Engelli Türk Gencin Almanya'da 'Hukuk' Mücadelesi

Almanya'nın Bavyera eyaletinin başkenti Münih'te 1,5 yıl önce yaşanan 19 yaşındaki doğuştan engelli Emre Tümçakır'ın ölümden döndüğü 'gezi kazası' ile ilgili dava açıldı.

Engelli Türk Gencin Almanya'da 'Hukuk' Mücadelesi

Almanya'nın Münih kentinde yaşayan doğuştan engelli ve ancak tekerlekli sandalye ile seyahat edebilen Emre Tümçakır, Almanya'nın Yukarı Bavyera eyaletinin Berchtesgadener Land bölgesine bağlı Ramsau kasabasında düzenlenen okul gezisi esnasında görevli öğretmen tarafından rampa aşağı bırakılmış; Emre ölümle burun buruna gelmişti. Rampa aşağı yuvarlanan engelli gencin vücudunda darbe ve çizikler meydana gelmişti.

Emre'den sorumlu öğretmenin iddiasına göre gezi sırasında, rampa aşağı inen gruptan arkadan gelen bir başka tekerlekli sandalye kendisine çarpınca tekerlekli sandalyeyi bıraktı.

DAVA AÇILDI

Ailenin hukuk mücadelesi sonucu yaşanan olayla ilgili dava açıldı. Aile görevli öğretmenin kasten tekerlekli sandalyeyi bıraktığını iddia ederken; görevli öğretmen kastının olmadığını savunuyor.

"DAVAMIZIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

Anne Tülay Tümçakır, "İlk avukatımızın ilgisizliğinden dolayı bu dava savcılık tarafından bir türlü açılamadı. Belirli zaman sonra diğer bir engellinin ifadeleri öğrendiğimiz an, bu öğretmenin ifadelerine karşı çelişkili olduğunu öğrendik. Böylece bu engellin annesi ile görüştüm ve bize şahit olarak oğlu yardımcı olur mu diye sordum. Maalesef polis bu şahidin ifadesini aldığı an çocuk hiçbir şeyi hatırlamadığını söylüyor ve ikinci avukatımız da işin peşine düşmedi. Bir Türk avukat ile en sonunda hukuk mahkemesinde dava açılması için gerekli çalışmalar tamamlandı. Davamızı bekliyoruz, bu işin peşini bırakmayacağız" diye konuştu

"NEDEN AMBULANS ÇAĞIRMADILAR"

Baba Ferhat Tümçakır, "Oğlum engelliler okuluna gidiyor ve bu engellilerin hepsi tekerlekli sandalye kullanıyor. Bunları neden böyle dağlık yere götürüldüler ve olayın ardından neden ambulans çağırılmıyor? Bu davayı Adalet neden ört bas etmek istiyor? Kimsenin haksız yere suçlamasını istemiyoruz ve tek isteğim adaletin yerini bulması" dedi.

"MERHAMETSİZ İNSANLAR BÖYLE OKULLARDA ÇALIŞTIRILMASIN"

Anne Tülay Tümçakır, "Bu okulda son altı sene bir çok problem yaşadık. Misal oğlum eli yaralı geliyordu ya da üzerine pislemiş geliyordu. Oğluma vurup, bağırıyorlar ve ardından 'annene söylemiyeceksin' diye tehdit ediyorlardı. Bu gibi sözleri oğlumda duyduğumda şok oluyordum. Benim oğlumun böyle yerlere ihtiyacı var ve bu gibi insanlar olmasın çevresinde. Kapalı kapılar ardından acımasız şeyler yapıyorlar, yaşatıyorlar ve saklıyorlar. Vicdansız ve merhametsiz insanlar böyle okularda olmasın ve çalışmasınlar. Ne ceza gerekiyorsa onu almalarını istiyorum.Yaptıkları yanına kar kalmasın" dedi.

30.11.2016 - 24410Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]