Evcil Hayvanların İdrar Problemleri Ölümcül Olabilir

Tokat'ta bir evcil hayvan sahibi köpeğinin idrar yapamaması, idrardaki renk değişiklikleri, idrarda kan olması, idrara gitme isteği ama idrarını yapamaması şikayetleriyle veteriner hekime başvurdu. Yapılan muayenelerin ardından evcil hayvanın röntgen sonucunda idrar kesesinde taş olduğu tespit edildi.

Evcil Hayvanların İdrar Problemleri Ölümcül Olabilir

Veteriner hekim Muhammet Ahmet Gülden: "Hayvanın uzun süre idrarını yapamaması böbrek yetmezliğine sebebiyet veriyor"

TOKAT - Evcil hayvanlarının idrar konusunda sıkıntısı olduğunu düşünenler dikkat, bu belirtilerin sonucu ölüme gidebiliyor.

Tokat'ta bir evcil hayvan sahibi köpeğinin idrar yapamaması, idrardaki renk değişiklikleri, idrarda kan olması, idrara gitme isteği ama idrarını yapamaması şikayetleriyle veteriner hekime başvurdu. Yapılan muayenelerin ardından evcil hayvanın röntgen sonucunda idrar kesesinde taş olduğu tespit edildi. Taşları almak için yapılan ameliyat sonrasında, evcil hayvanın idrar kesesinden 3 adet taş çıkarıldı. bir hayvanın uzun süre idrarını yapamaması böbrek yetmezliğine sebebiyet verdiğini belirten veteriner hekim Muhammet Ahmet Gülden, "Hayvanın uzun süre idrarını yapamaması böbrek yetmezliğine sebebiyet veriyor. Böbrek yetmezliği Ölüm durumuna kadar götüreceği için hayati risk oluşturuyor. Bazı hayvanlar da yatkınlık var. Bazı ırklarda taş oluşması ile alakalı yatkınlıklar var onun dışında beslenme bozuklukları gibi olgular da etkili olabilir" ifadelerini kullandı.

"Ölüm durumuna kadar götüreceği için hayati risk oluşturuyor"

Ameliyatı gerçekleştiren veteriner hekim Muhammet Ahmet Gülden, " evcil hayvan idrar yapamama şikayetiyle kliniğimize başvurdu. Yaptığımız ultrason muayenesinde taş tespit ettik. Ondan sonra yaptığımız röntgen muayenesi ile taşı tam olarak teşhis edip ameliyat kararı aldık. Toplam teşhis ettiğimiz taş 2 taneydi ama ameliyat yaptığımızda 3 tane taş çıkardık. Bu taşlar 2 Buçuk, 2 ve 1 santimetre olmak üzere 3 tane taş çıkardık. Bu taşları sistotomi ameliyatıyla aldık. Ameliyat olan evcil hayvan terrier ırkı 7 veya 8 yaşında bir köpek, idrarını yapamama ve sürekli tuvalete gidip idrarını yapamama şikayetiyle geldi. Böylesi durumla karşılaşacak birçok olgu da vardır veya da hasta sahipleri bunu nasıl anlayabilir diyecek olursak. İdrar kesesinin yankısı, idrarda taş kristaller, kum, enfeksiyon hastalıklar, bunlar da benzer şikayetlerle olabiliyor. Bu durumlarla tabii hasta sahibi bunu anlayabileceği en önemli belirti idrardaki renk değişiklikleri, idrarda kan olması, idrara gitme isteği ama idrarını yapamaması bu gibi durumlardan şüphelenenler sağlık kuruluşlarına başvurabilir. Evcil hayvan sahipleri bu durumla karşılaştıkları zaman İlk yapması gereken şey çok fazla zaman kaybetmeden bir veteriner hekime veteriner kliniğine başvurmaları olmalıdır. Bu durumda hayvanın uzun süre idrarını yapamaması böbrek yetmezliğine sebebiyet veriyor. Böbrek yetmezliği Ölüm durumuna kadar götüreceği için hayati risk oluşturuyor. Bazı hayvanlar da yatkınlık var. Bazı ırklarda taş oluşması ile alakalı yatkınlıklar var onun dışında beslenme bozuklukları gibi olgular da etkili olabilir. Erkek hayvanlar dişi hayvanlara göre taş ve idrar kesesi yangısına daha yatkındır. Kediler ve köpekler özellikle kısırlaştırılmış olan hayvanlar mutlaka kısır kedi mamaları yemeleri gerekiyor bunlar dışında hazır su tüketmeleri de önemli bir durumdur. Çeşme suyundan ziyade hazır su daha sağlıklı olacağından bunlara dikkat etmeleri daha iyi olur. Şuan ameliyat olan köpek iyi durumda idrarını yapabiliyor" dedi.

21.5.2023 - 65836Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]