Hastaneler 5 Yıldızdan 7 Yıldıza Dönüştü

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, hastaneler ve odalarının "5 yıldızlı" tabirinden "7 yıldızlı"ya dönüştüğünü belirterek, "Bir hasta başına düşen kapalı mekan, ortalama 200 metrekare civarında.

Hastaneler 5 Yıldızdan 7 Yıldıza Dönüştü
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, hastaneler ve odalarının "5 yıldızlı " tabirinden "7 yıldızlı "ya dönüştüğünü belirterek, "Bir hasta başına düşen kapalı mekan, ortalama 200 metrekare civarında. 200 metrekare, belki de bir ailenin oturduğu daireden çok daha geniş " dedi.

Müezzinoğlu, Kepez beldesinde inşasına başlanan Çanakkale Devlet Hastanesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de hastane koşullarının son derece çağdaş ve modern hale getirildiğini bildirdi.

Son yıllarda sağlıktaki değişim ve dönüşüme değinen Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Hastaneler ve odaları artık '5 yıldızlı' tabirinden '7 yıldızlı' tabirine döndü. Bir hasta başına düşen kapalı mekan, ortalama 200 metrekare civarında. 200 metrekare, belki de bir ailenin oturduğu daireden çok daha geniş. Ailelerin oturduğu daireler ortalama 100-125 metrekare. Dünya standartlarındaki laboratuvarlarıyla hele hekim tecrübesinde yakaladığımız standartla dünyayla yarışabilen ve dünyanın neresinde olursa olsun yapılabilen bütün tetkiklerin ve tedavilerin başarılabildiği bir ülke haline geldik. Bundan sonra yeni hedeflere koşma dönemi geliyor. İnşallah önümüzdeki süreçte şehir hastanelerimiz ve modern hastanelerle yalnız 76 milyon insanımıza sağlık hizmeti sunan değil, yakın coğrafyamızdaki 1 milyar komşumuza sağlık turizmiyle de sağlık imkanı sunabilecek bir ülkeyiz. "

Sağlık Bakanlığı olarak 31 bin yatak kapasitesine sahip tesislerin inşaatını sürdürdüklerini, bunların 1-2 yılda hizmete alınacağını aktaran Müezzinoğlu, temeli atılan bu hastanenin ise en geç 2-2,5 yıl sonra hizmet vermeye başlayacağını anlattı.

Şehir hastanelerinde 24 bin yatak kapasitesinin toplu imza törenini yaptıklarını ve bunların da 3 yıl içinde hizmete alınacağını dile getiren Müezzinoğlu, "Bu yıl yine kamu-özel ortaklığıyla yaklaşık 25 bin yatak kapasitesinin ihale sürecini başlatıyoruz. 2018 yılı sonu itibarıyla 95 bin yatak kapasitesi, yeniden ileri teknolojiyle depreme dayanıklı altyapısıyla çağdaş ve modern hastaneler şeklinde hizmete girmiş olacak. Bütün bunları istikralı bir yönetim anlayışıyla siyasi istikrarla başardık " ifadesini kullandı.

"Milletin geleceğini karartmak isteyenler var "

Müezzinoğlu, zaman zaman siyasi istikrarın sürmesinden rahatsız olanların, bunu bozmaya çalıştığını vurguladı. Eskiden bazı dönemlerde siyasi istikrar ve güven ortamının bozulduğuna işaret eden Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"1960'lı yıllarda milli iradeye darbe yaparak milletin istikrarını bozdular. 1970'li yıllarda 12 Mart muhtırasıyla yine milli iradeyi elinin tersiyle iterek bu istikrarı bozdular. 1980 darbesiyle 28 Şubat darbesiyle geçtiğimiz 11 yılda Danıştay hadiseleriyle 27 Nisan bildirileriyle 'cumhurbaşkanı seçemezsin' senaryolarıyla 2 kişiden birinin oyunu almış bir siyasi partiyi kapatma davalarıyla Gezi olaylarıyla bu milletin siyasi istikrarını bozmaya çok gayret ettiler. Şimdi de yine siyasi istikrarı bozmak, sonra da peşinden ekonomik istikrarı bozarak milletin geleceğini karartmak isteyenler var ama artık millet, kendi hak ve hukukunu koruyan, onu anlayabilen, milli iradesine sahip çıkan bir anlayışın mensubu. "

Başarılı gidişattan rahatsız olan dış güçler ve içerideki bazı karanlık güç odakları olabileceğine dikkati çeken Müezzinoğlu, onların hesaplarının, 30 Mart akşamı bozulacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

Konuşmasının ardından yüklenici firma ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yetkililerini yanına davet eden Müezzinoğlu, inşaatın 29 Ekim 2015'te tamamlanacağı sözünü aldı.

Müezzinoğlu, Vali Ahmet Çınar, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri İsmail Kaşdemir ve Mehmet Daniş, Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ile butona basarak temele ilk harcı döktü.

Daha sonra Müezzinoğlu, ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi'ndeki Çanakkale İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binasının açılışını yaparak, beraberindekilerle burayı gezip yabancı uyruklu öğrencilerle sohbet etti.

4.3.2014 1 - 13930Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]