Engelli Yeğeni İçin Yaptığı Araç Avrupa Ülkelerinden Talep Aldı

Antalya'da torna ustası olan ve mesleği bırakıp pazarcılığa başlayan girişimci Kadir Vural, kas hastası yeğenini taşıma sorununu gidermek için bir sistem geliştirdi.

Engelli Yeğeni İçin Yaptığı Araç Avrupa Ülkelerinden Talep Aldı

Antalya'da torna ustası olan ve mesleği bırakıp pazarcılığa başlayan girişimci Kadir Vural, kas hastası yeğenini taşıma sorununu gidermek için bir sistem geliştirdi. Engelli ve yatağa bağımlı bireylerin hayatını kolaylaştıran araca Avrupa ülkelerinden de talep geldi.

Kepez ilçesinde asıl mesleği tornacılık olan ve pazarcılıkla uğraşan 32 yaşındaki Kadir Vural, kas hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı olan yeğenini ziyarette ailesinin yaşadığı zorlukları görünce kolları sıvadı. İnternetten indirdiği bir video yardımıyla işe koyulan Vural, bir arkadaşının tornacı dükkanında bir haftada taşımayı kolaylaştırıcı engelli aracını yapmayı başardı. 50 metrekarelik bir iş yeri bulunan Vural'ın yaptığı engelli aracına Avrupa'dan da talep geldi.

Sektöre yeniden dönmesinde engelli yeğeninin çektiği sıkıntıların büyük rol oynadığını söyleyen Vural, ürünlerin çok pahalı olması sebebiyle bu ürünlerin videolarını izleyip, kendisinin de yapabileceğini fark ettiğini söyledi. Yeğeninin de bu ürünü istemesi üzerine kolları sıvadığını kaydeden Vural, arkadaşının dükkanında bir hafta içinde engelli yürütecini yapmayı başardığını dile getirdi. Yeğeninin yaptığı ürünü çok beğendiğini ifade eden Vural, sosyal medyaya da bir video yüklemesiyle birlikte taleplerin gelmeye başladığını belirtti.

"Pazarcılığı bıraktı"

Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmaya başlamasıyla büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Vural, "Pazarcılığı bırakıp bu işe yöneldim, küçük bir dükkan açtım. Engelli transferi, engelli yürüteç ve transferi ve tek yürüteç ürünleri yapmaya başladım. Bu ürünlerle yatalak kişinin rahatlıkla bir yerden başka bir yere taşınmasını sağlıyoruz. Lavabo ihtiyacını bir kişi ile zorlanmadan istediğimiz yerde giderebiliyoruz. Tuvalet aparatı sayesinde çok kullanışlı ürünler. Tek başına bir anne çocuğuna bu ürünle rahatlıkla bakabilir" dedi.

"Engelli rahat taşınıyor"

Ürünleri sayesinde engelli bireyin hem yataktan kaldırılabildiğini hem de istenilen yükseklikte kriko ve kaldıraçlar sayesinde rahatlıkla taşınabildiğinin altını çizen Vural, "Fizik tedavi hastaları da kullanabiliyor. O nedenle talebimiz var. Yurt dışından 6 ülkeye ürünümden gönderdim. Türkiye'de de elimden geldiğince engelli kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışıyorum. Engelli bireyin durumu ve evinin özelliklerine göre ürünü yapıyorum" diye konuştu.

Dükkanında sipariş geldiği sürece üç günde bir engelli taşıma ürünlerinden birini yapabildiğini kaydeden Vural, "Fiyatı bin 500 TL ama amacımız engellilerin hayatını kolaylaştırmak. Yatalak hastanın hayatını kolaylaştıracak ürünler yapmayı istiyorum. Dükkanımda boş olduğum zaman yeni ürünler üzerinde çalışıyorum" dedi. - ANTALYA

5.2.2017 1 - 25648Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]