Emzirirken Hamile Kalmayın!

"Süt korur" inancı yanlış Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sezai Şahmay, emzirmenin hamile kalmaktan koruduğu inancının yanlış olduğunu söyledi.

Emzirirken Hamile Kalmayın!

Prof.Dr. Sezai Şahmay, doğum sonrası lohusa olan kadınların en büyük korkusunun beklenmedik yeni bir hamilelik olduğunu, ancak "süt korur " inancıyla bazı lohusaların hiç beklemedikleri anda yeniden gebe kaldığını belirterek, "Doğum sonrası kadın, eğer bebeğini hiç emzirmezse, doğumdan 4-6 hafta sonra adetleri başlar, eğer emziriyorsa bu süre 7 haftayla 4 ay arasında değişir.


Emziren bir annede yumurtlama ve gebe kalma riski 7'nci haftadan itibaren başlayabilir; hatta bu dönemde lohusa henüz adet görmeye başlamadığından gebe kaldığının farkında bile olmayabilir. Bu korunma yöntemi, özellikle emzirmeyenlerde cinsel ilişki ile birlikte başlamalıdır " dedi.


Tıbbi destek alarak, lohusaların sağlıklı ve güvenli bir şekilde korunabileceğini anlatan Sezai Şahmay, şöyle konuştu: "Lohusalık döneminde ideal korunma yöntemi, hem yeni bir gebelikten koruyan, hem de sütten geçerek bebeği etkilemeyen bir yöntem olmalı. Östrojen içeren doğum kontrol hapları emziren anneler için uygun değildir.


Çünkü bu hormon, süt yoluyla bebeğe geçerek istenmeyen yan etkilere sebebiyet verebilir. Bu dönemde eğer kadın herhangi bir yöntem uygulamak istemiyorsa, eşinin prezervatif kullanması bir seçenek olabilir. Cilt altına uygulanan implantlarsa, çıkarılması sırasında bir cerrahi girişim gerektirdiğinden çok tercih edilmemektedir. Son on yılda tüm batılı ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de bu işlev için 'rahim içi sistem' adı verilen ve halk arasında "hormonlu spiral " olarak bilinen rahim içi araçlar kullanılmaktadır. "


Doğumdan sonraki 4-6 hafta arasında takılması uygun görülen rahim içi sistemin (hormonlu spiral) vücudun hormonal dengesini etkilemeden rahim zarını incelterek kanamayı azalttığına işaret eden Prof.Dr. Sezai Şahmay, sözlerine şöyle devam etti: "Rahim içi sistem, içerdiği progestin hormonunu günlük çok küçük dozlarda ve beş yıl süreyle rahim iç zarına direkt olarak verdiği için, bu zarda incelme yaparak adet kanamalarını azaltır. Bu durum özellikle doğum esnasında kan kaybederek güçsüz düşen lohusalar için yararlı bir durumdur.


Çünkü her ay 5-6 gün süreyle adet kanaması olması zaten kansız kalmış olan lohusanın iyileşmesini geciktirir. Rahim içi sistem, adet kanamasıyla atılan kan miktarını azaltarak iyileşme sürecini hızlandırır. "

 

12.8.2010 - 1865İlgili Diğer Yazılar
Gazipaşa
Gazipaşa'ya emzirme kabini
Bebeğe bir kez bile mama vermek, emzirme sürecini etkiler
Bebeğe bir kez bile mama vermek, emzirme sürecini etkiler
Anne adaylarına
Anne adaylarına 'doğru emzirme' tavsiyeleri
Dünya Emzirme Haftası
Dünya Emzirme Haftası
Emzirmeyi Birden Kesmeyin
Emzirmeyi Birden Kesmeyin
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Sağlık Video Yaşam Boyu Formda Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır?
Yaşam Boyu Formda Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır?
Sağlık Video Diyabet Nedir?
Diyabet Nedir?
Sağlık Video İdeal Bel Çevresi Ne Kadar Olmalıdır?
İdeal Bel Çevresi Ne Kadar Olmalıdır?

 

[Hata Bildir]