Göğüs Kemiği Kesilmeden Aort Kapağı Değiştirildi

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde, Türkiye'de ilk kez göğüs kemiği kesilmeden gerçekleştirilen ameliyatla değiştirildi.

Göğüs Kemiği Kesilmeden Aort Kapağı Değiştirildi

Konya'da çabuk yorulma, nefes darlığı şikayetiyle gelen 81 yaşındaki kadının aort kapağı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde, Türkiye'de ilk kez göğüs kemiği kesilmeden gerçekleştirilen ameliyatla değiştirildi.

Meram Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Sarıgül, hastanede düzenlediği basın toplantısında, klasik kalp ameliyatlarında 20-25 santimlik cilt kesisi ve göğüs kemiğinin boylu boyuna kesilerek kalbe ulaşıldığını belirtti.

Sürekli gerçekleştirilen bir ameliyatı, "Türkiye'de ilk kez uygulanan teknikle " yapılmasını sağladıklarını ifade eden Sarıgül, hastanın göğüs ön sağ duvarının 3. ve 4. kaburgaları arasından yapılan 8 santimetrelik bir kesi ile kalbine ulaşıldığını söyledi.

Başarılı bir operasyonla dikişsiz aort kapağının 81 yaşındaki Cennet Özcan'a takıldığını anlatan Sarıgül, şunları kaydetti:

"Hastamız, dikişsiz kapak kullanılarak, göğüs boşluğundan girilerek uygulanan ilk hastamızdı. 81 yaşındaki hastamızda, çeşitli organ yetmezlikleri bulunuyor. Hastamız şu an gayet iyi durumda. Bu ameliyatı uygulamamızdaki gayemiz, hastamızın yaşı ve diğer ek problemlerinden dolayıdır. Özcan'ın bu süreç içinde toparlanması daha kolay oldu. Bu ameliyatta kullandığımız teknik sayesinde hastamızın, uzun süreli sırt üstü yatma, yoğun bakımda uzun süre kalma, hareket kısıtlılığı gibi zorunlulukları olmadı. Daha kısa sürede yoğun bakımdan çıkarak sağlığına daha hızlı kavuşmuş oldu. Ameliyat, hasta için belki konforlu ama cerrah için biraz sıkıntılı. Daha dar bir alandan kapak değişimi yapıyorsunuz. Burada tüm ameliyat ekibinin deneyimli olması gerekiyor. Arkadaşlarımız da bu konuda çok deneyimli. "

Prof. Dr. Sarıgül, bu ameliyat tekniğini 70 yaş üstü hastalara, belirli kriterler çerçevesinde uyguladıklarını sözlerine ekledi.

15.04.2014 - 14267Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]