Erzurum'da 5cm Kesiyle İki Günde Ayağa Kaldıran Kalp Ameliyatı!

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine, kalp kapağındaki darlık şikayetiyle gelen hastaya, 5 Cm kesiyle kapalı kalp ameliyatı yapıldı.

Erzurum'da 5cm Kesiyle İki Günde Ayağa Kaldıran Kalp Ameliyatı!

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine (BEAH), kalp kapağındaki darlık şikayetiyle gelen hastaya, göğüs kemiği kesilmeden 5 santimlik kesiyle kapalı kalp ameliyatı yapıldı.

GÖĞÜS KEMİĞİ KESİLMEDEN KALP AMELİYATI OLDU!

Erzurum'da 75 yaşındaki kalp hastası Orhan Avincan, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaklaşık 5 santimetrelik kesiyle, göğüs kemiği kesilmeden ameliyat edilerek sağlığına kavuştu. Alınan bilgiye göre, göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvuran Orhan Avincan'ın kalp kapakçığının, işlevini yerine getirmediği ve değiştirilmesi gerektiği saptandı. Hastanın işlevini yitiren kalp kapakçığı, yeni uygulanan yöntemle sağ meme altından açılan 5-6 santimetrelik kesiden girilerek, göğüs kemiği kesilmeden kapalı ameliyatla değiştirildi. Ameliyatı gerçekleştiren doktorlar Uzm.Dr. Mustafa Öztürk ve Yrd.Doç.Dr. Selami Demirelli, bu ameliyatla hastanın kısa sürede normal hayatına dönmesinin sağlandığını belirttiler.

"HASTA ÇOK KISA SÜREDE NORMAL YAŞANTISINA DÖNÜYOR"

Uzm.Dr. Mustafa Öztürk, yaptığı açıklamada, kalp kapakçığı değişimini, Erzurum'da kısa süredir, göğüs kemiği kesilmeden gerçekleştirdikleri kapalı ameliyatıyla yaptıklarını belirtti. Göğüs kemiği kesilerek yapılan klasik yöntemle ameliyatın bir takım zorlukları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Öztürk, şunları söyledi: "Bu ameliyat yöntemiyle hasta normal yaşantısına çok daha kısa sürede dönüyor. Hastaya klasik yöntemle ameliyat yapılsaydı 1,5 ay sırt üstü yatacak ve korse takması gerekecekti. Bu da yaranın iyileşme süresini uzatacak ve yara yerinde akıntı olacağı için enfeksiyon riski oluşacaktı. Klasik ameliyat ile 15 gün sonra taburcu etmek yerine bu ameliyatla hastanede kalma süresi 1-2 güne indi. Hastamızın kan değerlerini ayarladıktan hemen sonra taburcu etmeyi planlıyoruz."

"HİÇ AMELİYAT OLMAMIŞ GİBİ"

Yrd.Doç.Dr. Selami Demirelli'de, hastanın göğüs bölgesindeki kesinin, hastaya her açıdan büyük konfor sağladığını ifade ederek, hastanın sanki hiç ameliyat olmamış gibi hayatına dönebildiğini söyledi.

21.6.2017 - 27713Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]