Gripten Koruyucu 7 Önlem

Memorial Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Muharrem İngeç, grip hakkında bilgi verdi ve gribe karşı alınması gereken önlemleri anlattı.

Gripten Koruyucu 7 Önlem

Dünyada her yıl 600 milyon kişiyi etkileyen grip, kış aylarında artış gösteriyor. Halk arasında "ilaç kullansam da kullanmasam da 1 hafta atlatıyorum " algısı nedeniyle grip enfeksiyonu,bazen menenjit ve zatürre gibi ciddi hastalıklara kadar ilerleyebiliyor. Her yıl yaklaşık 500 bin kişinin yaşamı, gribe bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalıklar nedeniyle tehlikeye giriyor.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ ZEMİN HAZIRLIYOR

Tokalaşma, öpüşme, çok yakın mesafeden konuşma ile çok kolay bulaşabilen grip, kalabalık ortamlarda hapşırırken ya da öksürürken ağzı ve burunu kapatmama, elleri düzenli yıkamama, hasta olan kişilerle aynı ortamda bulunma gibi nedenlerle çok kolay yayılmaktadır.

Yakın temasla bulaşan grip, öksürük veya hapşırık yoluyla vücut dışına atılan sıvılarının partikül olarak havada asılı kalmasıyla insandan insana rahatlıkla geçmektedir. Özellikle soğuk havalarda alışveriş merkezi gibi kapalı ortamlarda uzun süre vakit geçirmek ise bu hastalığın toplumda yayılmasına zemin hazırlamaktadır.

EV İSTİRAHATİ ÖNERİLİYOR

Bağıl nem oranının kış aylarında artmasıyla havadaki damlacıklar, virüs ve mikropların canlılığını koruyarak bir yerden bir yere taşınmasını sağlamaktadır. Özellikle kış aylarındaki hava kirliliği, nemli partiküllerin taşıma kapasitesini artırarak viral ve bakteriyel solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

Sonuçları bakımından ağır olmayan ancak birçok insanı etkileyerek iş kaybına ve diğer hastalıklara zemin hazırlayan gribin yayılmaması için hasta olanların mümkünse evden çıkmayarak istirahat etmesi önerilmektedir. Bu hastalığa yakalananların büyük bir bölümü ek bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan 2-2,5 haftada iyileşebilmektedir.

RİSK GRUBUNDAKİLERDE GRİP HAYATİ TEHLİKE

65 yaş üzerindeki kişiler, çocuklar ile kronik hastalığı olanlarda görülen grip, bronşit ve zatürreye dönüşebilmektedir. Özellikle çocuklarda burun iltihapları ve kulak enfeksiyonlarına da neden olan grip, erken dönemde kontrol altına alınmadığında sinüzit, larenjit ve farenjitin yanı sıra; menenjit, beyin ve kas iltihabına yol açarak hayati bir sorun oluşturmaktadır.

Bu nedenle risk grubundaki çocuklarda ve yaşlılarda kulaktan dolma bilgilerle hareket edilerek tavsiye üzerine rastgele ilaç alınmamalı, özellikle uzman hekimlerin tavsiye etmediği hiçbir antibiyotik kullanılmamalıdır.

Ocak ve şubat aylarında zirve yapan gripten korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirecek önlemler alınmalıdır. Dengeli ve sağlıklı beslenmek, sigara içmemek, hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde mümkünse sokağa çıkmamak, en önemlisi grip olan insanlardan uzak durmak alınacak önlemler arasındadır.

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN HANGİ ÖNLEMLER ALINMALI?

Gribin yayılmaması için el hijyeni çok önemlidir. Eller bol su ve sabun ile en az iki dakika yıkanmalıdır. Bu önlem, hastalığın bulaşma riskini azaltmaktadır.

Özellikle çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmalı, ebeveynler çocuklara örnek olmalıdır. Kreş ve okul gibi çocukların topluca bulunduğu mekanlarda bulaşma riski yüksek olan bu hastalığın yayılmaması için çocuklara hijyen kuralları anlatılmalıdır.

Hapşırırken ya da öksürürken kolun iç yüzeyi ağıza ve buruna tutularak vücuttan çıkacak damlacıklar engellenmelidir.

Lavabo, klozet, tırabzan ve kapı kolu gibi yüzeyler sık sık temizlenmelidir. Bu yüzeylerde barınan grip mikrobu çok kolay bulaşmaktadır.

Grip hastası olanlar kullandıkları eşyaları diğer insanlarla ortak kullanmamalıdır.

Kağıt mendiller bir kez kullanıldıktan sonra atılmalı ve sık sık değiştirilmelidir.

Kapalı mekanlar sık sık havalandırılmalı, toz ve akarların yayılmaması için hepa filtreli elektrik süpürgeleri kullanılmalıdır.

16.1.2019 - 37732İlgili Diğer Yazılar
Grip enfeksiyonu mevsimi başlıyor
Grip enfeksiyonu mevsimi başlıyor
Gripte Mart Alarmı
Gripte Mart Alarmı
Grip Ve Nezleyi Birbirine Karıştırmayın
Grip Ve Nezleyi Birbirine Karıştırmayın
Grip Şakaya Gelmez
Grip Şakaya Gelmez
Öpücük Hastalığı Nasıl Oluşuyor?
Öpücük Hastalığı Nasıl Oluşuyor?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]