Eyvah Bebeğim Down Sendromlu!

Gebelikte tanınabilen bir hastalık olan down sendromu konusunda Maltepe Bölge Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Merve Barbaros anlattı.

Eyvah Bebeğim Down Sendromlu!

Op. Dr. Merve Barbaros, genetik düzensizlik sonucu insanda fazla kromozon bulunması durumu ve bunun sonucu çıkan tabloya down sendromu ismi verilir dedi.

Ayrıca down sendromunun sık sık zihinsel kavramdaki bozukluklar ve fiziksel gelişimin tipik yüz görünümü gibi farklı olmasıyla ilişkilendirilip, çoğunlukla orta seviyeli öğrenme güçlüğü gibi sorunlar taşıdığını belirtti.

Op. Dr. Merve Barboros sağlıklı bir insanın vücudundaki her hücrede 46 tane kromozom olduğunu belirtti. Oysa down sendromlu bebeklerin hücrelerinde toplam 47 kromozom bulunduğunu, bu kromozomların fazlalığının neden kaynaklandığının tam olarak bilinmese de, 35 yaşından sonra doğum yapan kadınların çocuklarında görülme olasılığının yüksek olduğunu söyledi. 

Op. Dr. Merve Barboros, down sendromunun gebelikte tanınabilen bir hastalık olması nedeni ile testlerin ihmal edilmemesi gerekliliği üzerinde durdu. Anne adayından alınan kan örneğinde yapılan inceleme ile elde edilen düzeyler daha sonra bir bilgisayar programı yardımı ile işlendiğini belirtti.

Bu aşamada kandaki maddelerin düzeyini direkt olarak etkileyebilecek olan anne adayının sigara kullanımı, kilosu ve boyu gibi değişkenlerin de hesaba katıldığını, kanda ölçümü yapılan maddelerin düzeyini belirleyebilecek olan en önemli değişken incelemenin yapıldığı tarihteki gebelik haftası olduğunu söyledi. Bu nedenle gebelik yaşını yani son adet tarihini doğru bilmenin çok önemli olduğunu, son adet tarihi yalnış verildiğinde, örneğin gebelik yaşı olduğundan daha küçük olarak hesaplamaya katıldığında gerçekte bebeğin içinde bulunduğu hafta için normal olan bir değer daha düşük ya da yüksek olarak bulunabileceğini ve testin yorumlanmasında hatalara yol açabileceğini üzerinde ısrarla durdu.

Test sonuçları değerlendirilirken dikkate alınan diğer konuların ise hastalıkların görülme riskini direkt etkileyebilecek olan anne adayı yaşı ve daha önceden anomalili doğum öyküsü olup olmadığıymış.

Op. Dr. Merve Barbaros elde edilen işlenmemiş değerlerin daha sonra bilgisayar programına girilerek risk hesaplaması yapıldığını anlattı.

İkili tarama testi, üçlü tarama testi, ultrasonografi, amniyosentez ve diğer bazı tanı yöntemleri ile down sedromundan şüphelenilen gebeliklerde kesin tanının konulabileceğini ve down sendromu saptanmışsa aileye ayrıntılı genetik danışmanlık verilerek gebeliğin sonlandırılmasının önerileceğini söyledi.
 

8.7.2011 1 - 8805

İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Sma
Sma'lı Hastalar İçin Umut Işığı
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Uzun Bebeği Olan Annede Kanser Riski
Uzun Bebeği Olan Annede Kanser Riski
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]