Gelişim ve Zeka Geriliği Kader Değil

Kula Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız yeni doğan bebeklerde meydana gelen gelişim ve zeka geriliğinin kader olmadığını söyledi.

Gelişim ve Zeka Geriliği Kader Değil
Kula Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız yeni doğan bebeklerde meydana gelen gelişim ve zeka geriliğinin kader olmadığını söyledi. Ayyıldız, rahatsızlıkların erken teşhis ve tedavi edilmesi durumunda gelişim bozukluğu ve zeka geriliğinin ortadan kaldırılarak çocukların normal bireyler olarak yaşamlarına devam edebileceğini belirtti.

Kula Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız yeni doğan bebeklerde oluşan gelişim ve zeka geriliği konusunda açıklamalarda bulundu. Ayyıldız, yeni doğan bebeklerde meydana gelen gelişim ve zeka geriliğinin kader olmadığını vurgulayarak, "Halk arasında topuk testi olarak bilinen bebeğin topuğundan kan alınmasının amacı bebekte fenilketonüri ve doğumsal hipotiroid olup olmadığını öğrenmektir. Bu rahatsızlıklar erken tespit edildiğinde tedavi edilebilmekte olup, bu hastalıkların neden olabileceği zihinsel gerilik ve gelişim bozukluklarının önüne geçilir." dedi.

Ayyıldız, bebeklerde oluşabilecek hastalıklar konusunda bilgiler vererek bebeklerin topuğundan kan alınmasının bu hastalıkların bebeklerde olup olmadığını öğrenmek olduğunu söyledi ve hastalıklar konusunda şu bilgileri verdi:

"Anne ve babanın taşıyıcı olduğu bozuk genleri alan bebekler fenilketüri hastalığı ile doğmaktadırlar. Bu rahatsızlıkla doğan bebekler ilk birkaç ay diğer sağlıklı bebeklerden ayırt edilemezler. Ancak 6. aydan itibaren zekadaki gerilik ayırt edilebilir duruma gelir. Hasta bebeğin vücudu bir çeşit protein yapı taşı olan fenilalanin maddesini parçalayamamakta ve kanda biriken bu madde giderek artan zeka geriliğine neden olmaktadır. Bebek büyüdükçe oturma, yürüme, konuşma ve hareket becerileri gelişiminde akranlarının gerisinde kalır. Oysa bu durumun tespiti ve tedavisi basit bir testle mümkündür. Bebeğin doğumunu izleyen ilk hafta içinde bebeğin topuğunda kan alınır. Bu kan örneği bebeğin ailesinin bilgilerinin de yer aldığı özel filtre kağıdı üzerine damlatılır. Bazı durumlarda test tekrarlanır. Test sonuçlarına göre zamanında uygulanan tedavi ile bebek normal bir birey olarak yaşamını sürdürür. Hipotiroidi hastalığı ise, doğumsal tiroit yetmezliği olarak tanımlayabileceğimiz bir tür hormon bozukluğudur. Tiroit bezi olmaması veya üretilen hormonun uygunsuzluğu nedeniyle oluşur. Hastalığın en yaygın nedeni iyot eksikliğidir. Kız bebeklerde erkek bebeklere göre iki kat fazla görülür. TSH hormonu ölçümü yapılarak yine erken tanı ve uygun tedavi ile bebeklerin sağlıklı bireyler olarak gelişimi sağlanır. Hipotiroidi ile doğan bebeklerde klinik bulgular kabızlık, emme güçlüğü, düşük vücut sıcaklığı, uzamış sarılık, ağlarken kalın çıkan ses olup çok hafiftir."

Ayyıldız, "Takip, erken teşhis ve kesin tedavi ile bu hastalıklarla doğmuş bebekler için normal bireyler olarak hayatlarını sürdürememek kader değildir." diyerek erken yaşta yapılacak testler ve alınacak önlemlerle gelişim ve zeka geriliğinin ortadan kaldırılacağını ifade etti. - MANİSA

1.6.2016 1 - 21102Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]