Göz Hastalıkları Bebeğinizi Tehdit Etmesin!

Bebeklerin göz yaşı bezlerinin ilk 1 aya kadar tam olarak fonksiyon görmediği biliniyor.

Göz Hastalıkları Bebeğinizi Tehdit Etmesin!

Acıbadem Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Jale Aydınlı, bebek ve çocuklarda görülen göz hastalıklarının tanı ve tedavisinde ilk adımın düzenli göz muayenesi olduğunu belirterek çocuklarda görülen göz hastalıkları konusunda aileleri uyardı.


Acıbadem Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Jale Aydınlı, yeni doğanların, 1 ve 4 yaş grubu arasındaki çocukların düzenli göz muayeneleri olmaları gerektiğini ifade ederek, bu gerekliliği şöyle açıkladı;


" Bebeklerde doğumu takip eden ilk 1 ayda görme net olmayıp ancak kendileri için beslenme de önem arz eden anne meme ucunu görebilecek bir kapasiteye sahiptirler. Gözün merkezi görmesinin gelişmesi 3 4 ay almaktadır.''


Çocuklarda en sık rastlanılan sorunlar görme kusuru ve şaşılık olup daha düşük sıklıkta çocuklarda göz merceğinin bulanıklaşması (katarakt), göz tansiyon yüksekliği (glokom), göz tümörleri görülebilir.


Bu sorunların tek taraflı olması ve erken çocukluk döneminde, çocukların kendilerini ifade edememeleri nedeniyle göz sorunlarının saptanması zorlaşabilir. Bu nedenlerle, düzenli göz muayenesi, yeni doğanlar ile 1 ve 4 yaştaki çocuklar için ayrı bir öneme sahiptir. "


Çocuklarda görme sisteminin ilk 9 yaş içinde tam olarak gelişme olduğunu ve daha sonra belirgin bir değişiklik olmadığını belirten Dr. Aydınlı, çocuklarda görülen göz hastalıkları konusunda  da önemli bilgiler verdi.


Göz Kapağı Düşüklüğü


Genellikle doğum sonrası görülen bir durum olduğunu aktaran Dr. Aydınlı, göz kapağı düşüklüğünde tek veya çift taraflı olmak üzere göz kapağının, göz bebeğinin yarısından fazlasını kapattığını ifade etti. Dr. Aydınlı: " Bu sorun görme tembelliğine yol açacaktır. Göz kapağı düşüklüğü tamamen görmeyi engelleyecek derecede ise cerrahi olarak düzeltilmeli, aksi takdirde göz kapağı düşüklüğüyle birlikte görme kusurları saptanırsa gözlükle bu kırma kusurları düzeltilmelidir " dedi.


Göz Tembelliği


Dr. Aydınlı, göz tembelliğinin başlıca göz kayması ( şaşılık) ve kırılma kusurlarından ortaya çıkabildiği gibi bunların dışında gözün diğer anatomik yapılarında olabilecek sorunlardan da kaynaklanabildiğini belirtti.


Dr. Aydınlı, hastalığın tedavisi konusunda ise şunları aktardı : " Göz tembelliğinin en geç 5 yaşa kadar tespiti halinde maksimum düzelme elde edilebilirken, tedavinin 9 yaşından sonraya kalması başarısızlıkla sonuçlanabilir. "


Gözyaşı Yolları Tıkanıklığı


Bebeklerin gözyaşı bezlerinin ilk 1 aya kadar tam olarak fonksiyon görmediğini aktaran Dr. Aydınlı, bir aydan sonra gözyaşı kanal kapağı açılmamışsa gözde aşırı sulanma ve/veya geçmeyen çapaklanma oluştuğunu belirtti. Bu durumda gözyaşı yolu tıkanıklığı düşünülerek ailelere günde en az 4 kez 10'ar defa yapılmak üzere masaj öğretildiğini ifade eden Dr. Aydınlı, hastalığa erken dönemde tanı konularak tedaviye başlanması durumunda başarı oranının arttığını vurguladı.


Göz Tümörleri


Göz tümörlerini en kolay tanıma yolunun göz kayması ve göz bebeğinin beyaz görünümlü olması olduğunu aktaran Dr. Aydınlı, başlangıç dönemindeki tümörlerde cerrahi dışı yöntemlerle tümörün yok edilmesinin mümkün olduğunu ifade etti.


Doğumsal Göz Tansiyonu ( Glokom )


Çoğunlukla erkek çocuklarda görülen glokomun ilk bulgusunun gözün ön saydam tabakasının bulanıklaşması olduğunu belirten Dr. Aydınlı, bu bulgu ile beraber gözyaşı artışı, ışığa hassasiyet ve göz kapaklarında kasılmanın da görülebildiğine dikkat çekti.


Dr. Aydınlı; " Tek taraflı hastalığı olan bebeklerde korneanın çapının ve gözün kendisinin sağlam tarafa göre büyük olması ailenin dikkatini çekmelidir " dedi.

18.1.2011 - 4278İlgili Diğer Yazılar
Her yüz şeker hastasının 30
Her yüz şeker hastasının 30 'unda göz etkileniyor
Mevsimsel alerji kalıcı görme kayıplarına neden olabilir
Mevsimsel alerji kalıcı görme kayıplarına neden olabilir
İki gözü görmeyen hasta ameliyatla ışığı gördü
İki gözü görmeyen hasta ameliyatla ışığı gördü
Korona virüs göz sağlığını da tehdit ediyor
Kortizonlu ilaçlar katarakt nedeni
Kortizonlu ilaçlar katarakt nedeni
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]