Estetiğe İlgi "Plastik Cerrahları" Artırdı

Prof. Dr. İsmail Kuran, estetik cerrahiye ilginin artmasıyla, plastik cerrahi eğitimi almamış kişilerin bu alana yönelmesine sebep olduğunu söyledi.

Estetiğe İlgi
RAMAZAN ERCAN - Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Kuran, estetik cerrahiye ilginin artmasıyla, aslında plastik cerrahi eğitimi almamış, farklı branşlardan birçok doktorun bazı sertifikalar ile kendilerini plastik cerrah olarak tanıttıklarını belirterek, "Görüşülen kişinin Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlık belgesini sormak lazım. Bir diğer pratik yol, Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği üye listesini kontrol etmek " dedi.

İsmail Kuran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, modern dönemlerde insanların daha sağlıklı, daha aktif yaşam arzularının içinde daha güzel ve genç görünme isteklerinin belirginleştiğini, bunun da estetik cerrahiye olan ilgiyi artırdığını anlattı. Televizyon, yazılı basın, internet ve sosyal medyanın bu ilgiyi daha da artırdığına işaret eden Kuran, "Estetik cerrahiye olan ilgi artarak gelişti. Bunun bir diğer nedeni de genç ve güzel olanın daha çok ilgi ve kabul görmesi, daha iyi ücretlerle iş bulma gibi sebepler " dedi.

"Yaşa göre yaptırılan estetik değişiyor "

Yaş grupları ve cinse göre yapılan estetik ameliyatların değiştiğini, 20'li yaşlarda kadınlarda burun, meme büyütme ve yağ aldırma, 40'lı yaşlardan sonra doğuma bağlı değişiklikleri gidermek üzere karın, meme dikleştirme veya küçültme, yağ aldırma ameliyatlarının ön planda olduğuna dikkati çeken Kuran, şöyle konuştu:

"40'lı yaşların sonu ve 50-60'larda ise göz kapağı, yüz gençleştirme ameliyatları öne çıkıyor. Erkeklerin estetik cerrahiye olan ilgisi her geçen gün artmakta. Erkeklerde, saç ekimi ilk sırada. Yağ aldırma, burun ve yüz ameliyatları da artmakta. Görünümüne özen, erkeklerde her yaş grubunda artıyor. Günlük bakım ürünlerinin kullanımından saç ekimine, yağ aldırmaya, yüz estetiğine olan ilgi ve uygulama sayıları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yükselmekte. Her iki cinste de, ameliyatsız yöntemler olarak, botox, dolgu ve lazer uygulamaları hızla artıyor. "

"Beğendiği sanatçının fotoğrafını alıp doktora başvuranlar var "

Estetik tercihlerini dizi filmler gibi ya da beğendiği sanatçıdan esinlenerek yaptıranların nadir de olsa bulunduğunu ifade eden Kuran, "Elindeki resimle gelerek beğendiği sanatçının burnu veya dudağını gösterenlerin, çoğu zaman aslında o sanatçıya öykündüklerini anlayabiliyoruz. Aslında, hedeflenen beğenilen sanatçının yaşamı, başardıkları da olabilir. Bu ayrımın ortaya konulmasında yarar var. Aksi takdirde büyük hayal kırıklıkları yaşanabilir. Bu anlamda, plastik cerrahların başvuran kişilerin ruh hali, beklentilerini anlamak için görüşmelerinde ciddi ve kaliteli bir zaman harcamaları gerekiyor " diye konuştu.

Estetik Yaptırmak İsteyenlere Uyarı

Estetik yaptırmak isteyenlere çeşitli uyarılarda da bulunan Kuran, şunları kaydetti:

"Estetik yaptırmak isteyenlerin öncelikle doğru bilgiye ulaşmaya çalışmaları gerekiyor. Bu noktada, estetik cerrahiye ilginin bu kadar çok artmasının, aslında plastik cerrahi eğitimi almamış, farklı branşlardan birçok doktorun ilgisini çektiğini, katıldıkları bazı kurslar ve aldıkları sertifikalar ile kendilerini Plastik Cerrah olarak tanıttıklarını görüyoruz. Bu da gerçekten kimler Plastik Cerrahtır, sorusunu gündeme getiriyor. Aslında yapılması gereken şey çok basit. Görüşülen kişinin Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlık belgesini sormak lazım. Bir diğer pratik yol, www.tpcd.org.tr adresinden Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği üye listesini kontrol etmek.

Bir diğer önemli konu ise, cerrahi ve cerrahi dışı uygulamaların hepsinde az da olsa istenmeyen sonuçların olabileceği konusu. Bu konularda, kaçınma yolları ve sorun olursa çözüm yolları konusunda da önceden bilgi edinmelerinde yarar var. Ayrıca her geçen gün bir mucize gibi ortaya atılan yeni uygulamalar ve cihazlarla ilgili temkinli olmalarını öneririm. Bu uygulamalar genellikle para karşılığı tanıtım imkanı sağlanan başta televizyon olmak üzere değişik mecralarda anlatılıyor ve abartılarak sunuluyor. Bilinmesi gereken, gerçekten değerli bir uygulama ve cihazın zaman testinden geçmesi gerektiği. Gerçekten işe yarayan bir uygulama zaman geçtikçe daha çok kabul görüyor, sabun köpüğü olanlar unutulup gidiyor. " - İzmir

10.7.2013 - 12966

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebelik Öncesi Hangi Testler Yapılmalıdır?
Gebelik Öncesi Hangi Testler Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]