Gül Hastalığı, Erkeklerde Burun Büyümesine Neden Oluyor

Dr. Derya Koç Yücel, 'Akne Rozasea'nın (Gül hastalığı), tedavi edilmemesi durumunda ileri evrede özellikle erkeklerde burun büyümesine neden olabileceğini belirtti.

Gül Hastalığı, Erkeklerde Burun Büyümesine Neden Oluyor

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya Koç Yücel, yüzde kızarıklık ve kılcal damar genişlemeleriyle ortaya çıkan ve kırmızı iltihaplı sivilcelere neden olan 'Akne Rozasea'nın (Gül hastalığı), tedavi edilmemesi durumunda ileri evrede özellikle erkeklerde burun büyümesine neden olabileceğini belirtti. Kişilerin genel görünümlerini etkilediği için psikolojik, sosyal ve mesleki sorunlara neden olabilen ve halk arasında gül hastalığı olarak bilinen Akne Rozasea, henüz tam olarak tedavi edilemeyen hastalıklar arasında yer alıyor. Hastalığın belirtileri ve semptomları, rahatlatabilecek çeşitli tedavilerle hafifletilebiliyor.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya Koç Yücel, burun, yanaklar, alın, çene ve göz kapaklarında görülen hastalığın kızarıklık ve küçük sivilceler şeklinde ortaya çıktığını belirtti. Dr. Yücel, gül hastalığının tam bir sebebe bağlı olmadığını, genetik yatkınlık ve bağışıklık sisteminin de devreye girmesiyle hastalığın gelişebildiğini söyledi. Dr. Yücel, "Stres de artırıyor ama hastalık pek çok şeyin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Güneşe maruziyet, ondan dolayı oluşan kılcal damar artışı, midedeki bazı enfeksiyonlar ve damarlanmanın artışı gibi. Bağışıklık sistemi devreye girince, iltihaplar yapıyor " dedi.

30-60 YAŞ ARASINDA ORTAYA ÇIKIYOREvreler halinde ilerleyen hastalığın tam olarak tedavi edilmemesine karşın tedaviyle belirtileri ve semptomların rahatlatılabileceğini ifade eden Dr. Yücel, şunları söyledi:

"Bizim sık gördüğümüz bir hastalık. 30- 60 yaş arası, açık tenli, renkli gözlü kişilerde daha sık görülüyor. Kırmızı ve iltihaplı döküntülerin tedavisinde başlıca tedavi, antibiyotik ve çeşitli kremlerdir. Bu hastalıkta yeme içmede kısıtlamalar vardır. Baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Çok sıcak ve çok soğuk yememeli. Çünkü aşırı ısı farklılıklarına karşı duyarlı bir hastalık. Ayrıca stresten uzak durulmalı. Hastalar kullandıkları ürünlere çok dikkat etmeli. Kolonya gibi alkol içerin ürünlerden uzak durulmalı. "

Gül hastalığının güneşten etkilenen bir hastalık olduğunu da sözlerine ekleyen Dr. Yücel, "Güneşten korunmak çok önemli. Eğer korunma olmazsa, ciltte kılcal damarlar artıyor. Kılcal damar artınca, o bölgeye yoğun kan geliyor. Aşırı kızarıklığa neden oluyor " dedi.

KIRMIZI BÜYÜK BURUNA NEDEN OLABİLİYORHastalığın ilk evresinde yüzde genel bir kızarıklık olduğunu, küçük sivilcelerin ortaya çıktığını belirten Dr. Yücel, "İlk evrelerde ağızdan alınan ilaçlar ve kremlerle tedavi edilir. Ancak eğer damarlar artmışsa lazerle genişleyen damarlar yakılabilir " diye konuştu. Hastalığın hiç tedavi edilmemiş ileri evrelerinde özellikle erkek hastalarda burun büyümesinin ortaya çıktığını anlatan Dr. Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu hastalıkta önce kılcal damar artışı oluyor, ama zamanla yağ bezeleri artışına dönüşüyor ve rinofima denilen özel bir durum gelişebiliyor. Rinofima burun derisi altındaki yağ bezlerinin genişlemesi sonucu burunda kızarma, büyüme ve bazen yumrularla ortaya çıkıyor. Bu durumda cerrahi gerekiyor. Burun soyma dediğimiz işlem yapılır. "

 

19.08.2018 - 34750İlgili Diğer Yazılar
Güneşin zararlı etkilerine karşı önleminizi alın
Güneşin zararlı etkilerine karşı önleminizi alın
Sigara, Sedef Egzama Ve Saç Dökülmesine Yol Açıyor!
Sigara, Sedef Egzama Ve Saç Dökülmesine Yol Açıyor!
Leke ve Kırışıklıkların Çözümünde Plazma Teknolojisi
Leke ve Kırışıklıkların Çözümünde Plazma Teknolojisi
Depresyon, Cilt Hastalıklarını Tetikliyor
Depresyon, Cilt Hastalıklarını Tetikliyor
Bronzlaşma Derinin Hasar Görerek Kendi Kendini Korumasıdır
Bronzlaşma Derinin Hasar Görerek Kendi Kendini Korumasıdır
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]