Evden çalışma ortopedik sorunlara zemin hazırlıyor

Evden çalışanların birçoğunda boyun ve sırt ağrısı saptandığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Meriç, "Mesai saati kavramının kaybolması ve uzun süre dizüstü veya masaüstü bilgisayarda uygun olmayan bir çalışma ortamı ortopedik rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor" diye konuştu.

Evden çalışma ortopedik sorunlara zemin hazırlıyor

Uzmanlar, evden çalışma sistemine bağlı olarak ortopedik problemlerin görülmeye başladığını belirtiyor. İtalya'da yapılan bir araştırmaya göre ise evde çalışanların yüzde 41,2'sinde 43 bel ağrısı, yüzde 23,5'inde boyun ve sırt ağrısı saptandığını aktaran Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Meriç, bunun en önemli nedeninin ev ortamının çalışma ergonomisi için uygun olmamasına bağlı olduğunu söyledi.

ÇALIŞMA ORTAMI VE SÜRESİ ÖNEMLİ BİR FAKTÖR

Uzun süre hareketsiz ve ara vermeden çalışma, egzersiz yapılmaması ve uygun olmayan çalışma ortamı gibi farklı nedenlerin sorunların gelişmesinde etkili olduğuna işaret eden Doç. Dr. Meriç, "Birçok kişi evinin mutfağında, salonda, uygun olmayan sandalyelerde çalışmak durumunda kalıyor. Üstelik çalışma süresinin uzaması ve ara vermeden çalışılması durumunda bel, boyun, omuz ve sırt ağrıları da kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle şikayetlerin arttığını görüyoruz" dedi.

BOYUN AĞRISINDA DİZ ÜSTÜ BİLGİSAYARLAR ETKİLİ

Özellikle dizüstü bilgisayarlarda, uzun süre başı öne aşırı eğerek çalışmanın başın boyun kaslarına yaptığı baskıyı 4 katına çıkardığını belirten Doç. Dr. Meriç, bunun da sırt ve boyun ağrılarında artışa sebep olduğunu söyleyerek, "Göz hizasında olmayan ekran, dik oturuşu bozmakla birlikte özellikle bel bölgesindeki yüklenmeyi artırıyor. Bu nedenle olası ortopedik rahatsızlıklardan korunmak için alınacak kişisel tedbirlerin oldukça faydası olacaktır" diye konuştu.

ÇALIŞIRKEN ALINACAK ÖNLEMLER AĞRILARI UZAKLAŞTIRACAKTIR

Evde çalışmaya bağlı gelişen bu rahatsızlıklardan korunmak, ağrıların azaltılması ve oluşmasını engellemek için yapılması gerekenler konusunda önerilerde bulunan Doç. Dr. Gökhan Meriç, "Bilgisayar ekranınızın mutlaka göz hizanızda olmasına dikkat edilmeli. Bunun için dizüstü veya masa üstü bilgisayarınızın altına kitap gibi yükseltici koyarak başınızın öne eğilmesini engellemeye çalışmak gerekir. Evde kullandığımız sandalyeler maalesef uzun süre oturup çalışma için uygun değil. Bu nedenle çalışma sandalyesinin ergonomik ofis tipi çalışma sandalyesi olmasını tavsiye ediyoruz" diyerek mümkünse ofiste çalışılan sandalye, eve getirilip kullanılabileceğini söyledi. Evde çalışırken mutlaka saat başı küçük molalar verilmesi gerektiğini vurgulayan Meriç, "Tuvalete gitmek veya su içmek bahanesi ile ev içinde birkaç adım atarak kasların hareket etmesini sağlamak faydalı olacaktır. Verilen küçük molalarda, özellikle bel, sırt ve bacak kaslarına germe egzersizleri yapmayı öneriyoruz. Çalışma esnasında dizlerin, kalça eklemi ile 90 derece açıda olmasına ve bacakların yere paralel şekilde omurganızın yere dik pozisyonda olmasına özen gösterilmeli. Bireyin sırt ve bel ağrısı fazla ise ofis koltuğu ile sırt desteği kullanabilir. Gün içinde, kasları güçlendirmek amacıyla vücut tipine uygun olacak şekilde, egzersiz yapılabilir. Bunun için ise özellikle online programlardan faydalanılabilir" dedi.

