Hamilelik belirtileri nelerdir?

Mide bulantısı, adet gecikmesi ve baş dönmesi yaşayan bir çok kadın "Hamile miyim?" sorusunu sormaktadır. İlk 7 günde ortaya çıkan bazı belirtiler ile hamile olduğunuzu anlamanıza yardımcı olabilir.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Kadınlarda gebelik döneminde vücutlarında bir çok değişim görülür. Adet dönemlerinde yaşadıkları belirtiler ile hamilelik belirtileri karıştırılmaktadır. Adet gecikmesi veya kesintisi, mide bulantısı ve baş dönmesi yaşayan kadınlar öncelikle hamilelikten şüphelenip, bu konu hakkında detaylı araştırma yapmaktadır. Hamilelik (gebelik) hakkında detayları haberimizde sizler için derledik.

İLK 7 GÜNDE GEBELİK BELİRTİLERİİlk 7 günde hormon değişiklikleriyle en belirgin gebelik belirtileri halsizlik, yorgun hissetme ve uyku düzeninde bozulmalardır. Adette gecikme, göğüslerde hassasiyet ve sık idrara çıkma en önce gözlemlenen gebelik belirtileridir.


Hamilelik belirtileri nelerdir? 7 günde belli olan Gebelik belirtileri


HAMİLELİĞİN İLK BELİRTİLERİ NELERDİR?Hamileliğin ilk belirtileri adet geçikmesi veya kesilmesi. Ancak adet gecikmesi gibi tek belirti hamile olduğunuzu düşünmek yanlıştır. Beraberinde bulantı, yorgunluk, akıntı var ise hamilelik şüphesi duyulmalıdır. Ancak hamilelik şüpheniz var ise öncelikli olarak eczaneden test almanızı negatif çıkar ise kesin sonuç için sağlık kuruluşunda kan ve idrar testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?Akıntı

Kadınlarda hamilelik döneminde artış gösteren hormonlardan dolayı adet döneminde de artan akıntı hamilelik döneminde daha fazla gözlemlenmektedir. Akıntı fazlalaşması belirtilerden ilkidir.

Mide Bulantısı ve Kusma

Hamilielikte mide bulantısı ve kusma 6. Haftadan itibaren gözlemlenir. Vücutta değişen hormon dengeleri özellikle sabahları etkisini göstermektedir. Bu yüzden güne yeni başladığınızda mideniz bulanıyorsa hamile olma olasılığınız yüksektir.

Adet Gecikmesi

Adet tarihiniz geldiğinde hala adet görmediyseniz ya da daha açık renkte bir kanama ile karşılaşıyorsanız hamile olma şansınız yüksektir. Adet gecikmesi en belirgin gebelik belirtisidir.

Ağrı, Kramp ve Sancılar

Tıpkı regl dönemideki ağrılara benzer ağrılar çekiyorsanız hamile olabilirsiniz. Rahminiz bebek için kendini hazırlamaya başlamış olup, bu hazırlıkta ağrı çekmeniz mümkündür.


Hamilelik belirtileri nelerdir? 7 günde belli olan Gebelik belirtileri


Hassas Duyular

Hamileliğin en büyük belirtilerinden biride hassas duyular. Koku almanın yanında tat duyularıda oldukça keskinleşir. Hormonların etkisiyle daha önce almadığınız kokuları almaya başlamanın yanı sıra yediğiniz yiyeceklerin tatlarını daha fazla almaya başlarsınız.

Ruh Halinde Anlık Değişiklikler

Tıpkı adet döneminde olduğu gibi anlık mod değişimi yaşamanız normaldir. Hormonlar nedeniyle adet döneminden daha yoğun olarak yaşayabilirsiniz.

Baş Dönmesi

Rahmin genişlemesiyle birlikte vücutta oluşturacağı baskı kan pompalamasını etkileyecek ve bu nedenle baş dönmeleri yaşanacaktır. Gebeliğin en belirgin belirtilerindendir.

Kabızlık

Vücut hamileliğe hazırlık evresinde depolamaya yapmaya başlar. Hamilelik süresinde vücutta üretimi artan protesteron hormonu kabızlığa ve şişkinliğe neden olur.

Göğüslerde Hassasiyet

Göğüslerde damarların belirginleşmesi, uçlarda koyulaşma ve büyüme, acı hissi olabilir. İlk haftalarda gözlemlenen göğüslerde hassasiyet gebelikte en çok görülen belirtilerdendir.

Baş Ağrısı

Gebelik olması durumunda 3. hafta değişmeye başlayan kan basıncına bağlı olarak baş ağrısı yaşamanız mümkündür.

Yorgunluk ve Halsizlik

Gebelikte hormonların fazlalaşmasıyla birlikte erken saatlerde uyku ve sabah uyanamama gibi etkiler görülebilir. Kendinizi normalden daha fazla yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

Sık Sık Tuvalete Çıkmak

Rahimdeki genişlemeyle birlikte mesanede baskı hissi görülebilir. Gebeliğin belirtilerinden biri de normalden daha fazla tuvalete çıkmak isteğidir. Bu 9 aylık sürecin her aşamasında olabilir.

İştah Değişiklikleri

Hamileliğin ilk dönemide genellikle iştahta artış gözlemlenmektedir. Ancak bazı gebelerde iştahta kesilme ya da yeme alışkanlığında değişkenliler olabilir.

Bu belirtilerin bir çoğunu kendinizde gözlemliyor olsanız bile hormonların her bünyede farklılık gösterdiğini önemle belirtmemizde fayda var. Hamile olduğunuzdan emin olmak için mutlaka kan ve idrar testi yaptırmanızı ve bu konuda uzman hekimlere başvurmanızı öneririz.

21.4.2021 - 52944İlgili Diğer Yazılar
Doğum sonrası gebelikten korunma!
Genç çift, Rosi yöntemiyle gebelik haberini aldı
Genç çift, Rosi yöntemiyle gebelik haberini aldı
Erzurum Şehir Hastanesi
Erzurum Şehir Hastanesi'nde ilk kez suda doğum gerçekleşti
"100 gebeden 90
"100 gebeden 90'ı koronavirüsü hafif atlatıyor, virüs bebeğe bulaşmıyor"
Gebeliği engelleyen 2 önemli neden !
Gebeliği engelleyen 2 önemli neden !
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Metal Destekli Kron ve Köprü Porselen Protez Nedir?
Metal Destekli Kron ve Köprü Porselen Protez Nedir?
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]