Hastaların Çoğu AIDS Olduğunu Bilmiyor

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada HIV infeksiyonu olan hastaların yüzde 40'ının hastalığa yakalandığını bilmediği bildirdi.

Hastaların Çoğu AIDS Olduğunu Bilmiyor
 Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan, "Dünya Sağlık Örgütü, dünyada HIV infeksiyonu olan hastaların yüzde 40'ından azının bu durumu bildiğini tahmin etmektedir. Hastalar infeksiyonu taşıdıklarını bilmedikleri için başkalarına bulaştırmakta ve tedavi olabilecekken tedavide gecikmektedir " dedi.

Akhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, HIV infeksiyonunun tanı ve tedavisinde son 25 yılda önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, hastalığın günümüzdeki tedavi seçenekleriyle hastanın HIV infeksiyonunun AIDS aşamasına geçmesini engellemek ve hastalığı belli aşamada durdurmanın mümkün olduğunu söyledi.

Bu konuda bilgi ve bilinç düzeyi arttıkça HIV infeksiyonuyla doğan bebek sayısında azalma ortaya çıktığını ifade eden Akhan, AIDS ve komplikasyonlarından ölümlerin azaldığını kaydetti.

Prof. Dr. Akhan,  esas problemin infekte olduğunu bilmeyen ve başkasına bulaştırmaya devam eden hastaların oluşturduğunu dile getirerek, "O yüzden hasta sayısı açısından net bir bilgiye ulaşmak çok kolay olmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, dünyada HIV infeksiyonu olan hastaların yüzde 40'ından azının bu durumu bildiğini tahmin etmektedir. Hastalar infeksiyonu taşıdıklarını bilmedikleri için başkalarına bulaştırmakta ve tedavi olabilecekken tedavide gecikmektedir " ifadesini kullandı. 

Bu nedenle tanı, test ve tedavi açısından toplumda bilgilendirmeye büyük ihtiyaç duyulduğunu anlatan Akhan, tedavinin hem hastanın doğumla bebeğine ya da başkalarına infeksiyonu bulaştırmasının önlenmesi hem de kendi sağlığı açısından gerekli olduğunu bildirdi.

Hastalıkla ilgili yeni tanılar var

Yeni tanı alan hastalarda artış olması, halk sağlığı açısından hastalığın test edilme ve tanınmayla ilgili problemlerin olduğunu hakkında bilgi verdiğini ifade eden Prof. Dr. Akhan, bu durumun hastalığa gereken önem ve dikkatin gösterilmediğinin kanıtı olduğunu belirtti.

Akhan, Dünya Sağlık Örgütü'nün 2013 verilerine göre, düşük ve orta gelirli ülkelerde HIV infeksiyonu için tedavi alması uygun olan kişi sayısının 28,6 milyon olarak tahmin edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bunun 10 milyonu tedavi olmaktadır. 2010 yılında tedavisi uygun olan kişi sayısı 15,9 milyon olup, bunun 10 milyonu yine tedavi almaktaydı. Tedavi alan hasta sayısında önemli bir değişiklik olmamasına rağmen, tedavi alması gereken hasta sayısında bariz bir artış görülmektedir. Bu durum hem yeni infeksiyonların olması hem de tanı ve farkındalığın artmasıyla açıklanabilir. Türkiye'de Sağlık Bakanlığı verilerine göre, HIV/AIDS sayısı yıllara göre artış göstermeye devam etmektedir. 2012 yılının aralık toplam sayısı, 6 bin 188'dir. "

2.12.2013 - 13493İlgili Diğer Yazılar
AIDS Tehlikesi Sinsice Yayılıyor
AIDS Tehlikesi Sinsice Yayılıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]