Genç Kızlar Büyük Göğüslü Olmaktan Utanıyor!

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı ise, dev memeli genç kızların sutyen izi, kamburluk, meme altında mantar, sırtta ve omurlarda düzleşme, duruş bozukluğu gibi sorunlar nedeniyle ameliyat olmak istediklerini söyledi.

Genç Kızlar Büyük Göğüslü Olmaktan Utanıyor!

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Atilla Arıncı, dev meme sorununun daha çok 16-19 yaş arasındaki genç kızlarda görüldüğünü, bazen her bir memenin 4 kilogramı bulduğunu söyledi.

Dev meme sorunu, sıklıkla genç kızlarda görülse de bu sorundan muzdarip başka kadınlar da var. Yapısal olarak iri memeye sahip kadınlarda, hamilelikler sonrasında ve menopoz döneminden sonra, memelerin daha da  büyümesi ve yağlanması sonucu da ortaya çıkabiliyor.

Bu sorun yüzünden ergenlik çağında genç kızların değişmekte olan bedenleri karşısında bir zihin karışıklığı yaşarken bir de dev meme sorunuyla uğraştıklarına değinen Prof. Atilla Arıncı şöyle konuştu: “Bu problem, hem hastanın kendi bedenini algılaması yönünden, hem de sosyal yaşamda dikkat çekici bir unsur olması sebebi ile ciddi psikolojik sıkıntılar yaşıyor. 

Bu yaş grubundaki genç kızlar, meme küçültme istemiyle bize başvurduklarında, ‘tamamen kesin atın, bıktım artık bunlardan, istemiyorum’ diyebilecek kadar psikolojik açıdan zedelenmiş olabiliyorlar. Küçültme ameliyatları sırasında, her memeden 4 kilograma kadar doku çıkardığımız oluyor.”

Dev memeler, vücutta sadece kamburluk ve duruş bozukluğu yapmıyor. Uzmanımız, dev memelerin köprücük kemiğinin aşağısındaki damarlara basması ile birlikte sinirlerde baskı oluştuğunu söyledi.

Bu baskıyla birlikte kişinin dördüncü ve beşinci parmağında uyuşukluk ve yanma meydana geliyor. Dr. Baytekin, “Bu sorun, insanların boyunlarına 3’er kilo ağırlık asıp dolaşmasına benziyor. Menopoz sonrasında daha büyük rahatsızlıklar oluyor. Omurlarda sounlar oluyor. Bu nedenle hasta küçültme ameliyatı istiyor” dedi. Genç hastalarda meme küçültme ameliyatı yaparken his kaybını önlemeyi amaçladıklarını belirten Uzmanımız, “Ancak dev memelerde ve bazı vakalarda bu her zaman mümkün olamıyor. Memeyi, damar ve sinir paketiyle birlikte taşıyarak küçültme ameliyatı yapıyoruz” diye konuştu.

Dev meme kişinin vücut yapısına göre değerlendirilen bir kavram olmakla birlikte, 100 bedenin üzerine dev meme deniliyor. Meme küçültme ameliyatlarında meme dokusunun istenildiği kadar küçültülmesi mümkün. 

Ancak, ne kadar küçültüleceğine hasta ve hekim, kişinin beden yapısı, beklentileri göz önünde bulundurularak karar veriyor.

Prof. Atilla Arıncı, meme küçültmede bir çok tekniğin uygulandığını, her hasta için ideal sonucu veren tek bir yöntem bulunmadığını belirtti. Hangi yöntemin uygulanacağına, kişinin vücut yapısına, meme dokusunun büyüklüğüne, meme dokusunun kıvamına, cildin kalitesi ve elastikiyetine, hastanın iz tercihine ve hatta cerrahın tecrübesi ve ustalığına göre karar veriliyor.

Meme küçültme ameliyatları sanıldığının aksine, büyütme ameliyatları kadar ağrılı değil. Ancak, ameliyat sonrası ilk bir haftada aşırı kol ve beden hareketlerinden kaçınmanın yanı sıra,  yaklaşık 1 ay boyunca meme dokusunu taşıyan ve kalın lastiklerle desteklenmiş, balensiz sporcu sutyeni kullanılması gerekiyor.

Daha fazla bilgi için: Alo Acıbadem 444 55 44
 
 

19.1.2011 - 4362İlgili Diğer Yazılar
Babada prostat varsa kızında meme kanseri görülebiliyor
Babada prostat varsa kızında meme kanseri görülebiliyor
Meme kanserinin son yıllarda artış göstermesinin sebepleri!
Meme kanserinin son yıllarda artış göstermesinin sebepleri!
Denizli
Denizli'de 'Meme Kanseri Farkındalık' ayı etkinliği
Her 8 kadından biri meme kanseri riski taşıyor
Her 8 kadından biri meme kanseri riski taşıyor
Meme onarımı kanser tedavisine engel değil
Meme onarımı kanser tedavisine engel değil
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]