EuroPCR 2019 İnovasyon Gününde Türk doktor yeni buluşunu sundu

hayvan denemeleri yapılan ilaçsız tedavi 'Curatio Dualis' sistemi, dünyanın en prestijli kardiyoloji kongrelerinden EuroPCR 2019 Paris'te tanıtıldı.

EuroPCR 2019 İnovasyon Gününde Türk doktor yeni buluşunu sundu
Medicana Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr Ayhan Olcay ve InnowayRG ekibinin tasarlayıcısı olduğu dirençli hipertansiyon hastalarının tedavisi için geliştirilip domuzlar üzerinde ilk etap hayvan denemeleri yapılan ilaçsız tedavi 'Curatio Dualis' sistemi, dünyanın en prestijli kardiyoloji kongrelerinden EuroPCR 2019 Paris'te tanıtıldı.

 

EuroPCR kongresinin yenilikler gününde ve 'Out of box technologies' bölümünde Prof. Dr. Ayhan Olcay katıldı. İnovasyon gününde duyurulan çalışma, dirençli hipertansiyon tedavisinde ilaç tedavisi veya böbreğe giden otonomik sinirlerin yakılması prensibi ile çalışan renal denervasyon'dan farklı olarak böbrek otonomik sinirlerinin modülasyonu prensibine dayanıyor.

DÜNYADA HİPERTANSİYON HASTALARININ SAYISI YAKLAŞIK 1.39 MİLYAR

Hastalık hakkında bilgi vererek tedavi yöntemini anlatan Prof. Dr. Ayhan Olcay, 2010 yılında bütün dünyadaki hipertansiyon hastalarının sayısının yaklaşık 1.39 milyar olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Olcay, "Bu hastaların yaklaşık 200 milyonu dirençli hipertansiyona sahip ve tedavisinde zorluklar yaşıyor. Dirençli hipertansiyon tedavisi için 3 veya daha fazla ilaç gerekiyor fakat hastaların yaklaşık yarısı bu ilaçları düzenli almıyor. Hipertansiyon düzenli kontrol edilmediğinde ise felç, kalp krizi ve böbrek yetersizliğine sebep olup hastalara ve sağlık sistemine ciddi bir yük oluşturuyor " dedi.

Prof. Dr. Ayhan Olcay, "Son yıllarda dirençli hipertansiyonu tedavi amaçlı kullanılan renal denervasyon yönteminde anjiyografik yöntemle böbrek damarının içine girilip radyofrekans, ultrason veya alkol enjeksiyonu ile otonomik sinirlere hasar verilip tansiyon düşürülmeye çalışılıyor. Renal denervasyon yönteminin tansiyon düşürme etkisi oldukça sınırlı olup kabaca 1 tablet ilaca eşdeğer olduğu için yaygın kullanımı oldukça tartışılmaktadır " diye konuştu.

DİRENÇLİ HİPERTANSYON HASTALARI İÇİN İLAÇSIZ TEDAVİ  'CURATİO DUALİS'

"Curatio Dualis sistemi sinirlere hasar vermek yerine aorta yerleştirilen kablosuz uyarıcı ve kan basıncı algılayıcı bir stent sistemi ile sinirlere nöromodülasyon uygulayıp kan basıncının kontrolünün sağlanması prensibine dayanmaktadır " ifadelerini kullanan Prof. Dr. Olcay, şöyle devam etti:

" İlk etap domuz denemeleri başarılı sonuç veren sistem dünyada ilk kez hipertansiyon tedavisinde aorttan nöromodülasyon yöntemini geliştirip uygulamaktadır. Sistem kongrenin yenilikler bölümü aracılığı ile dünyaya duyurulmuş olup dirençli hipertansiyonu ilaçsız tedavi etme potansiyeli taşımaktadır. "

"BU SİSTEM GELECEKTEKİ BÜYÜK BİR AÇIĞI KAPATMAYA ADAY "

Dirençli hipertansiyon hastalarında çoklu ilaç tedavisi dışında bir yöntem olmadığını belirten Prof. Dr. Olcay, "Hastaların birçoğu ise ilaç tedavisine uyum göstermemektedir. Dirençli hipertansiyon hastaları için etkili bir tansiyon kontrol yöntemine ihtiyaç vardır ve curatio dualis periaortik otonomik sinir modülasyon sistemi bu alandaki açığı kapatmaya aday yeni bir yöntemdir. Yöntemin dünyada alanının ilki olması nedeni ile insana uygulama süreçleri zaman alacaktır " ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ayhan Olcay, "Ülkemizdeki sağlık sektörü çok yüksek kalitede doktorlar, yardımcı sağlık personeli ve temel bilimcileri barındırmaktadır. Son dönemde Türkiye'ye yoğun bir şekilde dünyadan sağlık hizmeti için hastalar gelmektedir. Ticari hale geldiğinde maliyeti oldukça yüksek olacak olan bu tedavilerin ülkemizin üst seviyedeki doktorları, temel bilimcileri ve yardımcı sağlık personelleri tarafından geliştirilip uygulanabilir olması gelecekte ülke kaynaklarının etkin kullanımı açısından da büyük katkı sağlayacaktır " dedi.

 

 

 

15.6.2019 - 39882

İlgili Diğer Yazılar
'Çocuklarım için yaşamak istiyorum.'
Küçük ve Büyük Tansiyon Nedir?
Küçük ve Büyük Tansiyon Nedir?
Hipertansiyon Hastaları Yemeklerinde Nelere Dikkat Etmelidir?
Hipertansiyon Hastaları Yemeklerinde Nelere Dikkat Etmelidir?
Hipertansiyon Hastaları Birden Fazla İlaç Kullanmalı mıdır?
Hipertansiyon Hastaları Birden Fazla İlaç Kullanmalı mıdır?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]