Gu¨nes¸ Koruyucular, Uva ve Uvb Filtreleri İc¸ermeli"

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nilgün Öncebe, gu¨nes¸ten koruyan u¨ru¨nlerin, yu¨ksek miktarda gu¨nes¸ ıs¸ınlarını su¨zen UVA ve UVB filtreleri ic¸ermesi, deriye yu¨ksek oranda emilim sagˆlaması, nemlendirmesi, suya, denize, terlemeye, buharlas¸maya,...

Gu¨nes¸ Koruyucular, Uva ve Uvb Filtreleri İc¸ermeli

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nilgün Öncebe, gu¨nes¸ten koruyan u¨ru¨nlerin, yu¨ksek miktarda gu¨nes¸ ıs¸ınlarını su¨zen UVA ve UVB filtreleri ic¸ermesi, deriye yu¨ksek oranda emilim sagˆlaması, nemlendirmesi, suya, denize, terlemeye, buharlas¸maya, su¨rtu¨nmeye dayanıklı, kokusuz ve renksiz, etki su¨resi uzun, kullanımı kolay olması gerektiğini belirtti.

Öncebe, yazılı açıklamasında, uzun (infrared) ve kısa dalgalardan (UVA, UVB ve UVC) oluşan gu¨nes¸ ıs¸ınlarının, D vitamini kaynağı olmasının yanı sıra bu ışınların deri üzerindeki etkilerinin her zaman olumlu olmadığına değindi.

UVA ıs¸ınının, derinin alt tabakalarına ulas¸tığını ve yayıldığını, bunun sonucunun cilt kanserine neden olabildiğini anlatan Öncebe, şu bilgileri verdi:

"UVB ışını, derinin üst tabakasını etkiler. Yaz aylarında ve yüksek yerlerde daha yoğundur. Derinin üst tabakası, gu¨nes¸ ıs¸ınlarını yansıtma, dagˆıtma ve absorblama yoluyla UVA ve UVB ıs¸ınlarının etkisinden kısmen korumaktadır. Ancak bu koruma, günümüzde ozon tabakasının incelmesi gibi değişen çevresel faktörler dolayısıyla yeterli olamamaktadır. Bu nedenle gu¨nes¸ ıs¸ınlarından koruyan u¨ru¨nler, UVA ve UVB filtreleri ic¸ermelidir."

Öncebe, gu¨nes¸ ıs¸ınlarının deri u¨zerinde, zaman ic¸erisinde incelme, elastikiyetin bozulması, kırıs¸ıklık, kuruluk, pigmentasyon degˆis¸ikligˆi, kılcal damarların belirginles¸mesi, fotoyas¸lanma ve cilt kanseri olus¸ma riskinin artması gibi o¨nemli olumsuz etkiler meydana getirdiğini, bu nedenle güneşten korunma yöntemlerini iyi uygulamak gerektiğini belirtti.

Güneş ışınlarından şapka, şemsiye, uzun kollu giyeceklerle kısmen korunulabileceğini, ancak güneş ışınlarının etkisinin, beton, kum, kar, su gibi yansıtıcı yüzeylerde kaybolmadığını kaydeden Öncebe, güneşin UVA ve UVB ışınlarına karşı etkili, yüksek koruma faktörü (SPF) içeren ürünler kullanılması gerektiğini vurguladı.

"Hava bulutlu olsa da güneş koruyucu sürülmeli"

Öncebe, hava bulutlu olsa dahi güneş koruyucu sürmek gerektiğinin altını çizerek, güneş koruyucu ürün seçerken göz önünde bulundurulması gerekenleri şöyle sıraladı:

"Dış mekanlarda çalışanlar, açık hava sporları ile uğraşanlar, yüzme, su kayağı veya rüzgar sörfü gibi su sporları yapanlar, uzun süreli güneşlenenler, yoğun terlemeye maruz kalacakları için yüksek SPF'li ve suya dayanıklı bir güneş koruyucu kullanmalıdır. 6 aydan daha büyük çocuklar ve gençler için, geniş spektrumlu ve yüksek SPF'li bir güneş koruyucu losyon formu kullanılmalı. Bu yaş grubu için alkol bazlı güneş koruyucu ürünleri kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Yetişkinler cilt tipine, cilt rengine, cilt durumuna göre güneş koruyucu seçmeli. Kuru cilt için krem formunda güneş koruyucu, yağlı cilt için losyon veya jel bazlı bir güneş kremi tercih edilmeli. Egzama veya iltihaplı bir cilt üzerinde alkol bazlı güneş koruyucuları kullanmaktan kaçınılmalı. Dudaklar için jel bazlı dudak güneş kremi kullanmak yararlıdır. C¸ocuklar ac¸ık havada oynadıkları ic¸in daha uzun su¨re gu¨nes¸ ıs¸ınlarının etkisi altında kalırlar. Bu nedenle cilt tipine bakılmaksızın gu¨nes¸ten koruyan yu¨ksek fakto¨r ic¸eren u¨ru¨nlerin uygulanması uygun olacaktır. Yetişkinlerde ise cilt rengine ve hassasiyet durumuna göre uygun derecede faktör içeren güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş ışınlarından korunmada güneş gözlüğü takmak da gereklidir. Çünkü güneş ışınları katarakta neden olabilir."

Güneşe maruz kalmadan, ürün içeriğine göre 30 dakika ile 1 saat önce güneş koruyucu uygulanması gerektiğine işaret eden Öncebe, çoğu güneş kreminin yüzdükten veya ağır terlemeden sonra ciltten çıkması nedeniyle 2-4 saat arasında yeniden sürmek gerektiğini belirtti.

Öncebe, "Gu¨nes¸ten koruyan u¨ru¨nler, yu¨ksek miktarda gu¨nes¸ ıs¸ınlarını su¨zen UVA ve UVB filtreleri ic¸ermeli. Serbest radikal olus¸umu engellemeli, deriye yu¨ksek oranda emilim sagˆlamalı, nemlendirmeli, suya, denize, terlemeye, buharlas¸maya, su¨rtu¨nmeye dayanıklı, kokusuz ve renksiz, etki su¨resi uzun, kullanımı kolay olmalıdır. Ayrıca toksik, tahris¸ edici olmamalıdır." bilgilerini paylaştı.

27.06.2018 - 33819Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]