Hastane, Ameliyat Sonrası Ölen Hastaya "Doğal Ölüm" Raporu Yazdı

Karabük'te geçirdiği apandisit ameliyatı sonrası, enfeksiyon kapıp yeniden ameliyata alınan ve 3 gün sonra yaşamını yitiren hastanın ölüm nedenine, "evde doğal ölüm" yazıldı.

Hastane, Ameliyat Sonrası Ölen Hastaya

Karabük'te, karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede apandisit ameliyatı olan 27 yaşındaki Kadir Orhan, taburcu olduktan 1 hafta sonra ciğerlerinde su biriktiği ve kanında enfeksiyon tespit edildiği gerekçesiyle aynı hastanede yeniden ameliyat edildi. Orhan, 3 gün sonra bu sabah hayatını kaybetti. Ailesi, yanlış ameliyat sonrası hayattını kaybettiğini iddia ederek, ilk ameliyatı gerçekleştiren doktor hakkında suç duyurusunda bulundu.

ENFEKSİYON KAPTI YENİDEN AMELİYATA ALINDI

Kentte özel su dağıtım şirketinde çalışan Kadir Orhan, geçen 14 Ağustos'ta karın ağrısı şikayeti ile Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gitti. Apandisit teşhisi konulan Orhan, Genel Cerrah Uzman Dr. Rahmi Hoşkar tarafından aynı gün ameliyata alındı. Bekar olan Orhan, 2 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edildi. Orhan, evinde rahatsızlanınca geçen Çarşamba günü hastanenin acil servisinde serum bağlandıktan sonra tekrar evine gönderildi. Evinde yeniden rahatsızlanan Orhan, geçen Cuma günü aynı hastaneye kaldırıldı. Doktorlar, Orhan'ın ciğerlerinde su toplandığını, kanında enfeksiyon olduğunu teşhis ederek ameliyata aldı. Ameliyat sonrası yoğun bakıma alınan Orhan, bugün sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

"ÇOK UĞRAŞTIM SENİ KURTARAMADIM"

Oğullarının ölüm haberiyle yıkılan ailesi, ilk ameliyatı gerçekleştiren doktor Rahmi Hoşkar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kadir Orhan'ın cenazesi, savcının incelemesinin ardından kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için otopsi yapılmak üzere Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Aynı hastanede temizlik görevlisi olarak çalışan anne Döndü Orhan, "Çok uğraştım seni kurtaramadım. Sana bakmadılar. Zamanında Ankara'ya göndermediler de şimdi niye gönderiyorlar" diye ağıt yaktı.

"EVDE DOĞAL ÖLÜM"

Öte yandan Murat Orhan'ın hastaneden verilen ölüm belgesinde 'Evde doğal ölüm yazması' aileyi şoke etti. Belgede yanlışlık yapıldığı ve düzeltileceği öğrenildi.

Yakını aynı zamanda avukat olan Oktay Gülbağ, Kadir Orhan'ın apandisit şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı gece ameliyat olduğunu söyledi. Kendilerine ameliyatın başarılı geçtiğinin söylendiğini belirten Gülbağ, şöyle dedi:


"Hastamız ameliyattan 2 gün sonra taburcu oldu. Eve geçince sağ tarafı felç bir şekilde koltuk değneği ile yürüyordu. Ayağı ve eli tutmuyordu. 2 gün sonra da konuşamamaya başladı. Devamlı acil servise kaldırıldı, burada ağrı kesici ve serumlar verildi ve hastamız burada böyle idare edildi, eve gönderildi. En son yerinde duramayan hastamızı geçen Cuma günü mecbur kaldık ve hastaneye getirdik. Başka bir doktor bize, doktor hatasının olduğunu diren takılmadığını ve içerideki mikroplu suyun kana karıştığını ayrıca ciğerde su toplandığını söyledi. Aynı gün ameliyatı yapan doktor izine ayrılmış, kent dışına çıkmış. Daha sonra ciğerlerdeki suyun alınması gerektiği ancak bu cihazın hastanede olmadığı söylendi. Akabinde acil olarak ameliyata alındı. Yoğun bakımda hastamızı bugün sabah kaybettik. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk."

"HASTA YAKINLARI MÜSTERİH OLSUNLAR"

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Alaattin Polat ise Kadir Orhan'ın ölümüyle ilgili olarak herhangi bir ihmal ve kasıt olmadığını düşündüklerini buna da inandıklarını ifade etti. Doç. Dr. Polat, şunları söyledi:

"Herhangi bir ihmal ve ilgisizlik varsa bununla ilgili her türlü bilgiyi ve belgeyi savcılığa vereceğiz. Hasta yakınları müsterih olsunlar."
24.8.2015 - 18597Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]