Güneş ve Sıcak Su Cildi Yaşlandırıyor

Güneş ışınlarından, sıcak su kullanımından uzak durun. Soğuk ve ılık su kullanımı cildin genç kalmasını sağlıyor.

Güneş ve Sıcak Su Cildi Yaşlandırıyor
Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç .Dr. Hüseyin Tol, yaz mevsiminde güneş ışınlarından mutlaka istifade etmemiz gerektiğini fakat ışınların zararlı etkilerini hesap etmemiz gerektiğini vurguluyor.

Özellikle küçük yaşlarda bebeklikten beri biriken güneş ışınlarının kümülatif etkisi ciltte tahrişe, uzun vadede yaşlanmanın etkilerini gösteren kırışıklıklara ve daha da kötüsü bazen çok tehlikeli deri kanserlerine yol açabilmektedir. O nedenle güneşten mutlaka korunmak lazım, gerek giysilerimizle gerek gözlüklerimizle gerek kasket, şapka gibi koruyucularla ve gerekse güneşten koruyucu losyonlarla güneşten korunmamız gerekmektedir.

Aşırı Sıcak Suyla Temasa Dikkat!

Bunun yanında çok aşırı sıcak suyla temasımızı azaltmak olabildiği kadar aşırı kese, lif yapıp cildi tahriş etmemek ama tabi temizliği ihmal etmemek kaydıyla öneriyoruz. Bu arada devamlı soğuk suyla elimizi yüzümüzü yıkamak çünkü soğuk su özellikle ciltte dokuların tahrişini engellemekte, cildin yaşlanmasını ve kırışıklıkları engellemektedir. Soğuk suyla ayrıca duştan çıktıktan sonra elimizi, yüzümüzü, gözümüzü yıkarsak cildin daha genç kalması, daha geç kırışması ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmak için günlük yaşantımızda her zaman soğuk suyu öneriyoruz. Tabi ki duşta aşırı olmamak kaydıyla belirli sıcaklıkta veya ılıklıkta su kullanılabilir.

Yaz Aylarında Elbise Giyimi

Özellikle açık renk elbiseleri tavsiye ediyoruz çünkü güneş ışınlarını yansıttığı için güneş ışınlarının birikimini engeller. Şapka, kasket ve gözlük öneriyoruz. Sık dokulu giysiler öneriyoruz. Bunlar güneş ışınlarından doğal bir korunma mekanizmasıdır. Özellikle Konyamızda da rakım olarak yüksekte yaşadığımıza göre bunlara uyulması çok önemlidir.

Bunun yanında güneşten koruyucu faktörler olarak ortalama 25 ve üstü faktöre sahip (SPF 25 ve üstü) güneşten koruyucu krem ve losyonlar kullanılması bizim için önemli bir tavsiyedir. Sabah, öğle, ikindi ve ikindi akşam arası günde 3, 4 ve bazen 5 kere bile bunları sürmemiz lazım. 3 saatte bir güneşten koruyucuların yenilenmesi lazım çünkü ister istemez bunlar etkisini yitirmekte yada azaltmaktadır. "İçeride oturuyorum, güneşten koruyucu kullanmasam olur mu? " diyorlar, çok yanlış birşey çünkü ultraviole-A güneş ışınlarından en yoğun olanıdır ve pencere camından geçer. O nedenle içeride olan insanlarda güneş ışınlarından etkilenebilmektedirler. "Dışarıya hangi saatte çıkalım " derseniz güneşin yoğun olduğu 10:00 - 16:00 saatleri arası dışarı fazla çıkmamak , denize fazla girmemek gerekir. Çünkü o saatlerde dik olarak gelen güneş ışınları vücuda daha fazla zarar vermektedir. Bu saatte bilhassa güneşten koruyucumuzu kullanalım ama dediğim gibi tekrar etmek gerekirse mutlaka ve mutlaka içeride de olsak güneşten koruyucuları ihmal etmeyelim. Çünkü pencere camından ultraviyole A IŞINLARI girmektedir. Bunları belirtmekte fayda var.

22.8.2013 - 13205Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]