HAREKETSİZLİK EKLEM AĞRILARINA NEDEN OLUYOR

Yapılan bir başka çalışmada ise evden çalışanların yüzde 35'inin hareketsizlikten şikayetçi olduğu saptandığını aktaran Doç. Dr. Gökhan Meriç, çalışanların da yeterince hareket edememeye bağlı eklem ve bel ağrılarının arttığından şikayetçi olduğunu dile getirdi. Evden çalışmaya bağlı gelişen hareketsizliğin kas kaybına yol açtığını ve bunun da ağrılarda artışa neden olduğunu söyleyen Doç. Dr. Gökhan Meriç, "Evde yapılacak egzersizlerden en uygunları pilates, yoga tarzı egzersizlerdir. Özellikle kilo vermeye yönelik yoğun kardiyo içeren Tabata, HITT egzersizleri sırasında dikkatli olunmalı ve vücudunuzun el verdiği ölçüde aşırı yüklenmeden kaçınılmalıdır" ifadelerini kullandı.

SAKATLANMAMAK İÇİN BUNLARI YAPIN

Doç. Dr. Meriç, evde yapılan egzersizler sırasında olası sakatlanmalardan korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı: "Vücut tipinize uygun egzersizler yapmaya dikkat edin. Egzersiz öncesinde mutlaka esnetme ve germe hareketleri ile kas boyu uzatılarak olası kas krampları ve hasarlanmalarından korunmaya özen gösterin. Dizlerinizde çömelme sırasında ağrı oluyorsa squat lounge gibi egzersizlerden uzak durun. Egzersizleri bir saatten uzun süre yapılmayın.  Ev içinde 45 dakikalık egzersizler yeterli olacaktır. Ayakta uzun süre kalmanız gereken zıplama içeren kardiyo ağırlıklı egzersizler sırasında, ayak tabanı ve çevresinde gelişebilecek tendinit ve ödem gibi rahatsızlıklardan korunabilmek için mutlaka ayakkabı giyin. Egzersiz sırasında veya sonrasında eklemlerde ağrı veya şişlik olursa egzersiz hemen bırakın, ağrılı bölgeye buz koyun. Şikayetleriniz devam ederse mutlaka bir uzmana danışın."

UZUN SÜRE MAUSE KULLANIMI SİNİR SIKIŞMASI YARATABİLİYOR

Evden çalışmaya bağlı gelişen bir başka rahatsızlığın da özellikle uzun süre bilgisayar faresi kullanmak zorunda kalan kişilerde ortaya çıktığına dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Meriç, "Özellikle el bileği seviyesindeki sinirlerin uzun süre baskı altında olmasına bağlı olarak, el parmaklarında uyuşma ve ağrı ile giden sinir sıkışması yaşanabilmektedir. Bu durumdan korunmak için saat başı molalar verilmeli, germe esneme egzersizleri yapılmalı, mousepad ve dizüstü bilgisayar bilek koruyucu süngerler ile bu bölgede oluşan baskı azaltılmalıdır. Eğer şikayetler artarsa ve elde uyuşma devam ederse mutlaka bir uzman hekime danışılmalıdır" diyerek sözlerini tamamladı.

1.3.2021 1 - 51624İlgili Diğer Yazılar
Kabine tam açılma için tek şarta bakacak: Çift doz aşılamada 21 milyon kişi sınırı
Kabine tam açılma için tek şarta bakacak: Çift doz aşılamada 21 milyon kişi sınırı
Erkeklerin Covid-19
Erkeklerin Covid-19'a yakalanma oranı 9,4 daha yüksek
Bilecik Valisi Şentürk: Vaka artışlarının nedeni aile içi toplanmalar ve ev ziyaretleri
Bilecik Valisi Şentürk: Vaka artışlarının nedeni aile içi toplanmalar ve ev ziyaretleri
Ercişli iş adamı yerli VLP aşısı için gönüllü oldu
Ercişli iş adamı yerli VLP aşısı için gönüllü oldu
Karadeniz Bölgesi
Karadeniz Bölgesi'nin tek tomoterapi cihazı, kanser tedavisinde etkinliği artırıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]