Ev Hemodiyalizi Devletin Sağlık Harcamalarını Azaltıyor

Ev hemodiyalizi, kadavradan böbrek nakline eşdeğer kalitede bir uygulama. 2010 yılından beri ülkemizde de uygulanmakta.

Ev Hemodiyalizi Devletin Sağlık Harcamalarını Azaltıyor


Şimdilik 300'ün üzerinde hasta tarafından uygulanan tedavi yöntemi, hastaların yaşam kalitesini artırmakla kalmıyor, devletin sağlık harcamalarını da önemli ölçüde azaltıyor.

SGK, klinik veya hastanelerde tedavi gören toplam 60 bin hemodiyaliz hastasının ilaç masrafları için yılda toplam 381 milyon 540 bin lira geri ödeme yapıyor. Bu da kişi başına 6 bin 359 liraya tekabül ediyor. 2010 yılı itibariyle Türkiye'de uygulanmaya başlayan Ev Hemodiyalizi tedavisi ile hastaların SGK'ya ilaç maliyeti yarı yarıya azalırken yaşam kalitesinde de gözle görülür artış sağlanıyor.

SGK, klinik diyalizi ve ev hemodiyalizi için seans başına 160 lira ödüyor. İki yöntem arasındaki ekonomik fark ise kullanılan ilaçlarda kendini gösteriyor. Avrupa Nefroloji Kongresi'nde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Ok, Uzman Nefrolog Dr.Sinan Erten ve Uzman Nefrolog Dr.Cenk Demirci tarafından aktarılan bilgilere göre; Ev Hemodiyalizi tedavisi uygulayan hastaların ilaç maliyeti, klinik hastalarına oranla 3 bin 321 lira (hasta başına) daha az.

Diyaliz hastaları ilaçlara veda ediyor

Diyaliz hastalarına ilaç yükünden kurtulma fırsatı sunan Ev Hemodiyalizi tedavisiyle ilgili açıklamalarda bulunan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ercan Ok, konuyu şöyle özetliyor:
"Ev Hemodiyalizi, klinik diyalizine göre vücutta daha etkin bir temizlenme sağlıyor. Toksinlerden arınan vücutta, kansızlık, fosfor yüksekliği, kaşıntı, kemik ağrıları, beslenme bozukluğu gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Dolasıyla ev hemodiyalizi yapan hastalarda; kan yapıcı, fosfor düşürücü, kemik yıkımını önleyici, D vitamini ve tansiyon ilaçlarına olan ihtiyaç da ciddi oranda azalıyor"

Diyaliz, çalışmaya engel değil!

Ev hemodiyalizi için hastadan herhangi bir ücret talep edilmiyor. Hemodiyaliz makinası ve su sistemi ücretsiz olarak hastanın evine kuruluyor ve hastaya cihazı kullanabilmesi için 8 hafta boyunca eğitim veriliyor.
Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre; haftada 3 gün, 4 saat hemodiyaliz tedavisi gören klinik hastalarının sadece yüzde 10'u aktif çalışma hayatı içerisinde alabiliyor. Ev Hemodiyalizi tedavisi görenlerde ise bu oran yüzde 50'yi geçiyor. Dolayısıyla Ev Hemodiyalizi uygulayan hasta sayısının artmasıyla birlikte milyonlarca lira tasarruf etmek mümkün hale geliyor.

23.11.2015 - 19268Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]