En Çok Lazer Yanığı Şikayet Konusu Oldu

Türk Dermatoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, geçen yıl en çok lazer epilasyonu yanıklarıyla ilgili şikayet aldıklarını belirterek, "Türkiye genelinde hemen her gün 3-4 kişiden bu konuda şikayetler geliyor.

En Çok Lazer Yanığı Şikayet Konusu Oldu
Türk Dermatoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, geçen yıl en çok lazer epilasyonu yanıklarıyla ilgili şikayet aldıklarını belirterek, "Türkiye genelinde hemen her gün 3-4 kişiden bu konuda şikayetler geliyor. Gerekli durumlarda o davalara da müdahil olabiliyoruz." dedi.

Çalıkoğlu, düzenlediği basın toplantısında, lazer epilasyonlarının basit bir işlem olarak görüldüğünü ancak sonuçlarının çok ağır olabileceğini söyledi.

Lazer tedavisinin dozunun mutlaka doktor tarafından ayarlanması gerektiğini vurgulayarak, "Lazerli işlemler istenmeyen kılların yok edilmesinde değil birçok başka hastalıkta da kullanılabilen ciddi yan etkileri olabilen bir cihazdır. Bu cihazın ehil bir el tarafından kullanılması gerekir." ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Çalıkoğlu, lazer işlemleri yaptıracak kişilerden mutlaka onam formu alınması gerektiğine işaret ederek, bunun birçok yerde yapılmadığını belirtti.

Lazer epilasyonların doğru kişilerce doğru yerlerde uygulanmadığının altını çizen Çalıkoğlu, "İşlem yaptıracak olanlar hasta olarak görülmediği için bu tedavide tıbbi bir tedavi olarak kabullenilmediği için diğer hastalıkların tedavisinde olduğu gibi onam formu alınmıyor. Hasta başına ne geleceğini bilmiyor." diye konuştu.

Hastaların genellikle lazer yanıklarıyla kendilerine başvurduğunu aktaran Çalıkoğlu, başvuruları incelediklerinde kişilerin yanıkla ilgili de önceden bilgilendirilmediklerini ve onam formlarının alınmadığına şahit olduklarını kaydetti.

"Lazer cihazlarını sadece hekim kullanabilir"

Merdiven altı uygulamaların enfeksiyon, ciltte oluşan deformasyon, yanık ve kalıcı izle sonuçlanabildiğine dikkati çeken Çalıkoğlu, "Hukuken lazer kelimesi geçen cihazları sadece doktorlar kullanabilir. Sağlık Bakanlığı ile bu konudaki görüşmelerimiz de devam ediyor. Halk sağlığı açısından da hastanın sağlığını, deri bütünlüğünü bozmamak için önce bir dermatoloji uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Lazer epilasyonunun yapılmaması gereken durumlar, uygulanmaması gereken yerler vardır. Dozları, bölgeye göre ayarlanmalıdır." bilgisini verdi.

Lazer epilasyonu için güzellik salonlarına gidilmemesi uyarısında bulunan Çalıkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doktor görmeden mutlaka böyle bir tedaviye başlanmamalı. Dermatoloji uzmanının görmesi en idealidir. Derinizdeki hastalıkların tedavisinin, tanısının ne olduğunu en iyi bir dermatoloji uzmanı bilir. Hastaya bu yöntemle ilgili neler olabileceği de o görüşme sırasında anlatılmalı ve hastadan aldığımız gibi bir onam formunu da beraber imzalamalılar. Bir seans sayısı vermek de çok mümkün değildir. Bu seans sayıları da bir pazarlama yöntemi olarak kullanılıyor. Bu işlemler uygun ellerde en az 4-6 seanslık bir tedavi gerektirir."

Türk Dermatoloji Derneğine lazer epilasyonları nedeniyle çok sayıda şikayet geldiğini dile getiren Çalıkoğlu, "Geçen yıl derneğimize en çok lazer epilasyonu yanıklarıyla ilgili şikayetler geldi. Türkiye genelinde hemen her gün 3-4 kişiden bu konuda şikayetler geliyor. Gerekli durumlarda o davalara da müdahil olabiliyoruz." dedi.

"40 yaş üstü erkeklerde botoks taleplerinde artış var"

Çalıkoğlu, güzelliğe ilişkin algı operasyonu yürütüldüğünü ifade ederek, "Sadece ülkemizde değil tüm dünyada bu yapılıyor. Hem sosyal medyadan hem görsel medyadan ergen yaş grubundakiler çok etkileniyorlar. Her zaman güzel ve genç olmak gibi bir hedef var. Güzelliği sağlıktan bağımsız görüyoruz. Bu doğru değil. Güzellikle ilgili uygulamaların da sağlıklı olması lazım. Güzellik uğruna sağlığı kaybetmek doğru değil." diye konuştu.

Güzelleşmenin kadın, erkek herkesin hakkı olduğunu belirten Çalıkoğlu, "40 yaş üstü erkeklerde botoks taleplerinde artış var." ifadesini kullandı.

1.2.2019 1 - 37929

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]