Fedakar Annenin Engelli Oğlu İçin Sardığı Yapraklar, Engelli Annelerine İlham Oldu

Fedakar annenin engelli oğlu için sardığı yapraklar, engelli annelerine ilham oldu Oğlunu hayata bağlamak için başladığı yaprak sarma işini Türkiye geneline yaydı Fedakar annenin çırpınışı farklı illerdeki engelli annelerini de harekete geçirdi Diğer illere sipariş gönderemeyen annenin yardımına...

Fedakar annenin engelli oğlu için sardığı yapraklar, engelli annelerine ilham oldu

Oğlunu hayata bağlamak için başladığı yaprak sarma işini Türkiye geneline yaydı

Fedakar annenin çırpınışı farklı illerdeki engelli annelerini de harekete geçirdi

Diğer illere sipariş gönderemeyen annenin yardımına o illerde yaşayan engelli anneleri koştu

Şu anda farklı illerdeki 5 engelli annesi sardıkları yaprakları sosyal medya üzerinden satmaya başladı

ANTALYA - Antalya'da beyin felci olan 7 yaşındaki oğlu ameliyat olunca gündelik temizliğe gidemeyen anne Semra Sönmez, oğlunu hayata bağlamak için sardığı yaprak sarmaları sosyal medya üzerinden satmaya başladı.İl dışından talep alan anne Sönmez, kendisi gibi engelli çocukları bulunan 5 anneyi de bu işe yönlendirdi.

Kepez Çankaya Mahallesi'nde 44 yaşındaki ev hanımı Semra Sönmez'in ikinci bebeği erken doğumla 510 gram dünyaya geldi. Anne Sönmez, uzun süre yoğun bakımda kalan bebeğini 5.5 sonra kucağına alabildi. 8 ay geçmesine rağmen tepkileri bulunmayan bebeğinin durumundan şüphelenen anne Sönmez, hastanenin yolunu tuttu. 13 aylıkken serebral palsi (beyi felci) teşhisi konulan minik Mehmet Ercan Sönmez'in zorlu tedavi süreci de başlamış oldu. Anne Semra Sönmez'in ve doktorların çabasıyla Mehmet, 4.5 yaşında az da olsa konuşmaya ve yürümeye başladı. Eşinden ayrı olan ve hayatın yükünü tek başına omuzlayan anne Semra Sönmez, çocuğuna en iyi tedavi imkanını sağlayabilmek için gündelik ev temizliklerine gitmeye başladı. Sönmez, bakıma muhtaç olması nedeniyle 8 yaşındaki oğlunu da temizlik işlerine götürüyordu. Küçük Mehmet bir hafta önce Ankara'da kalça leğen kemiği, omurga kas gevşetici ameliyatları oldu ve belden aşağısı alçıya alındı. Oğluna bakmak zorunda kalan anne Sönmez ise temizlik işlerini bırakmak zorunda kaldı.

"Oğlu için fizik tedavi odası hazırlayacak"

Oğlunu ve evini geçindirmek zorunda olan Semra Sönmez'in aklına en iyi yaptığı işlerden biri olan yaprak sarma geldi. Pazarlama sorunu yaşayan Sönmez, yaptığı sarmaları bir sosyal paylaşım sitesi üzerinden, "Oğlumun geçirdiği ameliyattan dolayı artık temizliğe gidemiyorum. Bu süreçte evde yaprak sarması yapıyorum. Antalya'da olanlar lütfen ulaşsın" diye yardım çağrısı yaptı. Bu çağrıya Antalya protokolü başta olmak üzere onlarca hayırseverden destek geldi. En büyük desteği ise Danimarka'dan gelen bir aile grubu verdi. Kendi aralarında para toplayan Danimarkalı grup, küçük Mehmet'in 10 aylık fizik tedavi masrafını karşılamış oldu. Şimdilerde anne Sönmez'in, tek amacı tefrişatı yapılması gereken odayı Mehmet için fizik tedavi merkezi haline getirmek.

Anne Semra Sönmez, oğlunun erken doğuma bağlı serebral palsi (beyin felci) hastası olarak dünyaya geldiğini hatırlatarak, bir dizi ameliyatın ardından son operasyonunu bir ay önce kalça, leğen kemiği omurga ve kas gevşetmeden geçirdiğini söyledi.

"İlgi mutlu etti"

Mehmet ameliyat olmadan önce oğluyla birlikte ev temizliklerine gittiğini hatırlatan Sönmez, " Mehmet'in ameliyatın ardından yatakta olması nedeniyle temizliğe gidememeye başladım. Oğlumun fizik tedavi süreci başlayacağı için paraya ihtiyacım vardı. En iyi yaptığım iş olan sarmayı sardım ve sosyal paylaşım sayfam üzerinden düşüncelerimle birlikte paylaştım. Oğlumun tedavisine yaprak sarmasıyla katkıda bulunacağımı ilettim. O kadar duyarlı vatandaş benimle iletişime geçti. Hepsi sağ olsunlar.Talepler iyi gidiyor" dedi.

"il dışında da anneler buldu"

İl dışından çok sayıda sarma siparişi aldığını kaydeden Semra Sönmez, " Özellikle, Ankara, İstanbul ve İzmir'den talepler gelmeye başladı. Ama ben oralara gönderemiyordum. Fakat bu işi yapabilecek olan benim gibi çocukları hasta olan ailelerle iletişim kurdum. 4 anne olarak sarma işine devam ediyoruz. Manisa'daki bir annemizde bizim hammaddemiz olan yaprakları temin ediyor. Böylelikle 5 anne olduk. Beni arayanları diğer illerdeki annelerimize yönlendiriyorum" diye konuştu.

"10 aylık fizik tedavisi ödendi"

Antalya'da sarmalarını iki noktada teslim ettiğini dile getiren Sönmez, " Ülkemizin her yerinden ziyaretçimiz geliyor. Danimarka'dan bir grup geldi. Gelmeden önce de topladıkları bir para var onu hesabıma yatırmışlar. Bakım maaş dönemim yaklaşmıştı, bankaya gittim hesabımda çok para vardı. Banka yetkililerine bir yanlışlık olduğunu hesapta olabileceğini çok para yatırıldığını söyledim. Banka görevlileri bir sorunun olmadığını bana ilettiler. Ertesi gün parayı yatıran Danimarkalı grup bu parayla yatırmıştı. O para ile de Mehmet'in 10 aylık fizik tedavi parası yatırılmış oldu. Bizi çok mutlu ettiler" diye konuştu.

"Büyükşehirden engelli arabası"

Danimarkalı misafirlerine sarma ikram ettiğini dile getiren Sönmez, " Öğrencilerin ziyareti bizi çok mutlu. Kısa süre önce Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ziyaret etti ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söylediler. Başkanımız bize ihtiyacımız olan engelli arabası hediye etti. Mehmet, için bir fizik tedavi odasını hazırlıyorum. Zihinsel ve fizik tedavisini bu odada vereceğim. Sarma ile oğlumu hayata bağlamaya devam edeceğim"ifadelerine yer verdi.

26.6.2017 - 27758Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]