Güneş yanığına ne iyi gelir?

Yaz dönemine kısa bir süre kala pandemi sürecini birçok kişi daha ılıman ve sahil kentlerine geçirmek için akın etti. Yaz aylarında sıkça başımıza gelen ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen güneş yanığı, özellikle pandemi süresinde bulaş riskinden çekinenlerin sorunu olmaya devam ediyor.

Güneş yanığına ne iyi gelir?

Yaz aylarına girmeye başladığımız şu süreçte yazın uykularını kaçıran ve yaz aylarının en büyük problemlerinden olan güneş yanığına karşı evde uygulayacağımız basit yöntemler ile çözüm üretebiliriz. Tedavi edilmemesi halinde su toplaması ve artan acı hissine neden olan Güneş yanığı, ilerleyen süreçlerde yara izlerine neden olabilmektedir. Güneş yanığı sorununa çözüm bulmak isteyenler için detaylı bilgiye haberimizden ulaşabilirsiniz.

GÜNEŞ YANIĞI NEDİR VE NEDEN OLUR?Güneş yanığı, aşırı ve yoğun güneşli günlerde korumasız olarak güneşe maruz kalınması sonucunda deride oluşan kızarıklığa denmektedir. Güneş ışınlarına önlem alınmaması durumunda su toplama, mide bulantısı, üşüme, deride yara izleri gibi sonuçlara varan problemler görülebilir.


Güneş yanığına ne iyi gelir? Güneş yanıkları nasıl geçer?


GÜNEŞ YANIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?Güneş yanığı genellikle deride acı ve kızarıklık ile görülmektedir. Ancak güneş yanığının başka belirtileri de vardır.

Mide bulantısı ve kusma

Sıcak havalarda üşüme

Ateş

Titreme

Baş dönmesi

Bu belirtilerden bir veya birkaç tanesi gözlemlenmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz.

GÜNEŞ YANIĞINA NE İYİ GELİR?Güneş yanığı tedavisine başlamadan önce güneş ile temastan bir süre uzak kalmanızı ve varsa koruyucu krem ile yanıklarınıza tedavi uygulayacağınız yere kadar kendinizi güneş ışınlarından korumanızı öneririz. Bunun dışında eczaneden alınan yanık merhemleri yanıklarınızın tedavisinde yardımcı olacaktır. Ancak merheminiz yoksa ve güneş yanıklarının etkilerinden kurtulmak istiyorsanız evde uygulayacağınız basit yöntemler ile acıların hafiflemesine ve kızarıkların azalmasını sağlayabilirsiniz.

Yoğurt

Hemen hemen herkesin bildiği ve en etkili yöntem yoğurttur. Yanıkların üzerine dolapta bekletilmiş yoğurt sürülmesi halinde kısa sürede ağrının azaldığını ve ferahlama hissinin hakim olacağını göreceksiniz.

Soğuk Kompres

Eğer bölgesel yanığınız var ise üzerine uygulayacağınız soğuk kompres ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Soğuk su ile havluyu ıslatıp bölgeye uygulayabilirsiniz.

Soğuk Duş

Yanıklar vücudunuzun genelinde ise soğuk su ile duş almanız acı hissinin azalmasında oldukça etkili olacaktır.

Aloe Vera

Aloe Vera birçok cilt hastalığına iyi geldiği gibi, yanık tedavisinde de oldukça etkilidir. Taze soyulduktan sonra havanda ezeceğiniz ya da jel halinde aldığınız aloe verayı 5 dakika dolapta tutup, yanık bölge üzerine uygulayın. Cildinize nüfus etmesini bekledikten sonra soğuk su ile durulayın.

Zeytinyağı

Güneş yanığından dolayı kuruyan cildi nemli tutmak çok önemlidir. Nemlendirmek için bir avuç zeytinyağını yanık bölge üzerine uygulayıp 5 dakika beklettinken sonra silmeniz, cildinizin nemlenmesine ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Yulaf Ezmesi

Cildi yumuşatmada en etkili bir diğer yöntem yulaf ezmesidir. 1 çorba kaşığı yulaf ezmesini bir bardak su olacak şekilde kaynatıp iyice soğumasını bekleyin. Çıkan suyu bir bez yardımı ile bölgeye uygulayın ve 5 dakika bekletin. Bu sayede cildinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Nane Yağı

İçerdiği yüksek mentol sayesinde yanık bölgeyi ferahlacak olan nane yağı, ağrıların azalmasında en etkili yöntemlerdendir. Aktarlardan kolaylıkla alabileceğiniz nane yağını yanık bölge üzerine uygulamanız yeterli olacaktır.

Bütün bunların haricinde farklı belirtiler gösteriyor, acı hissi giderek artıyor ise mutlaka uzman tavsiyesi almanızı öneririz.

4.5.2021 2 - 53257İlgili Diğer Yazılar
Dermatoloji uzmanından D vitamini uyarısı
Dermatoloji uzmanından D vitamini uyarısı
Güneş kremi cilt yapısına uygun seçilmeli
Güneş kremi cilt yapısına uygun seçilmeli
Uzmanından
Uzmanından 'ultraviyole ışın' uyarısı: Evde de güneşten korunmaya devam edin
Uzmanlar güneş alerjisine karşı uyardı
Uzmanlar güneş alerjisine karşı uyardı
''Gölgede de güneşten korunma önlemleri alın''
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]