Gebelikte Gribe Dikkat!

Op. Dr. Filiz Candan Topuz, gebelikte görülen üst solunum enfeksiyonlarının öncelikle bakteriyel ya da viral kökenli olup olmadığının tespit edilmesi ve tedavinin buna uygun yapılması gerektiğini belirtiyor.

Gebelikte Gribe Dikkat!

Gebeliği kış aylarına rastlayan gebelerin korunmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Topuz, 16 gebelik haftasından sonra grip aşısının önerilebileceğini kaydediyor. Topuz, gebeliğin ilk üç ayında ise viremi ve buna bağlı ateş yükselmesinin
ise istenmeyen bir durum olduğunu vurguluyor.

Gebelikte üst solunum yolu enfeksiyonu ile karşılaşıldığında bu durumun bakteriyal ya da viral kökenli olup olmadığını ayırt etmenin önemli olduğunu vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Filiz Candan Topuz, hastalığın bazen viral olarak başlayıp ikincil olarak bakteriyal enfeksiyon ortaya çıkabileceğine dikkat çekiyor. Kansızlığı, vitamin eksikliği ya da kronik hastalığı olmayan bir gebenin direnci iyi olduğu için grip olduğunda basit önlemlerle bu durumu atlatabildiğini söyleyen Topuz, bol sıvı tüketmek, burun ve boğaz için rahatlatıcı spreyler ve gargaralar kullanmak, eğer ateş yükselmeye eğilimli ise ateş düşürücü tedavileri uygulamanın yeterli olduğunu kaydediyor.

HANGİ İLAÇLAR ALINMALI?

Gribin bakteriyal kökenli olduğu düşünülüyor ise gebelik kategorisi B olan penisilin grubu antibiyotiklerin kullanılabildiğini belirten Topuz, domuz gribi ise mecbur kalınırsa gebelik kategorisi C olan oseltamivir (Tamiflu) ile tedavi edilebileceğini ifade ediyor. Gebeliği kış aylarına rastlayan gebeleri korumanın çok önemli olduğunu kaydeden Topuz, bu gebelere 16 haftadan sonra grip aşısının önerilebileceğini söylüyor. Topuz, gebelere özellikle sık el yıkamayı, damlacık enefeksiyonu ile enfeksiyon kapılabilecek kalabalık ortamlardan uzak durmayı tavsiye ediyor.

İLK ÜÇ AYA DİKKAT

Özellikle gebeliğin ilk üç ayında gribin, yani viremi ve buna bağlı ateş yükselmesinin istenmeyen bir durum olduğunu ifade eden Topuz, bu durumda gebeliğin ilk 38 günü için "ya hep ya hiç" kuralının devreye girdiğini belirtiyor. Topuz, bu kritik dönem için şu bilgileri veriyor: "Ya bebek tümden etkilenir düşük olur ya da hiçbir etkilenme olmadan gebelik devam eder. Fakat ilk 38 gün sonrası ilk üç ayda ateş yükselmesi, viremi veya bakteriyemi ile karşımıza sepsis tablosu ile gelen bir gebede bebek etkilenebilir ve fetusda çeşitli anomaliler olabilir. Gebeliğin üçüncü ayından sonra geçirilen gripte, embriyogenez tamamlandığı için anomali açısından artık çok endişelenmeyiz. Gebenin genel durumu ve direnciyle ilgili olarak basit bir üst solunum enfeksiyonu olarak başlayan grip, düşük ve erken doğumu tetikleyebilir ve hastalık zatürreye çevirip hayatı tehdit eden klinik durumlarla karşılaşmamıza sebeb olabilir. Bu nedenle gebeliğin planlı ve hazır olarak yaşanması, bizleri birçok istenmeyen olumsuz durumlarla karşılaşmaktan korur."

2.1.2018 1 - 30867





Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]