Hastanelerde Şiddete Karşı Şifreli Önlem

Hastanelerde şiddete karşı şifreli önlem Doktorlara karşı yapılan şiddet olaylarına karşı şifreli giriş önlemi alınmaya başladı Başhekim Doç. Dr. Mehmet Sinan Evcil: "Türkiye'de sağlık alanında böyle bir sıkıntı var, zaten problemler yaşanmaktadır.

Hastanelerde şiddete karşı şifreli önlem Doktorlara karşı yapılan şiddet olaylarına karşı şifreli giriş önlemi alınmaya başladı Başhekim Doç. Dr. Mehmet Sinan Evcil: "Türkiye'de sağlık alanında böyle bir sıkıntı var, zaten problemler yaşanmaktadır. Bizim de bu problemleri çözmek adına yaptığımız işlemlerden birisi de budur" "Giriş çıkışlarda, belli noktalarda güvenlik her yerde vardır. Ama güvenliğin eksik olduğu noktalarda böyle önlem alıyoruz" "Güvenlik elemanımıza, veri kayıt elemanımıza bıçaklı saldırı, doktorumuza saldırı oldu ve bunların hepsi beyaz kod çerçevesinde savcılıkta vardır"

İZMİR - Son günlerde sık sık gündeme gelen ve gittikçe artan sağlık çalışanlarına şiddete karşı önlem olarak, güvenliğin eksik olduğu noktalardaki bazı hastanelere şifreli giriş yöntemi geldi. Doktorlar ve diğer sağlık çalışanlarına şiddet olayları her geçen gün artarken, İzmir Kamu Hastaneleri Birliği Güney Sekreterliği'ne bağlı Eğitim Diş Hastanesi başta olmak üzere bazı hastanelere şifreli giriş yöntemi uygulanmaya başladı. Hastanede güvenliğin eksik olduğu ve hastane ile ilgili alınan önemli kararların ihalesinin yapıldığı odalara, şifreli giriş butonları konuldu.

"Herhangi bir saldırıya karşı baştan önlem almak gerekiyor" Hastanede yaşadıkları olumsuz durumlara karşı bu önlemi aldıklarına dikkat çeken İzmir Eğitim Diş Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Sinan Evcil, "Hastanede görevimiz çalışanlarımızın güvenliği. Çalışanların güvenliğini sağlarken, hastane işlevini hızlı ve etkili bir şekilde yapmamız gerekiyor. Hem hastanemizin hasta hakları açısından hem idareciler hem de doktorlarımız açısından bu şarttır. Burada hiç kimsenin herhangi bir şiddete maruz kalmaması için baştan önlem almak gerekiyor. Türkiye'de sağlık alanında böyle bir sıkıntı var, zaten problemler yaşanmaktadır. Bizim de bu problemleri çözmek adına yaptığımız işlemlerden birisi de budur. Siz kameralarla önlemler alırsınız ama kameralar olan olayı size açıklar. Biz olayı olmadan çözmek istiyoruz. Dolayısıyla giriş çıkışlarda, belli noktalarda güvenlik her yerde vardır. Ama güvenliğin eksik olduğu noktalarda böyle önlem alıyoruz. Zaten güvenliği ya güvenlik elemanıyla yaparsınız ya da bu tip kapılarla sağlarsınız "dedi.

Güvenliğin eksik olduğu noktalar için Şifreli giriş sisteminin hastane ile ilgili önemli kararların alındığı bölüme de konduğunu belirten Doç. Dr. Evcil, "Burada malum satım ihaleleri yapılıyor. Bu ihalelerde de bir güvenlik ve sorumluluk gerektirmektedir. Bunların hepsi kameralarla kaydoluyor ama herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına da mahremiyet içeren alanları kapatmamız korumamız gerekmektedir. Bizim hastanemizin fiziki şartları bunu zorlamaktadır. Güvenlik elemanı sayımız kısıtlı olduğu için ve onları da hasta haklarında kullandığımız için burada problem yaşıyoruz. Bu problemi önlemek adına bu işlemleri yapıyoruz" diye konuştu.

"Doktorumuza, elemanlarımıza bıçaklı saldırı oldu" Şifreli giriş yöntemi ile vatandaşların rahat iletişime geçemeyeceği iddialarına da değinen Başhekim Mehmet Sinan Evcil, şunları söyledi: "Hastalarımız buraya geldiklerinde direk bir görevlimiz tarafından karşılanmakta ve onun eşliğinde bize gelerek hastalarımızla da birebir konuşmaktayız. Burada güvenlik elemanımıza, veri kayıt elemanımıza bıçaklı saldırı, doktorumuza saldırı oldu ve bunların hepsi beyaz kod çerçevesinde savcılıkta vardır. Savcılık dosyaları incelendiğinde haklı olduğumuz görülmektedir.

15.10.2017 - 29299Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]