Gözlük Seçimi Burun Yapısına Göre Olmalı

Artık güneş gözlüğü, sadece göz sağlığını koruyucu bir obje olmaktan çıkıp aksesuar olarak tercih edilmeye başlandı.

Gözlük Seçimi Burun Yapısına Göre Olmalı
Artık güneş gözlüğü, sadece göz sağlığını koruyucu bir obje olmaktan çıkıp aksesuar olarak tercih edilmeye başlandı. Sadece moda olduğu için tercih edilen modellerin ise kişiye ve yüz yapısına ne kadar uygun olduğu çoğunlukla tüketiciler tarafından önemsenmiyor. Güneş gözlüğü alırken burun yapısına göre doğru çerçeve seçiminin önemine değinen Öğr. Gör. Öznur Arslan, "Gözlüğün ağırlığının geniş bir alana yayılması ve kişiyi rahatsız etmemesi için çerçevenin buruna tam oturması gerekir " dedi.

Yüz şekline göre gözlük seçmenin önemine değinen İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Bölümü Öğr. Gör.Öznur Arslan, "Simetrik bir yüz yapısına sahip olanlar plastik veya diğer çerçeve çeşitlerini rahatlıkla kullanabilecektir ancak sağa veya sola eğriliği olan buruna sahip olanların plastik çerçeve kullanmaları uygun olmayacaktır. Çünkü plastik çerçeve yüzün anatomik yapısına tam oturmayacak ve kişide rahatsızlık hissi yaratacaktır. Bu nedenle asimetrik yüz yapısına sahip kişilerin plaketleri yüze göre ayarlanabilir metal çerçeve tercih etmeleri gerekmektedir " şeklinde konuştu.

"DOĞRU GÖZLÜK SEÇİMİ GÖZ KASLARINI RAHATLATIR "

Dış dünyadan alınan ve beynimizde toplanan bilgilerin neredeyse yarısından fazlasınıngözümüz tarafından elde edildiğini belirten Arslan, "En gelişmiş teknoloji ile yapılmış kameradan bile daha karmaşık bir yapıya sahip olan gözümüzü dışardan gelen zararlı ışınlardan ve havadaki parçacıklardan korumak oldukça önemli. Bu noktada güneş gözlüğü kullanımının gerekliliği ve önemi ortaya çıkıyor. Ayrıca doğru güneş gözlüğü seçimi ile gözümüzü korumanın yanı sıra göz kaslarımızın rahatlamasını da sağlamış oluyoruz " dedi.

"GÖZLÜK SEÇİMİNDE KİŞİNİN ÖNCELİKLERİ GÖZ ÖNÜNE ALINMALI "

Güneş gözlüğü seçiminde yüksek ultraviyole koruması sağlamasının yanında moda olması, sağlamlığı, hafifliği, rahat kullanılabilirliği, ekonomik oluşu ve bunun gibi birçok parametrenin bulunduğuna vurgu yapan Arslan, "Bu parametrelerin önceliği ise kişiden kişiye değişmektedir. Bazı insanlar için gözün zararlı ışınlardan korunması ön planda iken bazıları için ise gözlük modelinin moda olması daha önemlidir. Aslında doğru yönlendirme ile kişinin öncelikleri de göz önüne alınarak hem fiziksel olarak hem de sağlık açısından uygun bir gözlük edinmesi sağlanabilir " diye konuştu.

"MAVİ VE MOR RENKLİ CAMLAR GÖZÜN KAMAŞMASINI ENGELLER "

Gözlük camı renkleri ve doğru kullanım yerleri hakkında bilgi veren Arslan, "Gözlük camının ışık geçirgenliği uluslararası standartlara göre 5 sınıfa ayrılmaktadır. Ancak ışık geçirgenliği sadece camın açık ya da koyu olma derecesine değil renk tonlarına da bağlıdır. Örneğin siyah, gri ve toprak rengi tonları camlar görüntü kontrastını etkilemeyeceği için günlük kullanım için oldukça uygundur. Bu renkler yoğun güneşli havalar için uygun olmanın yanı sıra göz yorgunluğunu da azaltacaktır. Yeşil camlar ise nesnelerin renginde bir miktar değişikliğe sebep olur ancak aynı zamanda dinlendiricidir. Güneşin daha az etkili olduğu ortamlarda kullanımı daha uygun olacaktır. Mavi ve mor renkli camlar parlamayı azaltıcı özellikte olduğu için gözün kamaşmasını engelleyecektir. Bu özelliğinden dolayı kayak yaparken tercih edilebilir " dedi.
 

26.7.2018 - 34301

İlgili Diğer Yazılar
Telefonunuz kanser riski taşıyor
Telefonunuz kanser riski taşıyor
Ameliyattan korkanlar için; ameliyatsız alt-üst göz kapağı estetiği !
Ameliyattan korkanlar için; ameliyatsız alt-üst göz kapağı estetiği !
Göz Çevrenizi Işık Dolgusu ile Gençleştirmek Mümkün
Göz Çevrenizi Işık Dolgusu ile Gençleştirmek Mümkün
Görme engellilerin kansere yakalanma riski düşük
Görme engellilerin kansere yakalanma riski düşük
Akıllı telefonlar kalıcı göz hasarına yol açabilir
Akıllı telefonlar kalıcı göz hasarına yol açabilir
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]