'Gözün Mucitleri' Dünyagöz'de Buluştu!

Dünya Çapında Düzenlenen Keratokonus Eksperler Sempozyumunun İkincisi İstanbul'da Gerçekleştirildi.

'Gözün Mucitleri' Dünyagöz'de Buluştu!

Dünya çapında gerçekleşen  ve her yıl farklı bir ülkede düzenlenen,  Keratokonus Eksperler Sempozyumu’nun ikincisine Dünyagöz Hastaneleri ev sahipliği yaptı.
Dünyagöz Etiler Hastanesi’nde düzenlenen Keratokonus Eksperler Sempozyumu’nda ‘gözün mucitleri’ bir araya geldi. 

Türkiye’de görülen en yaygın göz hastalıklarından biri olan Keratokonus’ta son tedavi yöntemlerinin masaya yatırıldığı sempozyuma dünyanın çeşitli ülkelerinden 23  göz cerrahı (refraktif cerrah) katıldı.

Gözün kornea dokusunun sivrileşmesi ve incelmesi sonucu oluşan Keratokonus hastalığındaki son tedavi yöntemlerinin tartışıldığı Keratokonus Eksperler Sempozyumu, ‘gözün mucitlerini’ İstanbul’da bir araya getirdi. 

Dünyagöz Etiler Hastanesi’nde yapılan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 23 refraktif cerrahın katıldığı sempozyumda, keratokonus hastalığını durduran CCL (corneal cross linking) tedavisinin mucidi Prof. Dr. Theo Seiler (İsviçre) ve dünyada ilk defa Halka (korneal ring) Tedavisi’ni keratokonus hastalarında uygulayan Prof. Dr. Joseph Colin (Fransa), keratokonus hastalarında ilk TopoLazer tedavisini uygulayan Prof. Dr. John Konolopulos (Amerika-Yunanistan) tedavi yöntemleriyle ilgili son gelişmeleri anlattı.

Öte yandan lazer tedavisinde son teknoloji olan LASIK’in mucidi ve Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun bilimsel danışmanı  Prof. Dr. Ioannis Pallikaris de,  keratokonus tedavisindeki son gelişmeler konulu bir konuşma yaptı.

Eksperler  Keratokonus’taki son gelişme ve tedavi yöntemlerini anlattı.
 
Sempozyumun ev sahipliğini CCL ve Intralase ile Halka Tedavisi’ni Türkiye’de ilk kez uygulayan Dünyagöz Hastaneler Grubu Refraktif Cerrahi Bölüm Başkanı Op. Dr. Efekan Coşkunseven yaptı. Sempozyumda ‘Keratokonusta Halka, CCL ve Topolazer’in Kombine Uygulandığı: Üçlü Prosedür’ başlıklı bir sunum yapan Op. Dr. Coşkunseven, keratokonus tedavisinde güncel cerrahi yöntemlerinin konuşulduğu sempozyumun göz  bilimi açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Op. Dr. Coşkunseven sözlerine şöyle devam etti: “Keratokonus, gözün kornea dokusunun sivrileşmesi ve incelmesiyle karakterize olan ilerleyici kollejen doku hastalığıdır. Bu hastalıkta ilerlemeyi durduran ve görmeyi artıran  tedavi yöntemleri bulunuyor.

Bunlardan biri UVA ışığı ve Riboflavin kullanılarak hastalığın ilerlemesini durdurabilen Türkiye’de ilk defa Dünyagöz Hastanesi’nde uygulanan CCL Tedavisi. Diğeri ise keratokonus hastalarında görmeyi artıran Halka (korneal ring) Tedavisi.

Son yıllarda en çok konuşulan ise bu tedavilerin yanında uygulanan TopoLazer ve Göz İçi Kontakt lensi tedavileri. Keratokonus Eksper Grubu olarak bu konuda dünyaca ‘otör’ diye bilinen uzmanları bu toplantıda bir araya getirerek bu tedavileri ne zaman, nasıl ve hangi hastalara yapılacağını tartışarak masaya yatırdık.

Kerotokonus eksperler toplantısı geçen yıl ilk defa Paris’te yapıldı. Aynı grubun katılımı ile ikinci toplantıyı İstanbul’da gerçekleştirdik. Bu toplantılar düzenli olarak farklı ülkelerde devam edecek. Dünya çapında keratokonus konusunda çalışmalara imza atan uzman hekimler İstanbul’da  bu sempozyumda buluştu. Keratokonus tedavisindeki gelişmeler açısından sempozyum büyük öneme sahip. Bizim için  organizasyonun Dünyagöz’de yapılması gurur verici.’’

Sinsi Hastalığı Halk Bilmiyor!

Keratokonus hastalığının Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz ülkelerinde çok yaygın görülmesine rağmen, henüz halk tarafından tam olarak bilinmediğini söyleyen Op. Dr. Coşkunseven, “Genç yaşlarda ortaya çıkan ve sinsice ilerleyen keratokonus,  tedavi edilmediği takdirde kornea nakline kadar giden ciddi bir hastalık.

Nedeni çoğu zaman genetik. Ancak çevresel faktörler yani kaşıma ve ovalama ile yapılan travma da hastalığa neden olabilir. Devamlı değişen gözlük numaraları, artan miyopi ve astigmat; gözlüğe rağmen net görememe; alerji, kaşıntı ve ovalama, ışıkların etrafında dağılmaları en sık görülen belirtilerdir” dedi.

24.2.2011 - 5539

'Gözün Mucitleri' Dünyagöz'de Buluştu! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Melek Özyılmaz dedi ki;
18.3.2011

İlgili Diğer Yazılar
Kalitesiz güneş gözlüğü, göze ciddi zararlar verebilir
Kalitesiz güneş gözlüğü, göze ciddi zararlar verebilir
Sigara içmek görme kaybı riskini artırıyor
Sigara içmek görme kaybı riskini artırıyor
Güneş gözlüğü alırken 7 noktaya dikkat
Güneş gözlüğü alırken 7 noktaya dikkat
Prof. Dr. Orhan: Göz Alerjileri Tedavi Edilmezse Göz Kaybına Neden Olabiliyor
Prof. Dr. Orhan: Göz Alerjileri Tedavi Edilmezse Göz Kaybına Neden Olabiliyor
Hamilelikte Göz Sağlığına Dikkat Edilmeli
Hamilelikte Göz Sağlığına Dikkat Edilmeli
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Sağlık Video Yaşam Boyu Formda Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır?
Yaşam Boyu Formda Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır?
Sağlık Video Diyabet Nedir?
Diyabet Nedir?
Sağlık Video İdeal Bel Çevresi Ne Kadar Olmalıdır?
İdeal Bel Çevresi Ne Kadar Olmalıdır?

 

[Hata Bildir]