Estetik Burun Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Özel Asya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Mehmet Akdağ konu ile ilgili bilgiler verdi.

Estetik Burun Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler
Rinoplasti , buruna kalıcı şekil verme, estetik olarak burun şeklini değiştirme anlamını taşır.Tıbbi olarak estetik burun ameliyatı anlamına gelir.Bu ameliyat burun iskeleti ve yumuşak dokularının yeniden şekillenerek yüze göre uyumlu ve orantılı bir hale getirilmesidir.

Ameliyatın riskleri nelerdir ?

Vücuda yapılan her türlü cerrahi müdahalelerde azda olsa bir risk vardır . Risksiz bir ameliyat ne yazık ki mümkün değildir. Rinoplasti'de de en sık karşılaşılan sorunlar kanama , enfeksiyon , anestezi ile ilgili sorunlar sayılabilir .Bunlar ile ilgili ameliyat öncesinde hastaları muhakkak bilgilendirmek gerekir.

Sağlık Sigortası ameliyatı karşılar mı ?

Sosyal Güvenlik Kurumu veya Özel Sağlık Sigortaları estetik burun ameliyatı ile ilgili işlemleri karşılamamaktadır.Sadece burun nefes alma sorunlarını gideren ameliyatları karşılar.

Ameliyat Sırasında Hangi Teknik Kullanılır ?

Rinoplasti ameliyatı temelde iki teknik ile yapılır . Açık teknik ve Kapalı teknik.Açık teknikde burun ucuna kesi yapılarak burunu oluşturan kıkırdak ve kemikler direk ortaya konur ve ameliyat direk görüş altında yapılır.

Kapalı teknikte ise burunu oluşturan kıkırdak kemiklere burun içinden kesiler yapılarak müdahaleler yapılır.Her iki tekniğinde kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.Burada önemli olan cerrahın hangi tekniğe daha hakim olduğudur. Hangi teknikte daha başarılı oluyor ise o tekniği kullanmalıdır.

Ameliyat Sonrası Ağrı Olur Mu ?

Bilinenin aksine bu ameliyattan sonra çok ciddi ağrı olmaz. Çünkü ameliyat sonrası ilk gün damar yolundan ağrı kesiciler yapılır.Sonraki günlerde ise ağrı duymaması için ağrı kesici ilaçlar verilir.Bu ilaçlar aynı zamanda ödemin gerilemesinede katkı sağlar.

Ameliyat Sonrası Yüzde Şişme Morarma Olur Mu ?

Bu ameliyattan sonra yüzde şişlik , morarma , burun tıkanıklığı , ağız hareketlerinde kısıtlama gibi şikayetler olabilir.Ancak bunlar geçici şikayetlerdir.Şişlik ve morarma genellikle 2.veya 3.gün belirginleşir ve 7-10 gün içerisinde minimale iner.

Ameliyat Sonrası Burun Ucunda Düşme Olur Mu ?

Ameliyattan sonra burun ucunda bir miktar düşme olabilir.Bu durum göz önünde bulundurularak ameliyat yapılmalıdır.Seçilen tekniğe göre burun ucunda düşme miktarı farklı olur.Burnun üst dudak ile yaptığı açı normalde 90 ile 105 derece arasındandır.Düşük burun ucu olan hastalarda bu açı 90 derecenin altındadır.Dolayısıyla ameliyattan sonra burun ucu bir miktar düşeceği hesap edilerek burun ucu normalden biraz daha kalkık yapılmalıdır.Tabi bunu hasta ile önceden konuşarak planlamak gerekir.

İdeal Bir Burun Estetiği Nasıl Olmalıdır ?

Her insanın yüz yapısı farklıdır.Dolayısıyla burun yapısı da farklıdır. Herkese aynı burun yapılması mümkün değildir.Önemli olan burnun yüzün diğer organları ile olan uyumudur.Ama genel olarakideal bir burun ameliyatından sonra burun fonksiyonları iyi olmalı , nefes alma rahat olmalı.Burnun alın , kaş , göz , yanak , dudak ve çene ile uyumu sağlanmalıdır.Bunların yanı sıra hastanın da beklentilerine makul ölçüde cevap vermelidir.

Ameliyat Sonrası Alçı , Dikiş Ve Tamponlar Ne Zaman Alınır ?

Burun tamponlarının alınması yapılan ameliyatın şekline göre değişebilir.Ancak genel olarak 7 ile 10 gün içerisinde alınır.Burun sırtındaki alçıda yine 7 - 10 gün sonraçıkarılır ve burun sırtına beyaz yada ten renginde flasterler yapıştırılır.Burun ucuna atılan dikişler eriyebilen dikiş ise alınmaz,erimeyen dikiş ise 7 gün sonra alınır.

Ameliyat Sonrası Ne Kadar Sürede Normal Hayata Dönülür ?

Bu ameliyat yatarak iyileşmeyi gerektiren bir hastalık değildir.Ancak yinede hastanın konforu açısından en az bir hafta evde istirahat edilmesi uygundur. Hasta bir haftadan sonra normal işine dönebilir. Ancakağır spor , yüzme gibi buruna darbe getirebilecek durumlardan 6 hafta uzak durulmalıdır.Ameliyattan sonraki gün burun sırtındaki alçıya su değmediği sürece duş almakta bir sakınca yoktur.Burun alçısı çıkarıldıktan sonrada duş alınabilir.

4.4.2019 1 - 38872İlgili Diğer Yazılar
18 yaşından önce estetik yapılmamalı
Burun estetiği maskeye engel değil!
Burun estetiği maskeye engel değil!
"Burun estetiğinde Türkiye
"Burun estetiğinde Türkiye'ye ilgi artıyor"
'Burun estetiği sonrası havuza girmek tehlikeli olabilir'
Cerrahın sanatı 3 boyutlu burun estetiği
Cerrahın sanatı 3 boyutlu burun estetiği
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]