Erkeğin Cinsel Organındaki Ağrı ve Eğriliğe Dikkat Edilmeli

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Alıcı, "Peyronie hastalığı, dokunun esnekliğini yitirmesi ve sertleşmesi sonucu erkeklerin cinsel organında ağrı ve şekil bozukluğuna yol açan bir hastalıktır" diyor

Hastalığın başlangıcında sertleşme sırasında cinsel organda ağrı ve hafif eğrilme olduğunu kaydeden Alıcı, ağrı nedeniyle ilişkinin yarıda kesilebileceğini veya sertleşmenin sona erebileceğini söylüyor. Kişiye herhangi bir tedavi uygulanmadığında ise bir süre sonra ağrının kaybolduğunu ancak cinsel organ eğriliğinin giderek şiddetlendiğini vurgulayan Alıcı, “Eğriliğin olduğu yerde sert doku el ile hissedilebilir. Eğrilik çok arttığında (30 dereceden fazla olduğunda) ilişki mümkün olmayabilir. Zaman içerisinde şekil bozukluğu sonucu sertleşme sorunu ortaya çıkabilir. Bu durum kişinin ruhsal durumunu da olumsuz etkiler” diyerek, erkekleri tehdit eden bu hastalık hakkında merak edilenleri paylaşıyor.

KİMLER RİSK TAŞIYOR? 

Peyronie'nin oluşumu yaşlanma ve diyabet ile kolaylaşıyor. Orta yaş ve üzerindeki hastalarda yaş ile birlikte birkaç kattan oluşan cinsel organ kılıfının dokusu zayıflamaya başlar ve zorlanmalarla kılıfın katları arasında ayrılma ve kanama meydana gelir. Vücut kendi dokusunu iyileştirirken bu hasarlı bölgelerin esneme yeteneği kaybolur ve zaman içinde buraya kalsiyum birikir. Sertleşmiş olan bu kısım esnemediği için sertleşme sırasında cinsel organ bu tarafa doğru eğrilir.

AĞRI OLUYORSA...

Cinsel organda sertleşme sırasında ağrı oluyorsa veya eğrilik oluşuyorsa bir ürologa/androloga başvurulması gerekiyor. Erken dönemde başvuru yapıldığı takdirde ilaç tedavisi ile düzelme olabiliyor.  

NE ZAMAN CERRAHİ GEREKİR?

Hastalığın akut ve kronik dönem olmak üzere iki çeşidi var. Akut dönem hastalığın ilk 6 aylık dönemini kapsar ve genellikle ağrı ile birliktedir. Dokuda kalsiyum biriktiği ve ağrının olmadığı eğriliğin olduğu dönem ise kronik dönemdir. Hastalığın ilk dönemlerinde ağızdan kullanılan ilaçlarla tedavi denenir. Ancak bu ilaçların etkinliği çok düşük olduğundan artık çok önerilmez. Son yıllarda ise birtakım enjeksiyonlar daha etkin olarak kullanılır. Özellikle kişide ağrı şikayetinin olduğu dönemde bu ilaçlarla ağrı daha hızlı kaybolur ve eğrilik hastaların üçte birinde düzelebilir. İlaç tedavisine bir yıla kadar devam edilebilir. Sert dokunun oluştuğu ve ağrısız dönemde artık ilaç tedavisi yarar göstermez. Bu nedenle cerrahi tedavi gerekir. Cerrahi tedavi artık cinsel organdaki sertleşmiş dokunun gerilemediği ve cinsel organda şekil bozukluğu nedeniyle  ilişki kurmakta zorluk oluyorsa önerilir. 

EĞRİLİK 30 DERECEDEN FAZLA İSE...

İlişkiye engel olacak kadar cinsle organ eğriliği varsa eğriliğin derecesine (şiddetine) göre cerrahi yöntem belirlenir. 30 dereceden az olan eğriliklerde eğer cinsel organ  boyu yeterli ise uzun olan tarafa özel dikişler konularak cinsel organ düz hale getirilir. Cinsel organın boyu kısa veya eğriliğin derecesi 30 dereceden fazla ise kısa olan tarafta Peyronie plağı kesilerek cinsel organ düzleştirilir ve arada oluşan boşluğa özel yama konulur. Bu yama kişinin kendi damarlarından parça alarak elde edilebileceği gibi hazır materyaller de kullanılır. Yama ile cinsel organ kısalması önlenir ve eğrilik düzeltilir.

27.7.2015 - 18248İlgili Diğer Yazılar
Bebek migreninin nedeni
Bebek migreninin nedeni 'kolik' olabilir
16 yıl aradan sonra hayatının şokunu yaşadı
16 yıl aradan sonra hayatının şokunu yaşadı
"Salgın sebebiyle tarama testinizi ihmal etmeyin"
"Salgın sebebiyle tarama testinizi ihmal etmeyin"
Acil Tıp Alanında Bilim İhraç Ediyoruz"
Acil Tıp Alanında Bilim İhraç Ediyoruz"
İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat
İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]