorum. Kaygıya kapılmasınlar ama önemli olan bizim ilk başta yakalamamız, yeni doğum yapmış annelere en başta eğitim verirsek, eğitimi alırlarsa bence ileride sütün kesilmesi gibi bir sıkıntı yaşamazlar. Eğer bizlerle buluşamadılar bir şekilde sıkıntı yaşadılar bir yerde. Ondan sonra da diyoruz ki; gelin birlikte olup bu sütü yeniden oluşturalım" şeklinde konuştu.

"Gebeliğin 32. haftasında emzirme ile ilgili eğitim alınmalı"

Öztürk, anne sütü eğitiminin gebeliğin 32. haftasına gelindiğinde verilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Eğer anne 32. haftadan sonra emzirmeyle ilgili eğitim alırsa doğuma hazırlıklı gidecektir. Normal doğum yapan bir anne yarım saat içinde bebeği ile buluşmalı ki anne sütü oluşsun. O zaman yakınında götürdüğü kişiye diyecek ki; 'Yarım saat içinde bebeğimle beni buluşturun.' Eğer Sezaryenle doğum yapan bir anneyse yine yanında gelen yakınına diyecek ki; 'Bir saat içinde bebeğimi benim göğsüme yatırın ki benim sütüm oluşsun.' Eğer biz bu eğitimleri 32. haftadan sonraki gebe bir anneye verirsek daha bilinçli, emzirmeye daha hevesli ve sütünü nasıl oluşturacağını bilir. Eğer vermezsek anne doğum yaptıktan sonra yanlış teknikle tutturmalar gibi sıkıntılar başlıyor. Onun için biz 32. haftanın üzerindeki tüm gebelerimizi eğitiyoruz, anne sütü eğitimi veriyoruz, püf noktalarını veriyoruz, doğuma giderken hazırlıklı gidiyorlar. Diyelim doğumdan sonra sorun yaşadı, doğumdan sonra da eğitime devam edip, bebekleriyle buluşturup emzirme tekniklerini öğretiyoruz" açıklamalarını yaptı.

"Anneler kesinlikle eğitim almalı"

İkinci bebeği için 34 haftalık hamile olan Eylim Yüksel ise, "Benim ilk bebeğim sezaryenle doğdu, ne şekilde tutarsa tutsun diye bir mantığımız vardı. Ancak burada öyle olmadığını, doğru emzirme tekniğinin süt salınımı açısından çok faydalı olduğunu öğrendik. O yüzden bunda daha rahat edeceğimizi düşünüyorum. Kesinlikle anneler eğitim almalı hastanelerde gebe okulları var diye duyuyorum, ben de burada gebe okuluna gittim aynı zamanda bu merkeze geldim, doğduktan sonra daha başarılı emzirme yapacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.

"Çocuğum emmiyordu, emmeye başladı"

Anne Sütü Emzirme Eğitimi Danışmanlığı ve Relaktasyon Merkezi'nde eğitim alan Edanur Bıyık da şunları kaydetti:

"Bebeğim erken doğduğu için emzirme konusunda çok sıkıntı çekmiştim. Sütüm bollaştı, çocuğum emmiyordu eğitim aldıktan sonra emmeye başladı."

Eğitim almak isteyen anne ve anne adayları Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anne Sütü Emzirme Danışmanı Hemşire Seval Öztürk'e 0549 793 43 57 no'lu telefon numarasından ulaşabilecek.

(GNC-BT-

1.4.2017 1 - 26525Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]