Erkek Kısırlığında İleri Tedaviler Başarı Getiriyor

Tüp Bebek Merkezi'nden Op. Dr. Nurettin Türktekin, tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktörler hakkında bilgi verdi.

Erkek Kısırlığında İleri Tedaviler Başarı Getiriyor

Türkiye'de çiftlerin % 15-20'i doğal yollarla çocuk sahibi olamadıkları için tüp bebek merkezlerine başvurmaktadır.

Kısırlığa bağlı nedenlerin % 30'u erkeğe, % 35'i kadına bağlı sorunlardan oluşurken, sorunların %20'si aynı anda hem kadından hem de erkekten kaynaklanmaktadır. Bebek sahibi olamayan çiftlerin % 15'inde ise kısırlığın nedeni belirlenememektedir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin %50'sinde mutlaka erkeğe bağlı bir neden olduğunu varsayılarak değerlendirme yapılmalıdır.

Erkeğe özel tetkikler

Genel klinik uygulamasında erkek yalnızca semen analizi ile değerlendirilmektedir. Tüp bebek merkezlerinde ise erkek, yapılacak semen analizi öncesinde detaylı bir tıbbi hikaye ve özgeçmişin ardından üroloji uzmanı tarafından değerlendirilir. Erkek ile ilgili özel durumlar söz konusu olduğunda hormon analizi, kan biyokimyası, sonografik muayene, testis kan akımının değerlendirilmesi, genetik tarama ve sperm DNA hasar analizi yapılarak tedavi konusunda doğru sonuca ulaşılır.

Erkek kısırlığında ileri uygulamalar

Mikroenjeksiyon yönteminin uygulanmaya başlamasıyla sperm faktörünün ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. Ancak IMSI (çok büyük büyütme ile sperm inceleme) yöntemi ile eskiden imkansıza yakın olduğu düşünülen gebeliklerin elde edilmesi tedaviyi sonuç odaklı hale getirmiştir. Son yıllarda çok detaylı araştırma yapıp sebebe odaklanmak yerine tedavi sonundaki gebelik hedef haline gelmiş gibi görünmektedir. Ancak mikroenjeksiyon (ICSI) ve IMSI yöntemlerine rağmen tedavi konusundaki başarısızlıklar tüp bebek konusundaki umutları tüketmemelidir. İnfertiliteye sebep olan faktörün doğru tespiti, hekimin çiftler için en iyi tedavinin ne olduğuna karar vermesi önemlidir.

Geçmişte geçirilen hastalıklara dikkat!

Erkek kısırlığında kişinin geçmişine yönelik doğru değerlendirmenin yapılmalıdır. Özellikle inmemiş testis yeni doğan erkek çocuklarının %5'inde görülen önemli bir sorundur. Erken yaşta müdahale edilse bile kısırlık nedeni olabilmektedir. Yine çocuk yaştaki kasık fıtıkları testis kan akımını olumsuz etkileyerek ileri yaşta kısırlık nedeni olarak ortaya çıkmaktadır. Halk arasında bilindiği şekli ile kabakulak hikayesi %30 oranında testis volümünü azaltarak semen parametrelerini olumsuz etkilemektedir. Yine çocukluk çağı uzamış ateş vakalarının da sperm kalitesini etkilendiği bilinmektedir.

29.4.2015 - 17308

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]