Eroin

Eroin, haşhaş bitkisinin kurutulmuş özünden (lateksinden) çıkarılan kimyasal bir morfinden yapılan uyuşturucudur.

Eroin

Eroin ilk olarak 19 yüzyılda ağrı kesici olarak kullanıldı ve doktorlar eroinin yüksek derecede bağımlılık özelliğini öğrenene kadar eroin ismi Almanca' da kahraman anlamına gelen "heroisch " sözcüğünden gelir.

Saf eroin, beyaz bir tozdur fakat cadde eroini sigara gibi içilerek, burundan çekilerek ya da enjekte edilerek kahverengimsi beyaz bir toz halinde olur. İngiltere'ye kaçak olarak getirilen eroinin çoğu Afganistan'dan gelmektedir.

Eroin aynı zamanda kahverengi, için beyazı, dragon, vites H, at, kriko, çöp, şak olarak da bilinir.

Eroin Ne Yapar?

Eroin çok hızlı hareket eder, birkaç saniye içinde çok az bir doz kullanıcıyı ani bir mutluluk hissine ulaştırır. Daha yüksek dozlar kullanıcıları rahatlatır ve uyku getirir. Eroin kullanımı aynı zamanda konsantrasyon kaybına neden olur, acıyı bastırır ve bazen öfkeyi ve korkuyu teşvik eder. Fiziksel etkiler, bulanık görüş, terleme, yavaş soluk almak, mide bulantısı ya da kusmak gibi etkilerden oluşur.

Eroin'in Vücuda Etkileri Nelerdir?

Eroin hem fiziksel hem de psikolojik olarak bağımlılık yapan bir uyuşturucudur ve büyük dozlarda alındığında bağımlılığa ve ayrıca komaya neden olabilir. Bazı durumlarda ölümle bile sonuçlanabilir. Çünkü o kadar bağımlılık yapıcıdır ki kullanıcılar kendilerini normal hissetmek için sürekli daha da fazla alırlar ve hükümet verilerine göre kullanıcılar bu alışkanlığı karşılayabilmek için ortalama yılda 20.000 dolar harcarlar.

Cadde eroininin saflığı oldukça değişkendir çünkü uyuşturucu; tebeşir, un, kafein ya da talk tozu gibi beyaz tozlarla karıştırılabilir. Uyuşturucunun bu katışık hali genellikle dozajı ayarlamayı zorlaştırır ki bu da aşırı doz riski anlamına gelir. Eroin genellikle damardan enjekte edilir ki bu damarlara çok zarar veren ve kullanıcının ayrıca HIV, hepatit ve kullanılmış iğnelerle bulaşan diğer hastalıklardan enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

Son dozdan birkaç saat sonra, kullanıcılar ağrılardan, sıcak ya da soğuk terlemeden, hapşırmaktan ve üç gün sonra zirveye ulaşan ancak on gün sonra azalan spazmlardan şikayet ederler.

Fakat yorgunluk ve zayıflık aylarca sürebilir. Eroin bağımlılığı için temel tedavi yapay olarak haşhaştan üretilen metadon'dur. Fakat metadonla ilgili problemler vardır. Çok güçlü bir bağımlılık yapıcı bir uyuşturucu olduğu için, uyuşturucuyu bırakmak isteyenlere kontrol altında verilmelidir.
 

14.4.2008 - 593

Eroin Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Aydan Akgün dedi ki;
10.7.2009

Gizem Coşkun dedi ki;
7.6.2009

İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Geleceğe Umutla Bakmak Ölüm Riskini Azaltıyor
Geleceğe Umutla Bakmak Ölüm Riskini Azaltıyor
Çematem, Gençleri Madde Bağımlılığından Kurtarıyor
Çematem, Gençleri Madde Bağımlılığından Kurtarıyor
400 Milyon İnsanın Ruh Sağlığı Bozuk!
400 Milyon İnsanın Ruh Sağlığı Bozuk!

Dünyaca Ünlü Yıldızlar Aslında Birer Kronik Hasta
Konuyla İlgili Sorular
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]