Güneş Yanmasını Önleyen Mayo Çıktı

Fransız Marie Spinali'nin bulduğu ve dünyada ilk kez güneş yanmasını önleyen mayo satışa çıktı ve tam 1000 adet satıldı.

Güneş Yanmasını Önleyen Mayo Çıktı
Güneşin ultraviyole cilde zarar veren, güneş yanmalarından korumak için dünyada ilk kullanıcıyı uyaran elektronik mayoyu Fransız Marie Spinali buldu.

Bu yıl Şubat ayında ilk etapta bayanlar için piyasaya çıkan ileri teknoloji ürünü bikini modelleri şimdiden bin adet sattı. En çok talep Fransa, İtalya, İsviçre, Almanya, İspanya, Amerika, Rusya ve İngiltere'den geliyor.

"AMAÇ CİLDİN TAHRİP ETMESİNİ ÖNELEMEK "

DHA muhabirine konuşan CIL yazılım şirketinde çalışan Marie Spinali "İnsanların deniz, göl, havuz kenarlarında yanmalarını önlemek, günümüzde giderek çoğalan deri kanseri hastalığına karşı küçük bir önlem almayı düşündüm. Bu fikir üç yıl önce aklıma geldi. İnsan bedenine yerleştirilen Radyo Frekans Tanıma Çipi (RFID) üreten bir yazılım şirketinde 15 yıldır çalışıyorum. Modaya ilgi duyduğum için sensörlü çipi mayo modellerimle birleştirdim. 2015 yılın başında 'Spinali Design' firmasını kurdum. Amaç, insanların tatil sezonunda uzun bir müddet güneşte kalıp solar radyasyonuna karşı cildin tahrip olmasını önlemek. Bu küçük bir önlem. Sensör'ü daha iyi geliştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Fransız, Dermatologlar'ında yeni buluşu beğendiğini söyledi. " dedi.

"BEDENDE TAŞINAN ELEKTRONİK ÇİP... "

Bilgisayar destekli bedende taşınan elektronik giyim eşyası olarak adlandırılan 'Wearables' çip, akıllı telefon-smartphone aracılığıyla iletişim kuruyor. Mayo satın alan müşterinin telefonuna bir program indiriyor. Güneş'te fazla kalınca akıllı telefon alarm veriyor. Genelde 15-20 dakikalık güneş banyosundan sonra telefona mesajla beraber uyarı sinyali veriyor. Mesajda yeniden güneş koruyucu krem sürmesi veya kişinin gölgeye çekilmesi isteniyor. Fransa'nın, İsviçre'ye sınır 115 bin nüfuslu Mulhouse kentinde su geçirmeyen sensörlü çip sayesinde güneş yanmaları ortadan kalkıyor. Zararlı güneş ışınlarına karşı dünyada ilk defa piyasaya çıkan bikiniler şimdiden herkesin ilgisini çekiyor.

Bikini'nin alt kısmına takılan sensörlü çip istenirse çıkarılıyor. Yüz üstü yatarken sensörlü çipi çıkarıp plaj havlusun kenarına takılıp sırt yanmaları da böylelikle önleniyor. Yeni teknolojiyle beraber sensörün devamlı geliştirildiğini anlatan Marie Spinali önümüzdeki yıllar içinde çocuklar ve erkekler için sensörlü çipli mayoların piyasaya çıkacağını söyledi. Piyasaya yeni çıkacak mayolarda sensörler artık çıkmayacak. Sensörlü çipler kumaşın içinde sabit olacak ve mayonun dışından görünmüyor. 1,50m.X 2,00m. ebatta olan plaj havlularında sensörler mayolarda olduğu gibi kumaşın içinde yer alıyor.

BİKİNİ FİYATLARI 149 EURO'DAN BAŞLIYOR

Sensör'lü bikini satın almak isteyenler internet üzerinden www.spinali-design.fr adresinden 6 bikini modelinden birini beğenip, tercih edilen kumaş rengi ve beden ölçülerini göndermesi isteniyor. 'Spinali Design', 13 çalışanı bikinileri herkesin beden ölçülerine göre özel hazırlıyor. Mulhouse kentinde imal edilen 6 model, 7 değişik renkli bikinilerin fiyatı 149 Euro'dan başlıyor. Plaj havluların fiyatı ise 99 Euro.

9.9.2015 0 - 18730

İlgili Diğer Yazılar
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Sistemi ile Tanışın
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
Covid-19
Covid-19'a karşı ilk yerli sentez ilaç
Normalleşmeyi sağlıklı atlatmanın 2 püf noktası
Normalleşmeyi sağlıklı atlatmanın 2 püf noktası
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]