Eriyen Stent ile İlgili Önemli Bilgiler

Damar içinde ilk 6 aydan sonra erimeye başlayan ve iki yılda tamamen kaybolan eriyen stent ile kalp damarlarının yapısı bozulmuyor.

Eriyen Stent ile İlgili Önemli Bilgiler
 Kalp damarlarının açık kalmasını sağlayan stentlerin eriyerek vücutta kaybolanları son yıllarda tıp alanında kullanılmaya başlandı. Eriyen stentler, metal stentler gibi ömür boyu hastanın damarında kalmıyor. Damar içinde ilk 6 aydan sonra erimeye başlayan ve iki yılda tamamen kaybolan eriyen stent ile kalp damarlarının yapısı bozulmuyor. Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu damarda sert şekilde kalan eski tip stentler ile by-pass müdahalesinde bazı zorluklar oluşabilirken, eriyen stent ile müdahalenin mümkün olduğuna dikkat çekiyor.

Eriyen stent vücutta tamamen kayboluyor

Doç. Dr. Alp Çatakoğlu, eriyen stentlerin polimer yapısı nedeniyle damar içine takıldıktan sonra 6 içinde erimeye başladığını ve 2 yılda tamamen vücuttan yok olduğuna dikkat çekiyor. Tamamen kaybolduğu için, damarın içinde bir yabancı cisimle yaşamak riskini ortadan kaldırarak bypassa engel olmayan eriyen stentlerin yapılarında bulunan ilaç sayesinde hem damarlar açılıyor hem de yeniden daralmayı engelleyecek ilaç bu sayesinde hasta damar sağlığına kavuşuyor.

Çoklu stent kullanımında alternatif

Eriyen stentlerin, kalp hastalığının giderek daha genç yaşlarda görülüyor olması nedeniyle, özellikle genç hastalarda kullanımı daha uygun. Genç hastalarda ileride yeniden bir stentte ihtiyaç duyulduğunda, damarda çok sayıda takılı olan eski tip metal stentlerin metal yükünü ortadan kaldırıyor. Bu sayede ileride hasta için bir bypass gerektiğinde cerrahın daha rahat çalışması mümkün olabiliyor. Tekrar stent kullanılması gerektiğinde metal yükü oluşmamış oluyor. Ayrıca birden çok stent kullanılan damar hastalarında ve bir de metal alerjisi olan kişilerde eriyen stent tercihi avantaj sağlıyor.

8.2.2014 1 - 13731

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]