Hastaların Dörtte Biri Acile Koşuyor

Hastane acil servisleri tıklım tıklım ama Bakanlığa göre çoğu acil hasta değil!

Hastaların Dörtte Biri Acile Koşuyor

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Hasan Çağıl, acillere gereksiz başvuruların yüksekliğine dikkat çekerek, "Acillerden hizmet almaya gelenler arasında gün içinde polikliniklerde muayene olabilecek çok sayıda vatandaş bulunuyor " dedi.

Çağıl, son zamanlarda acil servislerle ilgili basına yansıyan haberler konusunda AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Acil servislere mevsime bağlı başvuruların arttığını, ancak bu birimlerde genelde büyük yoğunluk yaşandığını dile getiren Çağıl, bunun farklı sebeplere bağlı olduğunu söyledi.

Yapılan iyileştirmelere rağmen sağlık binalarının artık kapasiteyi kaldıramamasından kaynaklanan sorunlar olduğunu anlatan Çağıl, "Sağlık kurumlarının fiziki imkanlarının genişletilmesi için şehir hastaneleri gibi çok büyük projeleri oluşturmaya çalışıyoruz. Bu süreç alacak ama bazı düzeltmelerle hizmeti daha da iyileştirmeye devam edeceğiz " dedi.

Sağlık alanında büyük ölçüde uzman ve yardımcı sağlık personeli açığı bulunduğunu ifade eden Çağıl, bu açık kapatılana kadar sıkıntılarla zaman karşılaşılmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

GEREKSİZ BAŞVURU ÇOK

Çağıl, vatandaşların acil servisleri çoğu zaman gereksiz meşgul ettiğini bildirerek, "Acillerden hizmet almaya gelenler arasında gün içinde polikliniklerde muayene olabilecek çok sayıda vatandaş bulunuyor. Biz bunları geri çeviremiyoruz. Acile kadar gelen vatandaşımıza hizmet etmek zorundayız ancak o vatandaşımız gerçekten durumu acil olanların işlemlerinin uzamasına ve gecikmelere sebep olabiliyor " dedi.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Hasan Çağıl, acil servislerin doğru bir şekilde kullanılması için vatandaşlardan sadece reçete yazdırmak ya da ertesi gün yaptırabilecekleri işlemler için acilleri değil poliklinikleri tercih etmelerini istedi.

"Acillerde sağlık personelinin ilgisizliğinden ziyade mekansal zorluklardan şikayetlerin dile getirildiği "nin belirtilmesi üzerine Çağıl, "Elbette. Çünkü gerçekten acillerdeki tüm sağlık personelimiz görev saatleri içinde yerinde, hastaların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor ama fiziki yetersizlikler ve iş yükünün çok artmış olması maalesef bazı istenmeyen olayların ortaya çıkmasına neden oluyor " diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı hastanelerine günlük başvuruların yüzde 25'ini acil servis için başvuruların oluşturduğu bilgisini veren Çağıl, "Yüzde 25 acil vakaların değil acili kullananların oranıdır. Bu çok büyük bir rakam böyle bir acil oranı yok. Yaptığımız incelemelerde acili kullanması gerekenlerin oranının çok daha az olduğunu görüyoruz " ifadelerini kullandı. konuştu.

ŞEHİR HASTANELERİ

Çağıl, çok sayıda ilde kurulacak şehir hastanelerinin hem acil hem de diğer sağlık hizmetlerinin sunumunda büyük rahatlama sağlayacağını, daha geniş ve ferah mekanlar oluşturulacağını söyledi.

Yirminin üstünde proje olduğunu kaydeden Çağıl, şehir hastaneleri dışında, Sağlık Bakanlığı'nın kendi imkanlarıyla inşa edilecek yeni hastaneler ve hizmet alanlarının genişletilmesiyle mekansal sorunların çözümlenmeye çalışıldığını belirtti.

16.2.2013 - 12043Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]