Ev Kadınların Yeni Kabusu; Karpal Tünel Sendromu!

Kadınlarda özellikle menopoz, gebelik ve lohusalık gibi hormonal değişim dönemlerinde ellerde uyuşma şikayeti ile ortaya çıkan Karpal Tünel (bilek kanalı) Sendromu ev işi yapan kadınları daha çok vuruyor.

Ev Kadınların Yeni Kabusu; Karpal Tünel Sendromu!

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Parmaksızoğlu; özellikle ev işi yapan kadınlarda görülen Tünel (bilek kanalı) Sendromu’yla ilgili bilgiler verdi:

Kısaca bilek siniri sıkışması olarak tanımlanan Karpal Tünel Sendromu, özellikle kadınların hormonal değişim dönemleri olan menopoz, gebelik, lohusalık ve hormon tedavisi gibi dönemlerinde artış gösteriyor. Karpal Tünel Sendromu, özellikle ev işi yapan kadınlarda ve bankacılarda görülüyor. Diyabet, romatizma ve gut gibi hastalıkların olması durumunda da Karpal Tünel Sendromu ortaya çıkabiliyor.

Hastalığın en belirgin bulgusu sabahları bir veya iki elde görülen şiddetli uyuşmadır. Sabah uyuşmasına koldan omza yayılan ağrı eşlik eder. Hastalık ilerledikçe bu uyuşmalar gündüz de devam edecek şekilde yerleşik bir hal alır. Hasta zaman içinde dikiş ve yün örme gibi ince beceriler gerektiren işleri yapmakta zorlanır, elinden eşyalar düşmeye başlar.

Hasta özellikle bir gün önce yer silme, çamaşır gibi ellerini aşırı kullandığı, zorladığı ev işlerini yapmış ise o gün şikayetlerini daha çok hisseder. Hastalığın en tipik bulgusu sabaha karşı uykudan uyandıran uyuşma ve bazen buna eşlik eden ağrıdır.

Bilek çevresi kırıklarında bu hastalık yine sık olarak karşımıza çıkabilir. Bu sıkışma sonucu sinirde ileti yavaşlar. Bu sinir tarafından duyusu sağlanmayan küçük parmakta ve yüzük parmağın küçük parmağa bakan tarafında duyu normaldir. Karpal Tünel Sendromu'nda sıkışan sinir tarafından kontrol edilen avuç içi kasları tam randımanlı çalışamadığı için hasta elinden eşyaları düşürür veya ince beceri gerektiren işleri yapmakta zorlanır.

İlerlemesine İzin Vermeyin

Hastalığın çok ilerlemiş formlarında başparmak kökü civarındaki kaslarda erime ve fonksiyon kusuru oluşur. Bunun sonunda hasta elini kullanırken, el için çok önemli bir fonksiyon olan başparmağını diğer parmakların karşısına getirme becerisini kaybeder. Hastalığın bu kadar ilerlemesine müsaade edilmemesi gerekiyor, Böyle bir tablo gelişirse, çok önemli olan bu fonksiyonu sağlamak için tendon transferi gibi oldukça komplike ameliyatlar gerekebilir.

Tanı için doktorun uygulayacağı birtakım testler çok önemli. EMG  (elektromiyelografi) ile kesin tanı konur.  EMG; hastalığın varlığını, sıkışan sinir veya sinirlerin hangileri olduğunu, hangi bölgede sıkıştığını net olarak ortaya koyduğu gibi aynı zamanda sıkışmanın derecesi hakkında da bilgi verir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide; hafif yeni başlamış olgularda gece uyurken bileğin bükülmesini önleyici ateller kullanılabilir. Kanal içi ödemi azaltmak için tedaviye ilaç ilave edilebilir. Olguların erken döneminde ancak bir uzmanın yapması şartıyla kanal içine depokortizon enjekte edilebilir. Bu tedavilerden randıman alınmazsa veya hasta bu tedavileri kabul etmezse ya da hastalık tekrarlarsa cerrahi girişim gündeme gelir.

Cerrahi girişim lokal anestezi ile yapılır ve hasta aynı gün evine döner. Cerrahi uygulama ile kanal içinde sıkışan sinir rahatlatılır ve hasta ellerini ağır işler dışında hemen kullanmaya başlar. Operasyondan 15 gün sonra dikişleri alınır. 45 gün sonra ağır işler dahil tüm fonksiyonlara izin verilir. Tecrübeli, bilinçli bir cerrahi uygulamada başarısı çok yüksek bir operasyondur.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi

15.2.2011 - 5206İlgili Diğer Yazılar
Fotoğrafını Paylaştı 5 Bin TL Ceza Yedi
Fotoğrafını Paylaştı 5 Bin TL Ceza Yedi
Elektronik Cinsel İlişki Sözleşmesi
Elektronik Cinsel İlişki Sözleşmesi
Böbrek Kanseri Sayısı Her Geçen Gün Artıyor
Böbrek Kanseri Sayısı Her Geçen Gün Artıyor
Her 8 Kadından Biri Bu Hastalık Riskini Taşıyor
Her 8 Kadından Biri Bu Hastalık Riskini Taşıyor
Guatr Belirtileri Nelerdir?
Guatr Belirtileri Nelerdir?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]